PreSonus FaderPort 8 - osmiportová konzole pro ovládání softwarů pro DAW

PreSonus FaderPort 8 - osmiportová konzole pro ovládání softwarů pro DAW
PreSonus FaderPort 8 - osmiportová konzole pro ovládání softwarů pro DAW

Už je to dávno, co se na trhu objevily první kontroléry, pomocí kterých bylo možné ovládat multitrackové softwary. Jejich vývoj se ale nezastavil, dříve drahé vybavení se dnes stává dostupné prakticky každému. To platí i výrobku společnosti PreSonus s názvem FaderPort 8. Jedná se o klasickou konzoli.

Americká firma PreSonus přišla před lety s kontrolérem označeným jako FaderPort s jedním motorickým faderem. I přes značný handicap (jediný potenciometr) se tento výrobek stal téměř hitem v Evropě i Spojených státech. Vývoj ale nelze zastavit a pohodlí uživatelů, či spíše jejich lenivost, nezná mezí. Přiznejme si to všichni. Řada výrobců i dříve nabízela kontroléry s více „šavlemi“ a PreSonus nemohl zůstat pozadu. Proto mám na stole před sebou FaderPort 8. Jak už z názvu plyne, jedná se o konzoli na ovládání softwarů pro DAW s osmi šavlemi.

 

S čím a jak to funguje?

To je, řekl bych, otázka, na kterou existuje poměrně dlouhá odpověď. A možná vás i občas překvapím. Ale postupně. PreSonus vyvíjí aplikace pro DAW StudioOne, aktuálně ve verzi 3.x. Právě tato verze (3.2, 3.5 apod.) je primárně určena jako partnerská pro FaderPort. Dokonce to funguje zcela spontánně, stačí připojit k USB, pustit DAW a nic moc se nastavovat nemusí.

K dispozici máme osm šavlí s motorickými fadery. Řeknu vám, je to fakt pohoda, otevřete aranži, fadery samy najedou. Muzikanti, kteří tyto zkušenosti mají, prominou, pro nás ostatní je to minimálně zážitek. Hned jsem musel přivolat ženské osazenstvo našeho domu, aby se přišlo podívat, jak mi to tu jezdí. A tvářily se... jen dodat: Velebnosti, stal se zázrak. Ale teď vážně: U každého faderu (u mixů, klávesy apod.) jde o jeho délku a hlavně přesnost. Jinak se posouvají dlouhé fadery s velkou rezervou, jinak pochopitelně krátké. PreSonus má fadery dlouhé 100 mm a velmi, velmi přesné. V praxi to znamená, že potřebujeme-li v mixu skutečně jen kosmeticky upravovat volume, efekty apod., funguje to výborně.

Jsme-li v prostředí StudioOne 3.x, můžeme bez jakýchkoli omezení používat všechny funkce kontroléru, popisky na jednotlivých stopách vidíme na malých displejích nad fadery. Mnozí tak ušetří druhý monitor, kde já osobně mívám právě mixovací konzoli.

 

Jiné softwary

U ostatních softwarů pro DAW se zastavíme podrobněji. PreSonus samozřejmě funguje i s jinými softwary, ne jenom s výše uváděným. Má to ale trochu háček a musíme - moderním slovem - zabrousit do diskusních fór a stránek podpory firmy PreSonus.

Docela mě udivila funkčnost s PreSonus 2.x. Tam to samo od sebe vůbec nefunguje, musíme se přepnout do režimu MCU, což není nic jiného než simulace Mackie MCU, slavného kontroléru uvedené značky. Vzápětí najedou fadery na své místo, podle nastavení v aranži, rozsvítí se všechna potřebná tlačítka a můžeme začít pracovat. Trochu mě překvapilo, že si americká firma nezjednala podporu sama pro sebe, ale zařízení funguje, a to je důležité. Zvykneme-li si na funkční tlačítka konzole, zvládneme jejich pomocí řadu věcí a nemusíme brát pořád do ruky myš.

Mám i Cubase 9.0, kde se mi nakonec podařilo FaderPort 8 zprovoznit také, ale byla to docela fuška. I v Cubase musíme jít cestou, nebo alespoň já jsem šel, MCU. Konzole se připojí, nastaví se MIDI in/out a nutno ještě změnit systém kompatibility. Ale nejsem tak chytrý, jak tady píšu, využil jsem znovu stránek podpory amerického výrobce PreSonus, který patrně tak nějak počítá s ne příliš inteligentními uživateli, jako jsem třeba já. A má to tam vysvětlené poměrně polopaticky. Strýček Google vás tam navede.

FaderPort funguje i s jinými softwary pro DAW, nicméně tam nemohu sloužit praktickými informacemi, protože je nevlastním. Ještě jedna poznámka: S koupí FaderPortu získáváte StudioOne 3 verzi Artist, která vám k základní práci, aranžování apod. postačí. Později je možné upgradovat na verzi Pro, která je verzí nejvyšší.

 

Kdo má šetřit na FaderPort?

To je také otázka s trochu filozofickou odpovědí, ale pokusím se. V úvodu jsem napsal, že muzikanti bývají leniví, jinými slovy, všichni ti, kteří chtějí mít absolutní přehled, co se děje v jejich aranži, by si měli jistý kontrolér koupit. Testovaný PreSonus je zařízení skutečně funkční, v porovnání s konkurencí není drahé, i když má i své slabiny. Mohlo by např. obsahovat zvukovou kartu a též by mohlo být intuitivnější nastavení, mám na mysli tu cestu přes konkurenční zařízení Mackie. Ale v každém případě se investice do takového pomocníka vyplatí.

 

Info:

PreSonus FaderPort 8 je osmiportová konzole pro ovládání DAW softwarů. Cena je 13 990 Kč.

 

Plus:

fadery

funkčnost

displeje u šalví

 

Mínus:

Neobsahuje zvukovou kartu.

Nelogičnosti při nastavování u jiných softwarů.

 

Technická specifikace

zařízení konzole pro ovládání softwarů pro DAW
počet kanálů 8 s motorickými fadery o délce 100 mm
ovládání Play, Stop, Rec, Fast Forward, Rewind, Loop
vstupy/výstupy napájení (trafo), pedál na ovládání start/stop, USB
kompatibilita StudioOne, Cubase…
protokoly HUI (PreSonus) Mackie Control
rozměry 330 x 305 x 57 mm
hmotnost 2,7 kg

 

Web

www.presonus.com/products/FaderPort-8

Psáno pro časopis Muzikus