PreSonus Ceres C3.5 BT se subwooferem Temblor T8 - soustava aktivních reproduktorů

PreSonus Ceres C3.5 BT se subwooferem Temblor T8 - soustava aktivních reproduktorů
PreSonus Ceres C3.5 BT se subwooferem Temblor T8 - soustava aktivních reproduktorů

O domácím ozvučování nebo o ozvučování domácích studií by se toho dalo napsat poměrně dost. Věřím, že bych vyvolal možná i vášnivé diskuse, protože co člověk, to názor. Osobně si myslím, že za málo peněz je málo muziky, a tím myslím studiové monitory v ceně do pěti tisíc. Ovšem existují výjimky. Jednou takovou jsou dle mého názoru bedýnky PreSonus Ceres C3.5 BT, které ve spojení s velkým subwooferem Temblor T8 hrají poměrně dobře.

Dříve než to otočíte na „plnej céres“ (jako by to v té Americe věděli, že máme tak krásné slovo), tak se na ně pojďme mrknout. Příjemný poslech přeji.

 

Americká firma z Louisiany se stále více uplatňuje i na malém českém trhu. Začalo to různými předzesilovači, dnes je sortiment mnohem širší. Už roky můžeme sledovat studiové produkty, včetně poslechových monitorů pro různě náročné uživatele. Cena zhruba odpovídá výkonu, kvalitně zvuku a tím naznačuje i možné použití.

 

Na plný céres

Bedýnky jsou konstrukčně řešeny jako jedna aktivní a druhá pasivní. Jsou to v podstatě takové luxusnější reprobedny k počítači nebo domů. Výkon je pětadvacet wattů, což bohatě postačí na ozvučení vašeho pracovního stolu. Na pohled bedýnky působí poměrně mohutně, vyrábí se i ve verzi C4.5 s větším středobasovým reproduktorem.

 

V zadní části najdeme symetrické/nesymetrické vstupy (jacky a cinche), výstupy (jack, symetrické), potenciometry výšek a basů, konektory pro připojení párové bedny a napájení (je řešeno kabelem od holicího strojku). Vypínač, ovládání hlasitosti, sluchátkový výstup a vstup aux (pro připojení např. mp3 přehrávače) jsou vpředu.

 

Možná se ptáte, jaký je rozdíl mezi Ceresy a vyšší řadou, která se nazývá Eris. V podstatě je dost veliký. Erisy (ve verzích 4.5, 5 a 8) jsou už v podstatě studiové monitory střední výkonnostní třídy, které mají větší výškový reproduktor (jednopalcový) a jsou nepoměrně silnější. Navíc jsou oba do páru aktivní. Verze s osmipalcovým spodním reproduktorem hraje, troufám si říci, velmi slušně.

 

Modrý zub

PreSonus se chlubí možností přehrávat audio ze zařízení s bluetooth konektivitou. Není nic jednoduššího, než to vyzkoušet. Mám mobil čínského výrobce a iPad. Mobil fungoval a normálně to bez slyšitelného zpoždění audio přehrálo. U iPadu se zařízení dlouho „očuchávala“, ale nakonec to začalo hrát také. U zařízení od Apple to nemusí být pravidlo, firma totiž používá pro komunikaci (resp. přenos dat) svých výrobků (telefonů, tabletů) komunikační protokol zvaný AirDrop. Ne vždy tak musí bluetooth u Apple fungovat. Mám své zkušenosti.

PreSonus Ceres C3.5 BT se subwooferem Temblor T8 - soustava aktivních reproduktorů
PreSonus Ceres C3.5 BT se subwooferem Temblor T8 - soustava aktivních reproduktorů

Subwoofer - zvuk diametrálně odlišný

Budete-li chtít slyšet skutečně kvalitní zvuk, měli byste přemýšlet o pořízení subwooferu. Jedná se o oddělenou soustavu s většinou velkým reproduktorem, který je určený k vyzařování spodních frekvencí.

 

PreSonus má subwoofer, který se nazývá Temblor T8, a jak z názvu vyplývá, je vybaven osmipalcovým reproduktorem, který bohužel není vůbec ničím krytý, a je tak poměrně snadno zranitelný. V zadní části subwooferu jsou konektory (vstup/výstup - jacky/cinche), potenciometry s volbou nastavení gainu a filtru hlubokých tónů. Přepínače v horním rohu jsou pro přepínání polarity a ovládání výhybky (s kmitočtem 80 Hz).

