Pedalboard Diago - Nádobíčko úhledně sbalené na cesty

Pedalboard Diago - Nádobíčko úhledně sbalené na cesty
Pedalboard Diago - Nádobíčko úhledně sbalené na cesty

Diago Softcase PB08, Pedal Risers a PF01 Patchfactory aneb vše, co kytarista potřebuje ke svému dokonalému zvuku.

Každý z nás určitě již mnohokrát čelil situaci, kdy je třeba k perfektnímu výkonu několik efektových krabiček, jenže... Mnoho krabiček znamená spoustu propojovacích kabelů, dále rozumný pedalboard, do kterého to půjde všechno smysluplně (a hlavně funkčně) naskládat, a v neposlední řadě též adekvátní přepravní box! Znáte?! Určitě! Pak také dobře znáte každodenní nekonečné martýrium rozbalování vercajku, rozmotávání kabelů, zapojování a opětovné rozpojování, rozmotávání, skládání (před akcí i po ní). Většinou tak věnujeme mnohem více času a úsilí přípravě a sklízení než samotnému hraní (a to je k vzteku!). Co eliminovat onu otravnou rutinu a najít optimální řešení, jak zkrátit ten prokletý čas příprav a balení našeho kompletního zvukového parku na minimum?

 

Diago Gears

Něco podobného si řekli pánové James Kitchen a Christophe Lagrange z britského Whaddonu u Salisbury - malého městečka, ležícího asi devadesát kilometrů jihozápadně od Londýna. Ty samé negativní zkušenosti, jako mají všichni krotitelé strun, inspirovaly dvojici podnikatelů k založení společnosti Diago Ltd., specializující se na výrobu a distribuci kytarového (efektového) příslušenství. Momentálně má firma v portfoliu pedalboardy, zdroje napájení, kabely nebo také kytarový zesilovač (Little Smasher - „Nejmenší kytarová hlava na světě.“). My jsme se v dnešním testu podívali na zoubek trojici zajímavých produktů: pedalboard PB08 Softcase, Pedal Risers a PF01 Patchfactory. Oč se jedná a jak nám ulehčí náš těžký muzikantský úděl?

 

Diago Pedalboard PB08 (Softcase)

Jde o lehký, snadno přenosný pedalboard včetně měkkého futrálu. Pedalboard samotný se skládá z trdé dřevovláknité (HDF) desky s okem pro snadné uchopení a přenášení. Spodní strana pedalboardu je opatřena šesticí hrubých pogumovaných podložek bránících skluzu. Horní strana je potažena tzv. tkaninou Velcro (používá se v nejtěžších průmyslových podmínkách), ne nepodobnou jemné kobercovině, napomáhající pevné fixaci krabiček (viz dále). Povrchová úprava je černá. Dle údajů výrobce udrží pedalboard až deset efektových pedálů velikosti Boss, Diago Powerstaion nebo napájení Micropower 9. Pro snadné přenášení je deska uložena v měkkém, jemně polstrovaném pouzdru (softcase), které je vybaveno velkou přední kapsou i oky pro připnutí nylonového popruhu k nošení přes rameno. Ve zmíněné kapse softcasu najdete ještě (kromě popruhu) dva metry dlouhou a dva a půl centimetru širokou pásku. Lícová strana pásky je opatřena povrchem se suchým zipem, na rubovou stranu výrobce umístil lepicí pásku. Odsud si jednoduše odstřihnete libovolný kus, který nalepíte na dno efektu. Suchý zip poté zajistí dokonalou fixaci krabičky k samotnému pedalboardu -snadné a účinné. Softcase je ze stejných materiálů, z kterých se vyrábějí například horolezecké batohy.

Pedalboard Diago - Nádobíčko úhledně sbalené na cesty
Pedalboard Diago - Nádobíčko úhledně sbalené na cesty

Diago Pedal Risers

Další klasickou situací je, že máte vícero efektů hustě nasázených v pedalboardu. Při domácím hraní, potažmo na zkoušce, většinou bez problému, ovšem při živém vystoupení v klubu už to taková sranda není. Místa je málo, světla ještě méně, musíte se plně soustředit na hru, zpěv, pódiovou show, do toho ještě sledovat spoluhráče i fanoušky... A trefit se přitom na ten správný přepínač, toť věc téměř nemožná. O to hůř, jsou-li všechny efektové přepínače stejně vysoko! Pedal Risers řeší tento problém - alespoň co do výšky umístění efektů. Kovové masivní nástavce z dvoumilimetrové oceli ve tvaru můstku totiž umožní snadno a rychle vytvořit na pedalboardu druhou, zcela individuální a výše položenou řadu efektů. Díky tomu se k nim mnohem lépe dostanete a přepínání zvuků už nebude sázkou do loterie. Pedal Riser má černý povrch a je, stejně jako pedalboard, potažen jemnou kobercovinou (Velcro), aby dobře přilnul k desce (PB). Kombinací tří až čtyř Pedal Riserů a PB desky tak získáte regulérní dvoupatrový pedalboard.

