Pearl SensiTone Elite - vylepšená řada malých bubnů SensiTone

Pearl SensiTone Elite - vylepšená řada malých bubnů SensiTone
Pearl SensiTone Elite - vylepšená řada malých bubnů SensiTone

Univerzální řada malých bubnů SensiTone firmy Pearl pod novým názvem SensiTone Elite nabízí ještě více možností, co se materiálu týče, a oproti řadě původní také několik technických vylepšení. Vyrábí se nyní z pěti materiálů - oceli, nerezové oceli, mosazi, fosforového bronzu a hliníku. hliníkové verze bubínků jsou bezešvé. (Ale přinejmenším se tak jeví i mosazné)

Malé bubny SensiTone se staly během své existence velmi populární díky svému artikulovanému, ale mocnému zvuku, výborné sensitivitě na dynamiku hry a celkovému projevu. Nejen vzhledem, ale právě projevem připomínají klasické vintage malé bubny včele s modelem Supraphonic od firmy Ludwig.

Nová řada SensiTone Elite byla rozšířena o tři nové materiály - nerezovou ocel, fosforový bronz a hliník. Hliníkové modely jsou bezešvé a je škoda, že zůstalo pouze u nich. Ačkoli mám silný dojem, že bezešvé jsou i výborné modely z mosazi s černým niklovým povrchem - ani při nejpečlivějším hledání jsem žádné náznaky švů nenalezl. V materiálech firmy jsem o tom také nic nevypátral, jako o bezešvých se hovoří výhradně o modelech hliníkových.

Dostal jsem k testu deset bubínků, od každého materiálu se nyní vyrábějí dvě klasické velikosti, 5 x 14" a 6,5 x 14". Jako vyznavače vintage nástrojů mně tyto bubínky nemohou nic neříci, je to prostě opravdu klasika, i když se současnými prvky a designem. Všechny mají jeden společný prvek, kterým je vylisovaný žlábek uprostřed po obvodu korpusu. Ten se stal mnohokrát motivem vášnivých debat o jeho vlivu na zvuk a citlivost, ale myslím si, že jeho účelem je především zajistit neměnný tvar korpusu a jeho pevnosti při větším napnutí blan, kdy dochází v těle bubnu k extrémnímu pnutí. Ať je to jak chce, bubínky SensiTone a SensiTone Elite se skutečně chovají dosti podobně, třeba právě jako Ludwig Supraphonic, který je velmi specifický a oblíbený právě pro vlastnosti, které má. Pozná se prostě se zavřenýma očima. Již při posledním testu soupravy Pearl Masters Premium jsem v testované soupravě používal ocelový 5 x 14" SensiTone Elite a reminiscence na Supraphonic (byť vyrobeného z poněkud jiného materiálu) přišla okamžitá. Takže jsem byl zvědavý na modely z hliníku, které by měly být slitině Ludalloy nejblíže.

 

Celkový popis, konstrukce...

Všechny ráfky na všech bubíncích řady jsou klasické a zesílené PowerHoop II. Produkují jak hutný rim shot, tak výrazný rim click. Mušle pro ladící šrouby jsou též shodné - můstkový typ s minimálním kontaktem s korpusem, model CL-55 pro velikost 5 x 14" a CL-65 pro 6,5 x 14". Vložky v mušlích pro ladicí šrouby jsou mosazné. Každý model v řadě má kvalitní a dobře sletovaný struník S-1420I (s rovnými okraji) s mechanismem SR-017. Jednoduchý, efektivní, spolehlivý.

Maje pohromadě tolik bubínků, nemohlo mě napadnout samozřejmě nic lepšího, než všechny velikosti 5 x 14" a poté i 6,5 x 14" nejprve naladit co možná nejvíce shodně, obě blány na stejnou výšku, kdy by měl být rozdíl v projevu i zvuku co nejpatrnější. Naladil jsem je tedy do střední až vyšší polohy, kdy se většina virblů projevuje nejlépe, s tímto výsledkem:

 

Modely 5 x 14"

Steel STE1450S: Toto byl bubínek, který jsem testoval se soupravou Masters Premium. Z celé stejně naladěné pětice měl nejvíce výšek a asi nejsilnější zvuk a průraznost. V soupravě se mi opravdu zamlouval, ale ve srovnání s jinými modely jsem narazil na větší favority pro mé (určitě zvrhlé) choutky. Každopádně výborný bubínek s autoritou a skvělými vlastnostmi, které má ale i zbytek této partičky.

