Paiste Rude - atypický sklovitý sound s širokým spektrem především vyšších frekvencí

Paiste Rude
Paiste Rude

Činely Rude jsem poprvé zaznamenal někdy koncem osmdesátých let. Působily už na pohled velmi zvláštním dojmem, koneckonců tehdy ještě vůbec nebylo běžné, aby činel neměl tradiční zlatavou barvu a vysoký lesk...

Až o něco později jsem se dozvěděl, že speciální řadu Rude představila firma Paiste už v roce 1980, kdy spolu s barevnými verzemi klasických 2002, chtěla dostát pověsti inovátora v činelových zvucích. Reagovala tak na začínající heavymetalové období, ve kterém bubeníci začali ke svým bubnovým sadám potřebovat něco opravdu průrazného...

Nyní jsem se prostřednictvím testu současné modelové řady Rude, ocitl v jakémsi retrospektivním světě, kdy se předešlé potkává s budoucím, a kdy jsem mohl někdejší vzpomínku a estetické zařazení porovnat s nynějším dojmem a srovnáním s tím, co se na poli výroby metalofonů zvaných činely mezitím událo, potvrdilo nebo upadlo v zapomnění.

Rude v době svého vzniku splňovaly všechny podmínky futuristického a lehce provokativního nástroje: nezvyklý hnědozelený povrch nebroušeného zakaleného kovu, přes který byla pečlivě nanesena vrstva ochranného laku. Bílé nápisy s logem firmy a názvem řady.

To vše jako by předurčovalo tajemný nástroj k použití kdesi v kokpitu Vetřelcovy vesmírné lodi. A samotný zvuk činelů výsledný dojem jen umocnil.

Atypický sklovitý sound s širokým spektrem především vyšších frekvencí, zároveň však obsahující umírněnost a kultivovanost na hony vzdálenou "uřvaným" zvukům levných činelových řad.

Je jistě velkou satisfakcí pro vývojové centrum Paiste, že tehdejší futuristický vhled do stylové a zvukové budoucnosti neztratil své kouzlo a přitažlivost ani po pětadvaceti letech... I v jednadvacátém století tedy Paiste Rude mohou šokovat nebo aspoň zaskočit nepřipraveného návštěvníka svým světem industriálních sklovitých zvuků, velmi atypických i v době, kdy svět hudebních nástrojů prošel mnoha vlnami elektronicky orientovaných instrumentů.

Neznamená to ovšem, že by se některé modely Rude nemohly uplatnit i ve standardním bubenickém setu a určení.

Z testovaných modelů se nabízí možnost variabilního užití především pro thin verze crashů, výborný se ukázal být 20" Thin Crash, v této kategorii rozměrově atypický činel, ovšem právě díky své netypičnosti je to široce použitelný měkký crash-ride, krásně reagující na hru špičkou a v kombinaci s temnějšími činely z jiných řad (stejného, či odlišného výrobce) výborně plnící funkci jazzového ride činelu.

Velmi zajímavá je ovšem také verze 20" Crash/Ride. U Power Ride stejné velikosti jsem ale byl přece jen zaskočen, nikoli však očekávatelnou hlučností, ale spíš snad až přílišným frekvenčním vykousnutím, které použitelnost tohoto modelu odkazuje k hudebním situacím, vyžadujícím "extrémní názor".

Podobné rozpaky ve mě vyvolala ještě hi-hat, zde ve zvlněné Sound Edge verzi.

Na druhou stranu pokud bych hledal industriálně a atypicky znějící nástroj, který si přitom zachovává muzikalitu, byla by 14" Rude Sound Edge Hi-hat žhavým adeptem.

Takto bych mohl vyjádřit dojem z celé testované řady.

Pokud totiž přistoupíme na hru a přestaneme zde hledat klasický zvukový obraz typických činelů, a pokud naopak zapojíme jejich barvu do představ poněkud experimentálnějších zvukových tvarů, neunikne naší pozornosti to, že přes veškerou industriálnost, kterou se jistě pro mnohé uši Rude projevují, probleskává nepřehlédnutelná citlivost, ušlechtilost tónu a (vzhledem k až pichlavému zvukovému rozpoložení některých modelů paradoxní) jemnost.

Nerad bych ovšem zapomněl pro toto předčasné shrnování svých dojmů na to, abych zdůraznil velmi povedený (a samo sebou opět hrubě atypický) zvuk 18" "číny", se zdušeným a zastřeným sustainem a příjemně "drze plechovým" atakem, a zejména pak výjimečný 16" (!) Ride, ideální do breakbeatových a jungleově orientovaných rytmů.

Shrnuto a podtrženo: máme k dispozici atypickou činelovou řadu, která je pobídkou zvukovým experimentátorům, případně heavy hráčům, jež omrzelo klasické osazení těžkými váhovými kategoriemi, a kteří chtějí vyzkoušet něco trochu odlišného, naostřené kytary však dostatečně prostupujícího.

Tak či onak je velmi potěšující, že tu je činelová řada, která zároveň provokuje i inspiruje.

 

Info:

Paiste Rude je klasická řada "neklasických" činelů, udržující se úspěšně na trhu již od počátku 80. let jako výsledek experimentování firmy Paiste s vlivem atypických povrchových úprav a hammeringu na zvuk činelů. Testované modely a jejich doporučené maloobchodní ceny: 16" Rude Thin Crash 5990 Kč, 18" Rude Thin Crash 7290 Kč, 20"Rude Thin Crash 8490 Kč, 10" Rude Splash 3790 Kč, 18" Rude China Type 7290 kč, 20" Rude Power Ride 8490 Kč, 14" Rude Sound Edge Hi-hat 11 990 Kč, 16" Rude Crash Ride 5990 Kč, 18" Rude Crash Ride 7290 Kč a 20" Rude Ride Crash 8490 Kč.

 

Plus:

možnost zajímavé zvukové inspirace a zpestření zvukového parku nejen pro heavy-hráče

 

Mínus:

některé modely jsou použitelné jen úzce a velmi specificky

Psáno pro časopis Muzikus