muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíPaiste Alpha PowerSlave Boomer - poloprofesionální série činelů

20.9.2013 | Autor: Jiří Kollman | sekce: pro muzikanty - testy

Paiste Alpha PowerSlave Boomer - poloprofesionální série činelů


Michail Toomas Paiste asi netušil, kam jeho potomci dotáhnou nápad založit si v roce 1901 v Rusku v Sankt-Petěrburgu hudební obchod a vydavatelství. Prosperitu malé provozovny ukončil výstřel z Aurory a vize revolucionáře v placaté čepici o rovných a rovnějších.

Protože otec (carský důstojník) Michaila Toomase pocházel z Estonska, zakládá v roce 1917 obchod a manufakturu v estonském Talinu, kde se svým synem Michailem začínají vyrábět pochodové činely. Díky poptávce po nových nástrojích začíná mladý Michail vyvíjet novou koncepci „tureckých“ činelů a také první gongy.

Během druhé světové války se znovu stěhují do Polska, v roce 1945 do Německa, kde potřetí oživují svoji firmu, prakticky od nuly. Kvalita jejich činelů a gongů jim pomáhá expandovat na tehdejší trhy a právě tady se stává Paiste světovou značkou. V roce 1957 stěhuje Michail firmu do Švýcarska, kde třetí generace synů, Toomas a Robert, vytváří základnu pro budoucí vývoj značky. Od roku 2003 vede firmu Toomasův syn Erik.

V roce 1981 rozšiřuje Paiste svoji působnost na největší trh do Spojených států (Paiste of America) a protože krev není voda, vrací se značka po více než padesáti letech do země svého vzniku a „restartuje“ pobočku v Estonsku, kde působí od roku 1995.

Novinka roku 2012 vznikla na počest legendárnímu bubeníkovi kapely Iron Maiden Nicko McBrainovi za jeho věrnost a oddanost této značce. Vychází z úspěšné série Alpha, ale design a popisy na jednotlivých činelech jsou přizpůsobeny tak, aby korespondovaly s jeho soupravou. Modré logo a nápisy kopírují styl písma Iron Maiden, aby nebylo pochyb, kam tato série patří a komu je určena. Celkově všechny činely působí robustním, nezničitelným dojmem.

14” hi-hat
Vzhledem k těžší váhové kategorii bude lepší tuto „hajtku“ dát na stojan se stavitelným odporem. Díky pár dkg navíc je nutno počítat s malinko pomalejší reakcí než u lehčích verzí. Dobře laděná s krátkým dozvukem, při sešlápnutí má plný zvuk, ale není nijak nařvaná.

12” splash
Dlouho znějící splash spíš připomínal malý crash s velkým pupkem. Průrazný ostrý zvuk, ale na splash příliš dlouhý dozvuk.

16” a 18” crash
Plný a ostrý sound, který odpovídá zaměření těchto činelů, střední dozvuk. V intervalu 16” a 18” k sobě příjemně sedí, barva i celkový zvuk zůstávají stejné při různých intenzitách úderu. Ostrý a massivní crash zvuk.

18” china
Tříštivá „čína“ s dlouhým dozvukem, určená opět pro velmi hlasité hraní. Najít správný zvuk „číny“ je hodně subjektivní věc, a tak bude ten, kdo má raději krátký rozkřápnutý zvuk bez dlouhého doznívání, muset tento činel podlepit. Nejlepšího zvuku jsem dosáhl po menším vytapetování vnitřní strany pupku.

22” ride
Nejlepší činel z testované sady. Níže laděný s temným zabarvením a středním dozvukem. Na pupku hlubší a výrazný, dobře se akcentuje.

Paiste Alpha PowerSlave Boomer - poloprofesionální série činelů


Přehled a charakteristika jednotlivých řad

Pro celkovou představu uvádím kompletní rozsah sortimentu činelů a stručnou charakteristiku každé řady. Jednotlivé skupiny jsou rozděleny v přehledu do šestnácti řad, z nichž některé mají další podskupiny a záběr rozsahu je skutečně velmi široký. Přehled je řazený od nejnižší řady vzestupně.