Steinless Steel STE1450SS: Tento bubínek z nerezové oceli je o dvě desetiny milimetru silnější než předchozí. Jeho zvuk byl o krapet plnější a hutnější, což se mi zamlouvalo ještě více. Značně univerzální bubínek, který má charakter.

Brass STE1450BR: Tak tenhle virbl mě překvapil. Měl jsem v minulosti pár mosazných bubínků a všech (kromě starého Super Ludwig bez sériového čísla) jsem se zbavil. Zdály se oproti oceli a hliníku méně výrazné, i když s vřelejším zvukem. Tento je silný 1,5 mm, což jistě hraje roli (také je z testované pětice jasně nejtěžší) a má poniklovaný temně černý povrch. Zde opět reminiscence, tentokrát na Ludwig Black Beauty, které měly stejný korpus jako Super Ludwig, ale oproti jeho pochromování, právě tuto matně černou niklovou povrchovou úpravu. S gravírováním, nebo bez něj, úžasně znějící bubínky, které mají naprosto jedinečný charakter. Připisuje se to hlavně materiálu a způsobu výroby před druhou světovou, kdy měly věci trochu jiný řád...

Tento bubínek byl jasně můj favorit a okamžitě se mi zalíbil. Také je nejspíš bezešvý, jak jsem se již zmínil. Zmínit se podle mě opomněla firma Pearl. To nic nemění na faktu, že hraje velmi dobře a jeho zvukové vlastnosti jsou vlastně mosazi až neodpovídající. Mosaz většinou velmi zvoní a její zvuk je takový až trochu neučesaný, nebo spíš nevyhraněný. Tento bubínek zněl ze všech pěti nejplněji a ze všech byl překvapivě nejsušší! Ideální rim shoty, plný zvuk do středu a více zvonící u okrajů, ale vždy pod kontrolou, s výbornou citlivostí. Prostě výborný a univerzální bubínek s krásně hutným soundem, ne nepodobný onomu předválečnému hrdinovi.

Phosphor Bronze STE1450PB: Tento bubínek byl ze všech nejcitlivější na struník a dynamiku, ale jeho zvuk a projev mě zase až tak neoslovil. Je suchý, temněji zastřený, zdaleka ne tak plně znějící. Zkoušel jsem ho ladit různými způsoby, ale zněl oproti jeho chlapáčtějším bratříkům vždy méně výrazně. Myslím, že by byl velmi vhodný do tišších stylů a třeba vyloženě do akustické hudby, protože tak jeho jinak dobré vlastnosti a citlivost na dynamiku vyniknou nejlépe.

Seamless Aluminum STE1450AL: Další reminiscence, zde na Ludwig Acrolite, což byl ve své době nejlevnější top line model, ale všemi milovaný bubínek, který prostě nikdy nezklamal. Vlastně je ze stejné slitiny jako Supraphonic, pouze s jiným povrchem a kvůli ceně měl o dvakrát dva ladicí šrouby méně. Co asi na něm bylo nejpříjemnější - a týká se to i tohoto kousku - byl takový nepopsatelně "nakřáplý", zároveň vřelý a suchý, ale právě že měl i dostatečně průrazný zvuk. Všeobecně se zvuk hliníku popisuje jako přirozeně "ekvalizovaný" a lépe se to asi vyjádřit nedá. Navíc úžasná citlivost a dynamika, co si přát víc...

Kdybych měl seřadit těchto pět bubínků podle plnosti zvuku, která mě zajímá vždy podstatně, bylo by pořadí brass, steinless steel, aluminum a steel, phosphor bronze.