 

PreSonus má i větší subwoofer s desetipalcovým reproduktorem, který je konstrukčně řešený dle mého názoru lépe, reproduktor je pod kovovou sítí.

 

Nicméně, jak jsem uvedl v titulku tohoto odstavce - bez subwooferu hrají Ceresy tak normálně, se subwooferem se z nich stávají opravdu výkonné reproduktory, které hrají, až bych řekl, nakažlivým zvukem. Svým zvukovým „naturelem“ se mi jeví spíš jako na reprodukci moderní a taneční hudby. Zkoušel jsem i mého oblíbeného Antonína Dvořáka, který podle mě moc dobře nezní. Bezpochyby je to zvýrazněnými basy, které z toho subwooferu jdou velmi přesvědčivě. Navíc reproduktor směřuje dolů, což rozechvívá podlahu a bezpochyby to potěší i vašeho nerudného souseda v paneláku.

 

Při vyšším výkonu jsem musel ubrat subwoofer, malé Ceresy, byť řízené výhybkou, pak už moc nestíhají.

PreSonus Ceres C3.5 BT se subwooferem Temblor T8 - soustava aktivních reproduktorů
PreSonus Ceres C3.5 BT se subwooferem Temblor T8 - soustava aktivních reproduktorů

Kam je postavit, aby to hrálo co možná nejlépe

Nechci teoretizovat o stereofonní bázi, rovnostranných trojúhelnících, jejichž body tvoří reproduktory a hlava posluchače. O tom se nediskutuje v profesionálním studiu nebo v poslechové místnosti, kam popisovaný produkt asi úplně nepatří. Každopádně je důležité si uvědomit několik základních věcí, co se šíření zvuku týká.

 

Různé frekvence se různě šíří. Vysoké se šíří spíše směrově (k tomu se vztahuje parametr vyzařovací úhel), basové se naopak šíří všesměrově. Proto je možné woofer dát pod stůl, polici, mohou být klidně i (v rámci místnosti) dál od satelitů. A otočit ho můžeme prakticky kamkoli. Basy si svou cestu k posluchači vždycky najdou. Na pódiu - sice s jinými soustavami, ale princip je stejný - také často otáčím subwoofer na jinou stranu a výsledek se mým uším líbí.

 

A jak že to má hrát, když se bavíme o studiovém zvuku?

Dovolím si na závěr přidat krátkou úvahu. Často totiž přemýšlím, jak správně smíchat píseň, aby ten základ aparatura na sále zahrála tak, jak jsem chtěl. Teoreticky k tomu stačí studiové monitory a uši, a pak to zvládne každý. Tak úplně to ale nebude. Vlastním monitory střední třídy, které podle mě hrají poměrně dobře. Při použití zkreslených kytar, zkreslených Hammondek a nebo jiného podobného agresivního zvuku, musím svou kompozici smíchat tak, že ty dotyčné zvuky doma skoro neslyším, pak to hraje dobře z aparátu. A po připojení Ceresů a subwooferu jsem slyšel další „verzi“ onoho zvuku. Vracím se na začátek - za málo peněz je málo muziky a to v této branži skutečně platí. Presonus Ceres C3.5 BT rozhodně nejsou reprobedny s místenkou na VIP místo v nahrávacím studiu. Se subwooferem ale hrají poměrně slušně a doma je rozhodně nepřeslechnete.

 

Info:

Presonus Ceres C3.5 BT + subwoofer Temblor T8 je soustava aktivních reproduktorů určená domů nebo pro méně náročné muzikanty do domácího studia. Cena je 2790 Kč, subwoofer Temblor T8 pořídíte za 8790 Kč.

 

Plus:

relativně slušný výkon

univerzálnost vrchních soustav

 

Mínus:

obnažený reproduktor subwooferu

při vyšším volume satelity jako by „nestíhaly“

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Konstrukce subwoofer + pár satelitů
Výkon 25 W (satelit) /200 W (subwoofer)
Reproduktory 3,5” + 22 mm (tweeter) / 8” (subwoofer)
Vstupy/výstupy jack, cinch, bluetooth (vstup)
Napájení 220 V

 

www:

hear.presonus.com/products/ceres

Psáno pro časopis Muzikus