Palmer Pedalbay 40 - atraktivní pedalboard se skvělými doplňky

Palmer Pedalbay 40 - atraktivní pedalboard se skvělými doplňky
Palmer Pedalbay 40 - atraktivní pedalboard se skvělými doplňky

Bez nadsázky lze tvrdit, že se nacházíme v období renesance kytarových pedálů. Takové dostupnosti a výběru nejrůznějších firemních či butikových efektů si nemohli užívat hráči v žádné generaci před námi. A samozřejmě ruku v ruce s vývojem kytarových krabiček jde i vývoj pedalboardů.

Zajímavý i cenově dostupný model nabízí německá společnost Palmer. Její pedalboardy disponují jedinečnými doplňky, které nenajdeme ani u dražší konkurence. Největšími výhodami je nastavitelná výška sklonu a možnost měnit vzdálenost lišt na ploše. Tím se board přizpůsobí jakémukoliv tvaru efektu či zdroje.

 

Nastavitelný sklon je dobrý...

Samotný pedalboard Palmer Pedalbay 40 hliníkové konstrukce je uložený v nylonovém obalu s velkou kapsou, párem ručních madel a ramenním popruhem. Díky polohovatelným zadním nohám jej lze naklonit podle potřeby. Větší sklon umožňuje dostat se pohodlněji k ovládání efektů v horních řadách a zároveň nabízí v maximálním možném sklonu poskytnout úkryt několika krabičkám i ve spodní strany konstrukce, jak to třeba dělá kytarista Ariel Posen. Přiznám se, zpočátku jsem měl nedůvěru k oběma nastavitelným nožičkám, které nevypadají vůbec robustně. Ale čtrnáct dnů strávených s pedalboardem můj  předsudek vyvrátilo.. Obě jsou velmi pevné a stabilní. Doslova po nich můžete skákat.

 

... a posuvné lišty ještě lepší...

Lišty, na které se pokládají efekty, jsou již precizně pokryté zipem Velcro od výrobce, tudíž stačí nalepit kousky zipu pouze na pedály. Drží velmi dobře, i když celý board otočíte a třesete s ním. Zde však spatřuji nevýhodu pro kytaristy, kteří si zvykli používat čím dál populárnější 3M Dual Lock pro uchycení pedálů. V takovém případě budou muset pracně strhávat suchý zip ze všech lišt. Ovšem samotné posouvání lišt je k nezaplacení. Sám jsem u pedalboardů některých výrobců musel pracně vyrábět nejrůznější mosty a předěly, protože mi zrovna několik malých efektů vyšlo na díru mezi příčkami. Tím mě celý systém dostal. S takovou vychytávkou lze totiž efekty řadit jakkoliv, a využít tak každého volného místa.

 

Společnost Palmer vznikla v roce 1980 v německém Neu-Anspachu. Po dobu své více než třicetileté existence se etablovala mezi předními světovými výrobci zvukového a hudebního vybavení. Díky úzké spolupráci s lidmi z oboru pak získala cenný pohled na to, co hudebníci a zvukoví technici skutečně potřebují. To ji nakonec vyprofilovalo ve významnou technickou oporu hudebníků v Německu i po celém světě. Mezi spokojené uživatele produktů Palmer patří například Joe Bonamassa, Deftones, Monster Magnet, Fall Out Boy nebo Sum41.

 

... o zdrojích zespodu nemluvě...

Invenční vychytávkou je podle mě i uchycení napáječů zespodu. Připevňují se elastickými páskami do speciálních úchytů, které lze délkově nastavovat. V případě poruchy, výměny či cesty do jiné země, kde mají v zásuvkách 110 V, nemusíte nic složitě šroubovat. Prohození trvá pouze desítky sekund. Samotnou kapitolou je pak napájení od Palmeru WT PB 40, konstruované přímo pro tento model. Prodává se ovšem zvlášť. Pomocí speciálních úchytů ho lehce integrujete do horní strany boardu. Nejenže skvěle vypadá a šetří místo, ale navíc má dva přepínatelné výstupy pro 9, 12 nebo 18 V a je zajištěný proti případnému zkratu a přetížení.

 

... obal by potřeboval polstrování...

Menší slabinu vidím pouze v obalu, který má jinak ideální tvar, velikost a kapsu, kam pohodlně složíte kabely, náhradní efekty či cokoliv dalšího. Jeho okraje nejsou vypolstrované ani jinak chráněné a samotná taška má horní a spodní stranu vyplněnou pouze kartonem. Na cesty na zkoušky a koncerty vlastním autem nebo vlakem je to v pořádku, ovšem při nakládání do kapelové dodávky budete muset pokaždé kontrolovat, zda vám někdo na pedalboard nepoložil něco těžšího.

 

... a na závěr.

Konstruktéři z Palmeru jako jedni z mála na trhu reagují na nekonečnou cestu hledání zvuku, takže moderní design přizpůsobili neustále se měnícím požadavkům náročných hráčů. Jejich pedalboardy jsou nejen lehké, ale hlavně mají nastavitelnou výšku sklonu a dokážou měnit vzdálenost lišt na ploše. Celá série Palmer Pedalbay má pět velmi rozmanitých modelů, které budou vyhovovat požadavkům každého hudebníka. Výhodou je cena, díky níž lze přivřít oči i nad menší odolností obalu.

 

Info:

Palmer Pedalbay 40 je velmi atraktivní pedalboard se skvělými doplňky, jako jsou nastavitelné prvky a snadný transport. Cena je 2116 Kč.

 

Plus:

mobilní příčky

nastavitelné nožičky

pohodlné pouzdro na přenášení

způsob umístění napaječe

design

 

Mínus:

Obal je nedostatečně chráněný.

 

Technická specifikace

Vnitřní rozměry 450 x 305 x 70-85 mm
Hmotnost 1,23 kg
Materiál hliník
Barva černá

 

https://www.palmer-germany.com

Psáno pro časopis Muzikus