muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíPaiste Signature Precision - nová činelová řada švýcarského výrobce

22.3.2015 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - testy

Paiste Signature Precision - nová činelová řada švýcarského výrobce


Do rukou se mi dostala novinka od zavedeného výrobce činelů Paiste pro rok 2013, řada Signature Precision. Smyslem těchto činelů je nabídnout zvuk profesionální řady Signature za příznivější cenu a zároveň tuto řadu rozšířit o další zvukové barvy. To vše při zachování zvukových parametrů profesionálních činelů. Zda se to firmě Paiste povedlo, se dočtete v následujících řádcích.

Příbuznost řad Precision a Signature je na první pohled zřejmá. Povrchová úprava brilliant s charakteristickými kruhovými rýhami je zachována, materiál je taktéž stejný (výrobce neuvádí přímo poměry složek, ale slitinu shodně nazývá Signature Bronze Alloy) a podle stránek výrobce by měly být podobné i zvukové charakteristiky. Činely jsou primárně určeny do hlasitějších hudebních žánrů, jako jsou všemožné odnože rocku a metalu, ale šikovný bubeník si s nimi určitě poradí i v popu nebo dalších stylech ležících okolo středu dynamické škály. Řada obsahuje tři činely hi-hat (regular, heavy a sound edge), třikrát ride (20” regular, 20” a 22” heavy), sedm crashů (thin, medium, heavy v rozměrech od 16” do 20”) a jeden model splashe (10”) a jednu chinu (18”). V crashích je výběr dostatečný, tři ride činely taky stačí, u hajtky už může někomu chybět velikost 13”, a co se splashe a číny týká, nevyberete si vůbec. Není ale problém tyto činely doplnit z jiných řad, například příbuzné Signature. Já jsem na test dostal poměrně bohatou sadu 14” sound edge hi-hat, 20” regular ride, 16” a 18” crashe ve verzích medium a thin a nakonec 10” splash a 18” čínu. Pojďme se podívat, jak to hraje.

Crash

Zvuk činelů je velmi čistý, nezabírá příliš široké frekvenční pásmo a je jasně slyšet jeho základní tón. Hned po vybalení a prvních úderech je ale jasné, že určení činelů spíše do hlasitější hudby platí u crashů dvojnásob. Nejde tolik o to, že by byly nějak extra hlasité, ale háček je v tom, že v nižší dynamické úrovni příliš hezky nehrají. Při tichém hraní se ozývá skutečně jen velmi tenký tón, ovšem s hlasitějšími údery se zvuk stále více otevírá, až se dostane k dostatečně širokému, byť stále konkrétnímu zvuku. Činely skvěle fungují dohromady - díky velmi čitelnému tónu je lze dobře rozlišit, nevytvářejí hlukovou stěnu, ale jasně definované údery. Zručnější bubeník z nich pak dokáže dostat téměř melodické linky a podpořit tak melodii, kterou hraje kapela. Thin verze jsou o něco tišší a rychleji odezní, a tvoří tak ideální doplněk k medium crashům.

Paiste Signature Precision - nová činelová řada švýcarského výrobce


Ride

20” ride je opět kousek, který v jazzu neuplatníte, větší verze budou pravděpodobně ještě hlasitější. Tělo činelu vydává příjemný, nepříliš cinkavý zvuk, na můj vkus má ale až příliš velké přeznění, které pod dobře definovanými údery paličky vytvoří nepřetržitý hukot. Ten se ovšem stane poměrně nepodstatný ve chvíli, kdy člověk hraje s kapelou a tento hukot se ztratí pod náporem kytary. Pupek je velmi jasný, hlasitý, ale ne tolik, aby nepříjemně vyčníval, takže činel dává smysl i jako celek. Pokud chcete opravdu hlasitý nástroj, zaměřte se na velikost 22”.