 

Diago Patchfactory

Máme pedalboard, máme nadstavbu dvě patra, efekty (kytara a hbité prstíky samozřejmostí), ovšem co dál? Nechybí nám ještě něco? Jasně, kabely! Problém je, že ty naše jsou moc dlouhé nebo naopak krátké či prostě jen už „vyběhané“ a tu a tam přelámané (známe to obligátní nepříjemné lupnutí v repráku), a nákup nových kabelů problémy příliš neřeší, jen odsune. Ale co když je jiné řešení? Má název Patchfactory a jde o sadu kvalitního stíněného kabelu (tloušťky 4 mm), deseti konektorů jack (standardní, poniklované 6,3 mm/mono) a malý ostrý nožík. K čemu to všechno? Kabel - vlastně hned pět kusů - si tak snadno a rychle vyrobíte sami, a to přímo na míru! Že nejste žádný odborník? To vůbec nevadí, zvládne to i naprostý laik. Výroba jednoho kabelu nezabere více než dvě minuty a kromě všeho výše zmíněného potřebujete ještě drobnou minci pro utažení a povolení aretačního šroubku jackové koncovky. Kabely jsou nízkokapacitní s hodnotami uváděnými 100 pF/m.

 

Praxe

Hodnotit každý produkt zvlášť by byl pochopitelně nesmysl, proto to vezměme komplexně. Na pedalboard se nám vejde až deset krabiček. My jsme jej testovali s šesticí efektů (včeně relativně rozměrného lampového boxíku/předzesilovače ToneBone). Celek jako takový hezkých pár kilo měl. Takže vezměme svou výbavičku, dno každého efektu opatřeme suchým zipem (součástí gigbagu Diago) a pevně všechny zafixujme na desku (silně přitlačit s lehce jakoby krouživým pohybem). Pro zadní řadu efektů použijme tři až čtyři Pedal Risery. Nezapomeňme na napájecí zdroje (Powerstation apod.). Suchý zip drží skvěle, a kdykoliv lze umístění krabiček změnit. Povrch desky se jen tak „neopotřebuje“, měnil jsem konfiguraci efektů alespoň šestkrát a vždy držely perfektně (i když je třeba trochu síly pro uchycení krabiček i demontáž).

 

Nyní nás čeká naměření a výroba propojovacích kabelů. Diago používá metrické závity, jež umožňují pořádné dotažení kabelu v jacku. Trny uvnitř zajistí dobrý kontakt. K utažení stačí mince (dvě nebo pět kaček). Kabel stačí říznout na potřebnou délku, strčit do koncovky jacku (opět nutno trochu přitlačit), ohnout a řádně dotáhnout šroubek mincí. Kabel je kvalitní, neztrácí přirozenou brilanci a čistotu zvuku. Vše je odlito z jednoho kusu, čímž se maximálně eliminuje poruchovost. Konektory jsou poniklovány, což snižuje riziko koroze. Výrobce na svém webu vysvětluje, proč nepoužil zlacené jacky: „V případě, že se stýkají dva kovy, které nejsou v místě kontaktu ze stejného materiálu, zvyšuje se riziko galvanické koroze. A ve vašich krabičkách pravděpodobně nejsou zlacené jackové samice.“

Pedalboard Diago - Nádobíčko úhledně sbalené na cesty
Pedalboard Diago - Nádobíčko úhledně sbalené na cesty

Závěrem

Diago Pedalboard spolu z Pedal Risery a sadou kabelů Patchfactory, představují kompletní výbavu (kromě napájení a efektů) pro vaši špičkovou a pohodlnou pódiovou show. Jedná se o plnohodnotnou „light“ alternativu hardcase pedalboardu, ovšem za výrazně menší peníz, přitom poměr výkon/kvalita je zde srovnatelný. Tkanina Velcro a suché zipy velice zefektivňují celý proces - laděním počínaje a zvukovou zkouškou konče.

 

Samostatnou kapitolu pak představuje systém Patchfactory, který mě vyloženě nadchl. Jedná se o něco, co jsem již dlouho hledal (a určitě zdaleka ne sám). Konec neustálého tahání pájky (kleští, nožů, cínu a kalafuny) po kšeftech. V jednoduchosti je krása, v jednoduchosti je síla. Tímhle heslem se nechali „klucí šikovní“ z Whaddonu evidentně inspirovat a výsledkem je super jednoduché, leč super funkční příslušenství s logem Diago.

 

Info:

Diago Ltd. je výrobce skvělých pedalboardů a příslušenství (nejen) pro kytaristy a uvádí unikátní set: Pedalboard PB08, podstavec pro krabičky Risers PF01 a sadu k rychlé výrobě propojovacích kabelů bez pájení, odborných znalostí a jakýchkoliv dalších pomůcek Patchfactory.

 

Plus:

+ nápad

+ design

+ zpracování

+ odolnost

+ jednoduchost

 

Mínus:

- Patchfactory: nevhodný kytarový kabel (časté ohýbání = časem horší kontakt)

- drobné kosmetické vady (Risers: tu a tam prosvítají modré švy)

- polstrování gigbagu by mohlo být silnější

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Pedalboard PB08: 1690 Kč
Rozměry: 49 x 26,5 cm (Š x V)
Tloušťka HDF desky: 12 mm
Pedal Raiser PF01: 199 Kč
Rozměry: 13 x 7,5 x 3 cm (d x š x v)
Patchfactory - propojovací kabely: 1890 Kč
Kapacita kabelu: 100 pF/m
Povrch jacků: poniklovaný

 

www:

www.diago.co.uk/pedalboards/commuter-pedalboard.html

Psáno pro časopis Muzikus