muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíPaličky Meinl - paličky na soupravu, metličky, špejle a další

19.12.2018 | Autor: Matěj Kýbl Kubíček | sekce: pro muzikanty - testy

Paličky Meinl - paličky na soupravu, metličky, špejle a další


Německý výrobce činelů a perkusí Meinl je na vzestupu, nabírá stále nové a velmi zajímavé firemní hráče a každou chvíli rozšiřuje sortiment. Odvaha firmě neschází, a proto se pustila do velkého úkolu, tedy uspět na vcelku saturovaném trhu s paličkami.

Snaha zařadit se mezi etablované firmy jako Vic Firth, Pro Mark nebo Vater je v Čechách ztížena několika domácími kvalitními výrobci. Kromě standardních bubenických paliček Meinl rozšiřuje sortiment paliček na perkuse, ze kterých jsme také obdrželi ochutnávku. Takže jak si Meinl vede?
Testování paliček je obtížné v tom, že hodnotíme dvě velmi subjektivní záležitosti, tedy jak paličky padnou do ruky a jak dlouho vydrží. Pokud neohrajete řádově stovky párů, nemá hodnocení životnosti statisticky takřka žádnou výpovědní hodnotu. Kvalita paliček se těžko hodnotí objektivně a mnozí z vás jistě znají nekonečné diskuze o tom, která firma je lepší nebo horší. Stejně tak pohodlnost paliček pro hraní je zcela subjektivní, a co hůř, u různých hráčů se v čase mění. Budu se tedy snažit paličky popsat co nejobjektivněji s přihlédnutím k jejich stylovému zařazení; pohodlnosti konkrétních modelů a jejich výdrže se dotknu spíš okrajově.

Paličky Meinl - paličky na soupravu, metličky, špejle a další


Paličky na soupravu
Začněme standardními dřevěnými paličkami určenými ke hře na soupravu. Meinl má v nabídce celkem šestnáct modelů, z nich třináct je z obvyklého hikorového dřeva a tři modely jsou javorové, což je lehčí materiál. Na test jsem obdržel téměř kompletní vzorek hikorových paliček (deset párů), porovnání s javorem bohužel nemám. První zajímavostí je, že Meinl při výrobě rozlišuje různé hustoty dřeva (i v rámci jednoho druhu, tedy hikoru) a paličky s označením Heavy jsou tedy skutečně z těžšího materiálu než ty běžné. A například modely s označením Long jsou naopak z lehčího dřeva a oproti standardním modelům se tedy sice prodlužuje délka a dosah, ale hmotnost zůstává stejná a palička tedy nemá klasický efekt přepadávání na špičku, který obvykle delší paličky mají. Pro konkrétní přiřazení hmotnostních kategorií dřeva k jednotlivým modelům doporučuji prohlédnout katalog, který je k dispozici i online na https://www.meinlstickandbrush.com/.
Na pohled vypadají všechny páry velmi pěkně, jsou dokonale hladce vysoustruženy a barva dřeva je spíše světlá, což by mělo být kvalitnější dřevo než tmavý hikor. Léta ve dřevě jsou ve většině případů rovnoběžná s osou paličky, což také naznačuje dobrou výdrž, pouze jedna z dvaceti paliček měla léta znatelně šikmo. Paličky mají být párované podle hmotnosti, což skutečně platí, a také podle výšky tónu, což už platí méně. Všechny páry měly výšku tónu odlišnou, i když je pravda, že většina jen o málo. Na druhou stranu nejde o nic podstatného, pokud rozptyl není příliš velký. Povrch dřeva není výrazně lakovaný, díky čemuž paličky dobře drží v ruce.
Co se jednotlivých modelů týká, tam už si každý musí svého favorita najít sám, ovšem dva páry bych rád vypíchl. Paličky Big Apple Swing se díky tenkému profilu krčku i při své větší tloušťce skvěle ovládají a jejich malinká hlavička zní skvěle na činelu ride. Mým největším favoritem byl nakonec model 2B Heavy, který je tak dobře vyvážený, že se s ním hraje velmi pohodlně a rozeznít velkou rockovou soupravu dá ve výsledku mnohem méně práce než s tenkými paličkami, kde do pořádného úderu musíte přidávat spoustu vlastní síly.