Hi-hat

Hajtku jsem dostal ve verzi sound edge, tedy s vroubkovaným okrajem spodního činelu. U těchto činelů se někdy stává, že je při sešlapu potřeba vyvinout větší sílu, aby držely pořádně u sebe, ale není to případ tohoto výrobku. Sešláputá hi-hata je velmi konkrétní a příjemně tiká, při postupném otevírání se dostává ke slovu její divočejší tvář a při doprovodu na otevřené činely se jí není radno stavět do cesty. Při hře sešlapem je ale opět klidná a kultivovaná, ze všech testovaných činelů je asi nejlépe schopna obstát i v nízké dynamické hladině. Ostatní hajtky, které nemají zvlněný spodní okraj, budou pravděpodobně ještě kontrolovanější a univerzálnější.

Ceny:

10” splash: 3850 Kč
14” sound edge hi-hat: 9850 Kč
16” thin crash: 5990 Kč
16” medium crash: 5990 Kč
18” thin crash: 7250 Kč
18” medium crash: 7250 Kč
18” china: 7250 Kč
20” ride: 8500 Kč

Splash a čína

Efektová sekce řady Precision čítá pouze 10” splash a 18” čínu. U splashe nastává podobná situace jako u ride, činel má velmi pěkný svrchní tón, čistý, rychlý, jen takové zablesknutí, jak má u splashe být, pod ním je ale neartikulovaný šum, který mu na kráse nedodává. Je třeba nebát se hlasitého hraní, čím jsem dynamicky výše, tím získává svrchní, kultivovaný tón navrch a spodní hukot přestává být podstatný. Škoda, že desítka nedostala většího či menšího bratříčka, jasný tón Paistů by mohl umožňovat tvorbu velmi melodických postupů. Co se 18” číny týká, dala by se v některých situacích použít snad i jako gong, je poměrně hluboko laděná a k pořádnému rozeznění potřebuje skutečně ztrestat. Pak se ovšem krásně otevře a věřte, že ji nikdo nepřeslechne. Ideálně bych si ji na soupravě představoval ve dvojici z nějakým decentnějším činelem.

Firma Paiste přilákala do řad svých firemních hráčů některá velmi slavná jména. Mezi největší legendy patří například Vinnie Colaiuta, Stewart Copeland (Police), Joey Jordison (ex-Slipknot), Nicko McBrain (Iron Maiden) nebo Ian Paice (Deep Purple). Z českých bubeníků za Paiste hrají Pavel Valdman, Patrik Sas, Ondřej Pomajsl, Radek "Hurvajs" Hurčík, Martin Švec, Ivo Batoušek nebo Lukáš Brejcha.
    
Verdikt

Nesporná tonální muzikálnost těchto činelů je vyvážena nepříliš velkým dynamickým rozsahem, ve kterém hrají tak, jak mají. Nebudou vyhovovat každému, ale to nebudou nikdy žádné hudební nástroje. Příjemnou vlastností je jasně čitelný základní tón crashů, který je pro Paiste specifický. Příjemná je, byť s výhradami, i ucelenost ride činelu a také široké možnosti hi-haty, která je při sešlápnutí velmi kultivovaná a po otevření naopak agresivní. Slabším článkem jsou efektové činely (které jsou, vzhledem k pouhým dvěma vyráběným modelům, stejně jen takovým doplněním), ale i ony si svou cílovou skupinu najdou. Ve správném prostředí svou roli tyto činely plní velmi dobře a předpokládám, že ta polovina bubeníků, která je zaměřena na střední až tvrdší žánry, bude velmi spokojena.

Info:
Paiste Signature Precision je mladší a o něco levnější bratříček řady Signature. Činely jsou vyrobeny ze slitiny Signature Bronze Alloy. Určeny jsou spíše do hlasitějšího prostředí, ale některé modely najdou využití i v klidnějších stylech. Řada obsahuje tři modely ride, tři hi-haty, sedm crashů různých hmotností a velikostí a jeden model splashe a číny-

Plus:
čistý, konkrétní a muzikální tón
zřetelné ladění činelů
crashe tvoří dohromady pěknou sadu
vyrovnanost ride
univerzálnost hi-hat

Mínus:
činely lze těžko použít v tišších a klidnějších žánrech
čína je téměř gong

www:
paiste.com/e/cymbalsoverv.php?family=57&action=family&menuid=377

Psáno pro: časopis Muzikus 2014/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Paiste-Signature-Precision-nova-cinelova-rada-svycarskeho-vyrobce~22~brezen~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.