 

Modely 6,5 x 14" už jenom stručněji...

Steel STE1465S: Opět nejvíce výšek a projekce, přeznění vcelku pod kontrolou, klasický rockový virbl při hlubším ladění a mírném zatlumení.

Steinless Steel STE1465SS: Klasika se vším přezněním akorát, na svoji tloušťku mocný a průrazný virbl, který se prosadí a má charakter, dobře použitelný při poměrně široké škále ladění.

Brass STE1465BR: Tato hlubší verze více přeznívá, hlavně u okrajů ráfku, zvuk je plný a univerzální, ale celkově se lépe pracovalo se stejným modelem velikosti 5 x 14".

Phosphor Bronze STE1465PB: Ve srovnání s ostatními opět tenčí zvuk a málo přítomnosti těla, ale na druhou stranu skvělá citlivost.

Seamless Aluminum STE1465AL: Nakřáple křehký, suchý, ale plný zvuk, rim shoty zvoní akorát a barva přeznění je harmonicky ukázněná. Značně příjemný a univerzální buben, určitě velmi vhodný též do studia.

 

Závěr

Shrnuto, SensiTone Elite je výborná řada, která má rozhodně co nabídnout milovníkům druhé a čtvrté, a všem okolo nich. Konstrukčně klasicky řešené bubínky s výbornými zvukovými vlastnostmi a univerzálním využitím. I ceny se mi zdají být docela přívětivé. A měl bych-li srovnat s ostatními virbly firmy Pearl, tak lepší jsou už jenom UltraCast, ovšem také jsou o dost dražší a to o dost... SensiTone Elite jsou prostě skutečná klasika a zlatá střední cesta. Ještě by jim možná slušely tube legs...

 

Info:

Vylepšená řada malých bubnů SensiTone s novými struníky a jejich mechanismem, ráfky SuperHop II a s novými materiály pro ještě specifičtější volbu. Řada SensiTone Elite je vyrobena z oceli, nerezové oceli, mosazi, fosforového bronzu a hliníku. Zvukové spektrum se pohybuje od jasného, vysokého a maximálně průrazného tónu po teplý, temně zastřený až suchý. Distributor Praha Music Center.

 

Plus:

celkové špičkové zpracování

kvalitní struníky včetně mechaniky

výborné zvukové vlastnosti

široká použitelnost

 

Mínus:

škoda, že pouze jeden (možná dva) model má bezešvý korpus

 

Technická specifikace:

materiál: 1 mm silná ocel, 1,2 mm silná nerezová ocel, 1,5 mm silná mosaz, 1,2 mm silný fosforový bronz, 1,2 mm silný hliník (bezešvá konstrukce)

typ korpusu: s vylisovaným žlábkem po obvodu

ráfky: SuperHop II (SH1410B nahoře a SH1410S dole)

mušle pro ladící šrouby: CL-55 (5 x 14") a CL-65 (6,5 x 14")

ladicí šrouby: SST-5047

počet ladicích šroubů: 10

mechanismus struníku: SR-017

struník: S-1420I

blány: Remo Ambassador Coated (nahoře) a Remo Ambassador Snare (dole)

 

Ceny:

5 x 14" ocel STE1450S: 5990 Kč

6,5 x 14" ocel STE1465S: 6290 Kč

5 x 14" nerezová ocel STE1450SS: 7590 Kč

6,5 x 14" nerezová ocel STE1465SS: 7990 Kč

5 x 14" mosaz STE1450BR: 8190 Kč

6,5 x 14" mosaz STE1465BR: 8590 Kč

5 x 14" fosforový bronz STE1450PB: 7790 Kč

6,5 x 14" fosforový bronz STE1465PB: 8290 Kč

5 x 14" bezešvý hliník STE1450AL: 7290 Kč

6,5 x 14" bezešvý hliník STE1465AL: 7790 Kč

- Více informací na www.pearleurope.com nebo www.pearldrum.com, případně www.pmc.cz

Psáno pro časopis Muzikus