přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukPeavey Messenger M100 - kufrové PA neboli PA v kufru

6.5.2007 | Autor: Mojmír Mohapl | sekce: pro muzikanty - testy

Peavey Messenger M100 - kufrové PA neboli PA v kufru

Peavey Messenger M100 - kufrové PA neboli PA v kufru


Do jednoho příjemně a reprezentativně vypadajícího kufříku se vešel pětivstupový mixpult, dvě dvoupásmové reprobedny, pouzdro na kabely se zipem a veškerou potřebnou kabeláží, vrchní poklop, který může sloužit i jako stojan, a dynamický mikrofon s vypínačem do ruky. Všechno se to dá secvaknout do sebe a v jedné ruce odnést. Zkusme to probrat popořadě.
Srdcem celého stroje je malý stereofonní mixážní pultík s vestavěným zesilovačem 2 x 50 wattů výstupního výkonu. Mixík má tři monofonní vstupy, určené pro mikrofon či linkový vstup, a jeden dvojitý, u kterého jsou oba kanály ovládané jednak každý zvlášť, jedním regulátorem pak dohromady. Má tři regulátory hlasitosti, jeden označený jako Voice, druhý jako Music a třetí, souhrnný, Channel Master. Jejich funkce nadbíhá u nás asi málo používanému způsobu záznamu, kdy na jedné stopě, třeba kazeťáku, je nahraná hudba, na druhé zpěv. Obé pak lze pouštět zvlášť, jejich hlasitost zvlášť regulovat a přepínačem kanály přehodit. Toto podivné zapojení má zřejmě sloužit rozšířené asijsko-americké aktivní zábavě zvané karaoke, která, aspoň pokud vím, nemá v našich zeměpásech příliš odezvu. Asi bych se bez toho klidně obešel a zavedl raději v pultíku standardní stereofonní směrování, které nemá. Všechny vstupy včetně toho dvojitého jdou do obou výstupních kanálů stejně až po dvojitý tahový Master Level, který vyvažuje hlasitost obou jinak zvukově shodných kanálů. Kromě karaoke, které mi nic neříká, mám výtku k obvodovému umístění regulátoru sluchátkového výstupu, který by pro mě měl být mimo hlavní výstup, tedy v signálové cestě odbočen před ním. Při akci tak lze lépe "něco" najít, nanečisto zkusit či namíchat do sluchátek a pak s tím pomocí hlavního výstupu vyjet "nahotovo" ven.
Všechny vstupy mají samostatné, účinné a uživatelsky velmi slušně navržené třípásmové ekvalizéry. Za mixážní sběrnicí je pětipásmový grafický ekvalizér, který je doplněn čímsi jako orientačním spektrálním analyzátorem, kdy pro každé z pěti pásem slouží jako indikátor vybuzení jedna červená LED. Intenzita jejího svitu dává orientační obraz vybuzení celého zařízení v daném frekvenčním pásmu. Milé svou jednoduchostí a užitečné zároveň.
Reprobedny, plastové to uzavřené dvoupásmové ozvučnice, vzhledem ku své velikosti hrají překvapivě slušně i na basech. Plný výkon pod nějakých 200 Hz by ale zvuku zařízení asi příliš nesvědčil, ovšem to je pochopitelné - fyziku neošidíš ani v Americe.
Zvláště od firmy Peavey je přívětivé, že všechny vstupy i výstupy neosadila jen čtvrtcoulovými jacky, jak druhdy ráda, ale použila i samice XLR pro dva ze tří monofonních vstupů a dva páry konektorů cinch pro linkový dvojvstup a jeden z linkových výstupů. Jako milou konstrukční pozornost lze hodnotit, že do natvrdo přišroubovaného pouzdra na kabely prostřihla dvě díry, které pasují ke konektorům na zadní straně mixpultíku. Síťový kabel a reprobedny mohou tedy zůstat připojené i při přepravě a zkrátit tak přípravu pro jeho další práci.

Peavey Messenger M100 - kufrové PA neboli PA v kufru

Peavey Messenger M100 - kufrové PA neboli PA v kufru


Závěrem lze napsat, že zařízení je i přes drobné výhrady a přizpůsobení krajovým způsobům, jež u nás asi zůstanou mimo užitek, velmi zdařilým produktem, který dokáže slušně ozvučit středně velké obývací místnosti a malé sálky, a to zejména mluveným slovem či hudbou bez přemíry basů. K tomu mu budiž tleskáno a k tomuto účelu to taky budiž kupováno a užíváno. Hosana!


Info:
Peavey Messenger M100 Portable PA System je malé kufrové PA. Cena je 8990 Kč vč. DPH.

Plus:
pouzdro na kabely je pevnou součástí kufru
kabely lze do power-mixu nechat zapojené i během stěhování
velmi slušný přednes beden i na basech v poměru k jejich velikosti
orientační spektrální analyzátor s pěti LED v pěti pásmech
účinné ekvalizéry

Minus:
absence stereofonie
málo využitelný mixing 4. a 5. vstupu, šavle je snadno zaměnitelná za standardní stereofonní
hlasitost sluchátek je až za hlavním regulátorem hlasitosti, nelze tedy chystat potichu do sluchátek a pak "vyjet nahotovo" nahlas

Technické parametry
*
stereofonní mixážní pult s pěti monofonními vstupy, třemi samostatnými a dvěma spřaženými k sobě
* výkon zesilovačů 2 x 50 W do 4 ?
*
reproduktory o 100 mm (o 4" - basový),
o 25 mm (o 1" - výškový)
*
frekvenční rozsah 40 Hz až 25 kHz (v pásmu
+0, -3 dB při 1 W)
* zkreslení THD 0,8 % na plný výkon při 1 kHz
* odstup 85 dB typicky pro mikrofonní vstup
* rozměry 343 x 622 x 133 mm ve sbaleném stavu
* váha 8,8 kg včetně krytů

Psáno pro: časopis Muzikus 2006/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Peavey-Messenger-M100-kufrove-PA-neboli-PA-v-kufru~06~kveten~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.