muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraOvation 2003-0 Collector´s Edition

17.3.2004 | Autor: Pavel Skála | sekce: pro muzikanty - testy

Ovation 2003-0 Collector´s Edition

Ovation 2003-0 Collector´s Edition

A máme tady další z řady kytar sběratelské edice Ovationů. Firma si na ní někdy zkouší zcela nové koncepty, jindy nabídne neobvyklou kombinaci exotických dřevin a jejich probarvení, či se naopak vrátí k jednoduchosti a své tradici. To je i případ tohoto modelu.

Smrková rezonanční deska AA kvality je chráněna mimořádně kvalitním bezbarvým lakem a zdobení kolem rezonančních otvorů je
s laserovou
přesností vyřezáno z ořešákové dýhy. Kytara má tradičně lepený krk z pěti vrstev střídavě prokládaného javoru a mahagonu, hmatník a kobylka jsou z ebenu. Hmatník je v horních polohách směrem k basům od 22. do 17. polohy šikmo seříznut. Profil krku je mírné, velmi příjemné V.

Ovation 2003-0 Collector´s Edition

Ovation 2003-0 Collector´s Edition


Oválná intarzie Collector's, která je na 12. poloze hmatníku, je provedena ve stejném želvovinovém duchu jako lemování kolem těla kytary. Na hlavě kytary je rovněž ořešáková dýha, do níž je zafrézováno zlacené inovované logo Ovationa, mimochodem velmi hezké. Mechaniky jsou zlacené. Dnes už klasický systém 15 rezonančních otvorů umožňuje použít výhradně podélné žebrování (Quintad), které nechává ozvučnou desku volněji rezonovat. Lité plastové tělo je středně hluboké. Předpětí krku se nastavuje dlouhým imbusovým klíčem, který je součástí vybavení, najdeme jej v plastovém pouzdře.
Na zádech kytary jsou kulatá dvířka, po jejichž otevření můžeme předpětí krku změnit. Tovární nastavení počítá s tloušťkou strun 012-058. Ovation 2003 je vybaven elektronikou OP-40 se zabudovanou ladičkou a notch filtrem. Celý ovládací "šuplík" lze velmi jednoduše vyjmout z korpusu, snadno vyměnit baterii, a opět vložit zpět. Kromě tahového potenciometru hlasitosti je zde podobně, ale se zarážkou na nule, řešeno ovládání basů (ą11 dB na 84 Hz), středů (ą6 dB na 400/900 Hz) a výšek (ą11 dB na 8,4 kHz). Dále je zde notch filtr, který ve velmi úzkém výřezu (Q) a úrovni -32 dB můžeme posunovat v pásmu 24-264 Hz, a tím zamezit zpětné vazbě na nižších kmitočtech.
Tlačítko Pre Shape umožňuje použít přednastavené korekce (výšky +3 dB/9 kHz, středy -6 dB/500 Hz a basy +3 dB/70 Hz). Dalším tlačítkem Mid-Sshift měníme pracovní bod středů, a potom zde nalezneme tlačítka pro zapínání EQ a notch filtru.
Zabudovaná chromatická ladička má automatickou minutovou funkci Mute do výstupu, pokud doladíme dřív, delším přidržením tlačítka Tuner/Cal funkci "odemkneme". Podle jedné naladěné struny lze také stejným tlačítkem změnit kalibraci celé ladičky.


Především musím ocenit mimořádnou kvalitu výroby, dokončení a i seřízení nástroje. Jediný tón nebzučí, vše je hladké, dokonalé. Původní filozofie Ovationu: udělat elektroakustickou kytaru, která "padne" elektrickým kytaristům, stále platí. Hra ve vysokých polohách je až nezvykle snadná. Elektronika má futuristický design, je velmi prakticky navržená, tichá, průběhy hlasitostí a korekcí jsou vyvážené a hudební.
Ale přesto (anebo právě proto), že Ovation 2003 představuje svým způsobem vrchol elektroakustické kytary, přál bych si nějaký zásadní pokrok ve snímání akustické kytary. Tam, kde je piezoelektrický snímač umístěn (tedy v kobylce), jiný zvuk ani být nemůže, vlastně to není moc vhodné místo pro snímání přirozeného zvuku. Měl jsem kdysi jednoho z prvních Ovationů, typ Electric Legend, s mnohem horší elektronikou, než je OP-40, ale charakter zvuku zůstává stále stejný. Převládá v něm atak, náraz, prostě perkusivní zvuk, který je ve výsledku obsažen skoro silněji než vlastní barva tónu. Ani kombinace s kondenzátorovým mikrofonkem uvnitř korpusu nepřináší výrazné zlepšení. Mikrofon lze použít jen k dobarvení výšek, a navíc vzniká zásadní problém se zpětnou vazbou do monitoru. Piezo snímač však zní akustičtěji než magnetodynamický, je relativně odolný vůči zpětné vazbě, má oproti mikrofonu možnost velkého zesílení do PA a (v neposlední řadě) si spousta kytaristů a posluchačů na ten zvuk zvykla. Pokud tedy přijmeme fakt, že lepší snímání tady zatím není, zvuk Ovationu 2003 je čistý, oddělený, hlasitost jednotlivých strun vyvážená. Spojení těla a krku je už konstrukčně pevné a tuhé, kytara je tvarově velmi povedená. S dokonalým dokončením a seřízením je to jistě jeden z nejlepších nástrojů, který si lze v kategorii elektroakustických kytar koupit.


info
Ovation 2003-0 Collector's Edition je akustická kytara ze sběratelské edice firmy. Cena v Praha Music Center je 69 990 Kč, včetně vylepšeného (menší, hezčí tvar) tvrdého pouzdra.
plus
dokonalé zpracování
výborný předzesilovač se zabudovanou ladičkou
nevelká série v provedení, které se nikdy nebude opakovat
minus
zdrsnění na boku, které má zlepšit stabilitu při hraní, ničí džíny

Specifikace
Tělo:
středně hluboké
Rezonanční deska: masivní smrk kvality AA
Hmatník a kobylka: eben
Žebrování: Qintad
Menzura: 25 1/4"
Počet pražců: 17/22
Mechaniky: zlacené, Ovation
Snímač: Ovation Hi-Output
Předzesilovač: OP-40


Psáno pro: časopis Muzikus 2004/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Ovation-20030-Collectors-Edition~17~brezen~2004/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.