přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukPeavey TriFlex II - zvukový aktivní systém čítající subwoofer a dvojici satelitů

9.4.2017 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

Peavey TriFlex II - zvukový aktivní systém čítající subwoofer a dvojici satelitů


Peavey TriFlex II
Ozvučovací systém
Dobrý zvuk, výborná přeprava

Bez pořádného zvuku nestojí muzika za nic. Jak je ale vybrat ten správný aparát? To je přímo filozofická otázka. Jednou z cest pro malé kapely, drobné DJs a pro halfplaybackové umělce by mohl být aparát od firmy Peavey TriFlex II. Mně se dostalo té cti tuto sestavu dvou satelitů a subwooferu otestovat a rád se s vámi o své poznatky podělím.


Obří krabice

Doufám, že nejste lekaví. Když vám domů přepravka přiveze krabici, která vypadá spíš jako od velké ledničky, neděste se. Uvnitř se skutečně ukrývá zvukový systém. Rozdělat krabici a zabalit zpět, jako v mém případě, je úkol poněkud složitější, ale dá se zvládnout. Důležitý je obsah, krabice sama o sobě nehraje. Uvnitř najdeme dva pasivní satelity, propojovací kabely a subwoofer s doslova geniální věcí - totiž kolečky. Výrobce myslí na záda hudebníků a woofer skutečně můžete přetočit na kolečka. Satelity mají z přední strany gumové podložky, což znamená, že si přesně oba dva sednou na basový spodek. Pro přepravu naprosto ideální.

Systém funguje podobně jako kupříkladu legendární aparáty HK Audio - tedy aktivní subwoofer s potřebnými zesilovači a pasivní satelity. Chápu záměr výrobce. Kdyby ale satelity byly aktivní samy o sobě, bylo by možné je různě využít třeba k ozvučení rodinné akce apod.

Peavey TriFlex II - zvukový aktivní systém čítající subwoofer a dvojici satelitů


Watty a decibely

Před lety zvukaři posuzovali výkon aparátu podle litrů, a čím větší bedny, tím lepší zvuk. Dnes je tato teorie naštěstí překonaná a výrobci se snaží spíš o kompaktnost ozvučovacích soustav. Dříve jezdil zvukař s Roburem, dnes by mu stačil větší kombík. I přesto výpočet výkonů a decibelů zůstal stejný. A tak si možná nějaký odborník řekne: „Co to je za ptákovinu? Pětisetwattový subwoofer nemůže solidně hrát se satelity 2x 250 W. A vůbec systém jednoho subwooferu a dvou satelitů je odborně špatně.“ Teď jsem si dovolil citovat jednoho šikovného odborného servismana ze svého okolí. Jenomže teorie je jedna věc, a praxe, trh a potřeby zákazníků věc druhá. A tak se běžně používají aparatury se dvěma satelity a jedním subwooferem a na výpočet se příliš nehledí. Nedovedu si představit, že bych jel hrát na svatbu, valil s sebou dva velké subwoofery a dva satelity. To by se ale nevěstě rozechvěly šaty.

Tak tedy systém Peavey TriFlex II hraje právě tak, jak má. Ve spodní části - v subwooferu - jsou zesilovače a výhybky, které rozvádějí potřebné signály do jednotlivých reproduktorů. Koneckonců, americká firma s více než padesátiletou tradicí (založena 1965) asi ví, co dělá.

Peavey TriFlex II - zvukový aktivní systém čítající subwoofer a dvojici satelitů


Jak to hraje?

Hned odpovím: Řekl bych, podle svých uší, velmi slušně. Systém je vyladěný na dobrý zvuk, nic moc se korigovat nedá, leda celková hlasitost. Zkoušel jsem TriFlex se svou standardní hudební produkcí - klávesy, zpěv a dechový nástroj. Zvuk, především vyšší frekvence, mě dosti okouzlil. A hned jsem věděl proč.

Zase se na chvilinku vrátím ke všem akustickým inženýrům a audio odborníkům. Máme-li bednu s 15” reproduktorem, neměla by mít výšku 1”, to je málo a trochu fyzikální nesmysl. (Takových beden ale je...) TriFlex má 10” střed a 1,4” hornu, což je zdá se ideální kombinace. Výšky, které dávají zvuku směr a jsou důležité pro poslech, tak rozhodně nezaniknou ve spleti spodních frekvencí od subwooferu a středobasových soustav.

Vyváženosti zvuku významně napomáhá také kompresor Peavey, který je ukrytý v zesilovačích. Zajišťuje optimální rozdělení frekvencí, a to za jakéhokoli volume. Zkrátka i potichu to hraje celkem slušně. Peavey TriFlex II není aparát za padesát ani za sto tisíc korun, stojí mnohem méně. Za ty peníze ale hraje vážně dobře. Vytknu mu akorát pasivní satelity (viz výše), trochu vyšší váhu subwooferu, a stojany by mohly být součástí dodávky.

Peavey TriFlex II - zvukový aktivní systém čítající subwoofer a dvojici satelitů


Kdo si to koupí?

Budeme-li přemýšlet o využití TriFlexu, dojdeme k několika skupinám hudebníků, bavičů, povídačů a showmanů, kteří by systém rozhodně využili. Na samotné mluvené slovo nepotřebujeme oddělený bas, to bych řešil asi trochu jinak - aktivními kompaktními bednami. Ve chvíli, kdy ale začne hrát muzika, je potřeba pracovat s basy, a od toho je oddělený subwoofer. Kupříkladu DJs v malých klubech, malé kapely (model - klávesy + zpěv + kytara nebo dech), sólový zpěvák (s halfplaybackem) - ti všichni by si zahráli a zahráli by si dobře. Aparát se v klidu vejde do běžného kombíku.

Info:
Peavey TriFlex II je zvukový aktivní systém čítající subwoofer a dvojici satelitů. Celkový výkon je 1000 W. Cena je 29 990 Kč.

Plusy:

zvuk
mobilita

Mínusy:
pasivní satelity
chybějící stojany


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Systém dva pasivní satelity, subwoofer se stereo zesilovačem
Subwoofer 15”, 8 Ω, 500 W
Satelity 10” woofer + 1,4” tweeter, 4 Ω, pasivní
Vstup 2x XLR combo
výstupy 2x XLR Out/Thru, 2x speakon pro připojení satelitů
Rozměry 50 x 71 x 72 cm (subwoofer), 50 x 30 x 30 cm (satelit)
Hmotnost 44,5 kg (subwoofer), 10,9 kg (satelit)
Příslušenství propojovací kabely


Psáno pro: časopis Muzikus 2016/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Peavey-TriFlex-II-zvukovy-aktivni-system-citajici-subwoofer-a-dvojici-satelitu~09~duben~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.