muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraPedálové efekty Dinosaur

15.2.2003 | Autoři: Martin Heřmanský, Mirek Linhart | sekce: pro muzikanty - testy

Pedálové efekty Dinosaur

Pedálové efekty Dinosaur

Již jsme si zvykli na to, že úspěšnou západní produkci kopírují výrobci z Asie. Zatímco čínské hračky mívají životnost tak nanejvýše týden, čímž dle mého soudu přímo ohrožují zdárný psychický rozvoj našich dětí, u výrobků značky Dinosaur určených pro muzikanty je situace jiná. Za velice nízkou cenu si můžete pořídit vybavení, které vás možná nenadchne dokonalým designem, zato jistě překvapí vysokou užitnou hodnotou.

Na test jsem si vybral pět klasických kytarových krabiček. Všechny jsou z šedého plastu, mají jednoduché barevně nastříkané nápisy, které vystihují funkci efektu. Krabičky mají hmotnost kolem 320 g, což oceníte při jejich transportu. Samozřejmě jsme nedělali žádný destruktivní test, ale je jasné, že oproti kovovým odlitkům, jaké vyrábí např. firma Boss, budou Dinosauři vyžadovat ohleduplnější zacházení. Efekt koupíte v chatrné papírové krabičce, v příslušenství naleznete návod a 9V baterii!!! Všechny krabičky se vyznačovaly tichým chodem, a to i při jejich přepínání, a tím, že při nezapnutém efektu zůstával kytarový signál nedotčený. K testování jsem se tradičně pozval k Mirkovi Linhartovi (Žáha, Yo-Yo Band), používali jsme kytaru Fender Stratocaster a kombo Fender Twin Reverb.

DOD-1 Overdrive
Ovládání: Drive, Tone, Level. Cena: 950 Kč
Efekt dělá čest svému názvu, zvukově ho můžeme směle zařadit do rodiny kreslítek typu Boss OD-1 nebo Ibanez TS-9. V oblasti 1/3 až 3/4 dráhy ovladače Drive získáte hutný, zpěvný tón. Při vyšším nastavení ztrácí tón svůj pěkný charakter, při nízkém nastavení dynamiku. V uvedeném rozmezí se ale tento efekt plně vyrovná overdrivům uvedených značek. Ovšem zaplatíte za něj dvakrát až čtyřikrát méně!!!

DCH-1 Stereo Chorus
Ovládání: Rate, Depth, Intensity. Cena: 1545 Kč
Tento jediný efekt nám přišel poněkud chudokrevným. Ačkoli technicky vzato funguje dobře, přišlo nám, že zvuk ničím zvláštním neobohacuje. Nemá ani výrazný charakter teplého analogu, ani jiskřivost digitálu.

DFL-1 Stereo Flanger
Ovládání: Rate, Depth, Manual, Feedback. Cena: 1475 Kč
Bezvadně fungující flanger, který co se týče zvuku, opět snese srovnání s osvědčenými značkami, např. Boss nebo Elektroharmonix.

DCP-1 Compressor
Ovládání: Attack, Sustain, Level. Cena: 1150 Kč
Příjemně znějící efekt, na rozdíl od známých Bossů neztenčuje zvuk. Bez problémů dopomůže vaší kytaře k "houslovému tónu", ale funguje bezvadně i tehdy, přimícháte-li ho ke kytarovému signálu jen mírně. Zůstává muzikální až do 3/4 dráhy ovladače Sustain, takže možnosti jeho použití jsou opravdu velmi široké.

DDD-1 Digital Delay
Ovládání: Feedback, Time, Level, přepínač long-short. Cena: 2450 Kč
Můžete přepínat mezi režimy long a short a pomocí ovladače Time jemně doladit zpoždění signálu. V pohodě zvládne slap echo pro vyznavače dřevního rock'n'rollu, i delší delaye. K naší velké spokojenosti efekt nijak neměnil charakter původního kytarového zvuku. Škoda jen, že tento delay není stereo, i když na druhou stranu, kolik kytaristů používá stereofonní zesilovač, nebo dva aparáty, aby tuto funkci využili?

DME-1 Multi-Effect
Efekty: Digital Delay, Distortion-Overdrive, Chorus. Cena: 3650 Kč.
Ovládání je stejné jako u jednotlivých krabiček. Totéž platí o zvucích. U zkreslení můžete vybírat dva typy - overdrive a distortion. Dále je tu ovladač Master volume pro nastavení celkové hlasitosti, pedál Bypass, který umožňuje přímý průchod signálu, linkový výstup, sluchátkový výstup, vstup pro kytaru a napájení. 9V adaptér je součástí příslušenství.
Tento multiefekt není programovatelný, slučuje v sobě tři funkce, které odpovídají stejnojmenným krabičkám. Výjimkou je zkreslení, kde můžete přepínat buď na typ Overdrive nebo Distortion. Overdrive je identický s krabičkou, Distortion je agresivnější. Efekt funguje spolehlivě, malý problém nastal pouze při přepínání zpoždění delaye z long na short. Přepínač je totiž otočný a jde dosti ztuha. Proč je tedy výhodnější pořídit si DME-1 namísto tří krabiček se stejnou funkcí? Odpadnou vám starosti i nepříjemné jevy související s napájením a vzájemným propojením krabiček, na multiefektu je navíc pohotový Master volume. Také sluchátkový výstup jistě najde uplatnění. A konečně, za cenu DME-1 byste si pořídili pouze Delay a Overdrive!!!

Shodli jsme se na tom, že kdybychom si chtěli pořídit sadu krabiček, čtyři z pěti testovaných Dinosaurů bychom si bez rozmýšlení koupili. Výrobce vsadil na správnou kartu, když hodně příznivá cena krabiček nejde na úkor jejich zvuku. Samozřejmě, jednoduše nastříkané nápisy, plastové ovladače potenciometrů, mírně vzdorující víčko pouzdra na baterii, to vše by se jistě ještě dalo vylepšit, pak by ale podle toho jistě vypadaly i ceny. Rozhodně jde o nejlepší poměr výkonu a ceny, který jsem u pedálových efektů kdy viděl, a tak mi nezbývá, než vám je vřele doporučit. Na celý sortiment firmy Dinosaur se můžete podívat na www.dinosauramps.com.

info
Kytarové pedálové efekty - Delay, Chorus, Flanger, Overdrive a Compressor.
plus
cena
zvuk
rozsah a funkce ovladačů
nešumí
"nežerou" signál
minus
delay není stereo
plastové provedení krabiček a ovladačů a nižší mechanická odolnost z toho vyplývající, přepínač delay time u DME-1 jde hodně ztuhaPsáno pro: časopis Muzikus 2003/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Pedalove-efekty-Dinosaur~15~unor~2003/

Komentáře

celkový počet: 1

Jencek  Dinosaur

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.