Paličky Meinl - paličky na soupravu, metličky, špejle a další


Metličky, špejle a další
Kromě standardních paliček na mě z krabice vykouklo osm párů všemožných specialit. Pro pořádek začněme od nejtenčích (na obrázku zleva). Pět šestnáctin palce široké paličky na timbales jsou jedny z nejtenčích na trhu. Jsou tedy určené pro tiché hraní a trochu špatně se drží, nicméně stejně při jejich použití musíte držet energii na uzdě, protože jinak dlouho nevydrží. Timbales sticks Meinl nabízí i ve větší tříosminové a půlpalcové verzi. Dalším velejemným modelem jsou Bamboo Brush, což jsou tenké špejle spojené gumičkami do pěti svazků. Vizuálně i zvukově tak vzniká něco mezi špejlemi a metličkami. Zvuk „míchání“, tedy šoupání paliček po bláně, sice pěkný není, ale na unplugged koncert jsou ideální. Míchání si naopak můžete užít s modelem Fixed Nylon Brush, což jsou metličky z nylonu, tedy zvukově jemnější než tradiční kovové. Následují dva modely špejlí, březové Multi-Rod Birch a plastové Super Flex. Březové jsou znatelně ostřejší a hlasitější, takže záleží, jak moc chcete zrovna hrát intenzivně, každopádně z hlediska životnosti bych tipoval jako favorita plastovou variantu.
Meinl dále nabízí mallety (filcové paličky) určené přímo pro hráče na soupravu, které mají tělo obdobně široké jako běžné bubenické paličky, na rozdíl od tympánových mallet, které jsou tenčí. Ze tří verzí tvrdosti filcové hlavičky jsem obdržel tu střední, se kterou stále ještě uděláte pěkný šum na činelech a zároveň má pěkný atak na tomech. Pokud vám jde spíše o činely, kupte si model super soft, pokud naopak chcete zvuk podobnější dřevěným paličkám, pořiďte si hard mallett. Poslední dva testované modely jsou asi nejzajímavější. Husk Brush jsou velmi široké paličky tvořené svázanými tenkými vlákny na pomezí dřeva a traviny. Dobře se drží, špatně odrážejí a zvukově jsou podobné špejlím, jen bez otravného špejlového „plácu“. Perfektní studiová unplugged palička. Jumbo Cajon Brush je ještě o něco širší a plastová, zvukově o něco průraznější a díky zvlnění plastových vláken se i lépe odráží. Zde ve výběru ale zase hrají velkou roli osobní zvukové preference.
Celkově je samozřejmě těžké hodnotit téměř dvacet různých produktů. Nikdo asi nevyužije všechny, na druhou stranu všechny nějaké využití mají a minimálně je třeba ocenit jejich různorodost a snahu Meinlu naservírovat hráčům co nejvíc možností. Ceny nejsou ve srovnání s konkurencí nijak závratné a jak standardní paličky, tak speciální modely snesou srovnání s konkurencí i ve věci kvality, takže doporučuji je minimálně zkusit a třeba se vám nějaký model tak zalíbí, že u něj zůstanete, jako se to stalo mně s paličkami 2B Heavy.

Klasické dřevěné paličky
cena jednotná cena 310 Kč
modely Standard 5A, Standard Long 5A, Heavy 5A, Hybrid 5A, Standard 7A, Standard 5B, Hybrid 5B, Heavy 2B, Big Apple Bop, Bg Apple Swing


Paličky na perkuse
Jumbo Cajon Brush 770 Kč
Husk Brush 770 Kč
Standard Multi-rod Birch 650 Kč
Super Flex Multi-rod 690 Kč
Fixed Nylon Brush 690 Kč
Bamboo Brush 590 Kč
Timbales Stick 5/16” 140 Kč
Drumset Mallet Medium 650 Kč

Web
https://www.meinlstickandbrush.com/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Palicky-Meinl-palicky-na-soupravu-metlicky-spejle-a-dalsi~19~prosinec~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.