Paiste 101: Nejnižší tzv. economy řada pro „sranda“ hraní v mateřské školce. Slitina MS63 (mosaz)
zvukově opravdu na nejslabší úrovni. Prodává se pouze v setu.

Paiste PST 3: Druhá v pořadí, amatérská řada, stejná slitina MS63. Základní škála
od hi-hat po čínu.

Paiste PST-5: Amatérská řada s odlišným složením slitiny CuSn8 (cínový bronz).

Paiste PST-8: Poloprofesionální řada (začíná to znít jako činely), novinka roku 2012. Slitina stejná jako u „legendy“ řady 2002.

Paiste Alpha Boomer: Předmět tohoto testu

Paiste Alpha: Střední poloprofesionální řada vyráběná od roku 1971 vhodná pro všechny styly.

Paiste Alpha Black: Exentrická, unikátní řada černých činelů vyrobená na počest bubeníka Slipknot Joeya Jordisona. Vhodná pro metal a hard rock.

Paiste Giant Beat: Činely vyvinuté a populární v 60. letech minulého století byly přetvořeny a zmodernizovány v roce 2005. Styl blues, rock, country.

Paiste Rude: Legendární osvědčená profi řada ze surové, jakoby nezpracované, slitiny, vhodná pro to nejtvrdší hraní, rock and metal crosoover.

Paiste 2002: Další profesionální legenda, která se vyrábí podle stejné technologie od roku 1971. Vhodná pro všechny styly od střední hlasitostí. Čistý brilantní zvuk.

Paiste Twenty Custom Collection: Profi řada vyráběná od roku 2011 charakterizovaná heslem „new vibrant voices“. Výrobce tuto řadu označuje jako „zvuk budoucnosti“. Hodí se od nejtiššího po extrémně hlasité hraní. Styly soul, r ‘n’ b, pop, indie-pop, country, latin.

Paiste Formula 602: Známá a oblíbená řada činelů, reinkarnovaná v roce 2010 pod heslem „návrat ke kořenům“. Brilantní čistý zvuk vhodný do studia. Styly jazz, fusion, blues.

Paiste Signature: Nejvyšší patro vlajkové lodi. Slitinu tvoří značkový bronz vyvinutý speciálně pro činely nejlepší kvality. Ruční výroba a tepání. Vhodné pro všechny styly. Výroba od roku 1989.

Paiste Signature Dark Energy: Stejné jako předchozí řada. Tmavší zabarvení činelů a trochu měkčí zvuk vhodný od lehkého po střední hraní. Styly jazz, swing, blues a akustické hraní.

Paiste Alpha PowerSlave Boomer - poloprofesionální série činelů


Paiste Signature Traditionals: Opět stejná charakteristika. Tyto činely jsou nejvhodnější pro hraní metličkami, špejlemi a dalšími „nepaličkami“, a pro perkusivní hraní pouze rukama pro narůstající akcent.

Pro poslech jednotlivých činelů můžete použít odkaz www.paiste.com, kde se proklikáte na konkrétní činel i s jeho mp3 ukázkou.

Info:
Paiste Alpha PowerSlave Boomer - novinka roku 2012 - je poloprofesionální série činelů určená pro hlasité hraní. Slitina, ze které se vyrábí (CuSn8 bronze), je stejná jako u legendární nesmrtelné řady Paiste 2002. Vhodná pro hard rock a heavy metal. Prodává se také v setu, který obsahuje 14” hi-hat, 12” splash, 18” crash a 22” ride. Doporučená cena setu je 15 750 Kč.

Plus:
kompaktní „nezničitelný“ desing
výborný univerzální ride.
pro hard rock a heavy metal ideální série

Mínus:
Může to znít jako klišé, ale v současné konkurenci, by se mohl výrobce zamyslet nad cenou.
úzké stylové zaměření
splash je spíše malý crash

www:
www.paiste.com/e/cymbalsoverv.php?family=54

Psáno pro: časopis Muzikus 2012/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Paiste-Alpha-PowerSlave-Boomer-poloprofesionalni-serie-cinelu~20~zari~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.