Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box

Jako když kopne kůň...

Značka Ortega založená v roce 1994 jako další součást světově proslulé společnosti Meinl vyrábějící perkusní a bicí nástroje měla od svého počátku jednu vizi. A to přinést kvalitní hudební nástroje širokému spektru zákazníků. Od úplných začátečníků až po náročné profesionály.

Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box
Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box

Svoje portfolio postupně rozšiřuje, a tak se kromě akustických kytar, a to nejen klasických, ale také folkových, najde i celá řada skvělých ukulele a akustických basových kytar. A nezůstalo jenom u nich. Pod značkou Ortega můžeme pořídit spoustu nápaditých perkusí, zejména pro zpívající kytaristy a pouliční umělce, a také spoustu příslušenství, jako jsou kapodastry a kytarové stoličky a spousta dalších nezbytností pro nás muzikanty. Mě je sympatická nejen image značky, ale hlavně zajímavá cenová politika, a nemůžeme opomenout skvělé zpracování a spoustou ostatních značek tolik opomíjená „duši“ všech produktů.

Značce Ortega se budeme ještě v dalších číslech věnovat blíže.

Dnes si představme „nástroj“ sice ne úplně běžný, ale za to užitečný a po tomto testu „bych, řekl nepostradatelný.

Patříte-li k muzikantům, kteří vystupují sami anebo s kamarádem hrajícím také na kytaru nebo třeba housle, ale hlavně k muzikantům, kteří nechtějí vystupovat s nahranými podklady, určitě postrádáte nějaké vhodné doplnění ve formě rytmické sekce. A co si budeme povídat, je to další člověk, a ten nemusí být vždycky po ruce nebo nemusí být úplně ve formě a bude vám kazit vystoupení.

Já jsem člověk, který při vystoupení rád improvizuje, ale nemusíme být vždycky naladěni na stejnou vlnu s ostatními hráči. Takže já raději sám.

Samozřejmě jsou už dlouho na trhu různé tamburíny, které upevněné na nohu zastanou spoustu práce, ale nemusí to vždy úplně stačit, a ono mít po ruce, teda po noze, něco s větším „spodkem“ vám dá pocit nepřemožitelnosti.

Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box
Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box

K věci...

Dovolte, abych vám představil perkusní nástroj Ortega Horse Kick Pro aneb jak mi familiárně říkáme stomp box. Podle označení stomp box je zřejmé, že se bude jednat o něco na zem, a je to logické, protože jakmile začnete hrát na kytaru a třeba i zpívat, jsou nohy jediné končetiny, které vám zbydou. No a přece je nenecháme zahálet. Stejně si podupáváme nohou do rytmu, tak proč toho nevyužít?

Horse Kick Pro je určen právě všem muzikantům, kteří rádi experimentují a rádi používají dobré zvuky, ale mnohdy nemají možnost nebo se jim nechce vozit s sebou ještě mikrofony a mixpulty na ozvučení všech těch hraček, co by připadaly v úvahu.

Právě pro všechny z nás vymyslela Ortega těchto pár perkusí na nohu, které nejdou třeba nějak extra snímat, protože se rovnou zapojí do jednoho vstupu zesilovače anebo komba a stačí nám jeden jediný vstup, ale i tak to hraje parádně.

Dlužno říct, že řada Horse Kick není omezena pouze na verzi Pro, ale má další bratříčky. Jsou tu klasické stomp boxy osazené pouze piezosnímačem, a mají tím pádem pouze “jeden“ zvuk.

Potom jsou tu i stomp boxy, které mají v sobě jeden zvuk nasamplovaný a navíc mají v nabídce verzi s více zvuky a looperem. Ale o tom někdy příště.

Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box
Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box

Dnes Horse Kick Pro

Horse Kick Pro je krásně řemeslně zpracovaná „krabička“ připomínající podkovu nebo spíš dárkovou krabičku na podkovu. Při troše fantazie bych viděl i luxusní zarážku na dveře nebo jakýkoliv klínek. Možná i krajíc chleba. No nechme toho. Jako materiál zde byl použitý africký mahagon sapele, který, jak jsem se dočetl, patří k takzvaným top dřevům, a to pro svoje akustické vlastnosti, a hlavně pro tvrdost (tvrdší než dub) a velkou odolnost proti hnilobě a povětrnosti. Takže nejen že je to dřevo opravdu krásné, alei při venkovním hraní zůstane takhle krásné v podstatě napořád.

Tvar podkovy a název Horse Kick dostala krabička podle mě ze zcela zřejmých důvodů: Značka nese název Ortega, a když už jsme u těch Španělů, tak tomu přece nedáme tvar nějakého tuctového čtverce či obdélníku, jakých můžeme najít na světě nepočítaně. Ve stejně precizním duchu je vyvedeno gravírování nápisů Ortega a Horse Kick Pro včetně hlavy koně, a celý dojem exkluzivity je tak povýšen na zcela jinou úroveň.

Okraje stomp boxu jsou opatřeny vstupem a výstupem na jack 6,3mm pro kytarové kabely. Nechybí konektor pro napájení, adaptér jest přiložen. V krásné symetrii jsou zde dva stříbrno-černé otočné knoflíky, jeden pro hlasitost a druhý pro přepínání zvuků. Uprostřed zad je vygravírováno logo, opět nádherné, a stejně tak jsou udělány i popisy přípojných a ovládacích prvků. Jedním slovem nádhera. Spodek celého stomp boxu je polepen vroubkovanou gumou, aby nám kopyto neujíždělo vášní pod nohou a my si nenatrhli kalhoty.

Zmínil jsem vstup a výstup a nějaké ovládací prvky a cítím, že je na místě to vysvětlit.

Nuže Horse Kick Pro je sice na první pohled dřevěný stomp box, ale uvnitř je schováno pět zvuků, přesněji řečeno samplů, které obsahují pět těch nejpoužívanějších zvuků, bez kterých se neobejde žádný muzikant. Popořadě to jsou Cajon Bass, Kick Drum, Cowbell, Cabasa a Tambourine.

Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box
Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box

Zapojení a hra samotná

Říkáte si, že tady není třeba slov, že je to tak jednoduché, že není o čem povídat ani psát. Vlastně máte pravdu, ale tady se zdržet musím, protože ona jednoduchost společně z precizností celé filozofie značky je zde vyhnána do naprosté dokonalosti.

Nejde totiž o to, že to prostě vybalíte, propojíte, a ono to „nějak“ hraje. Ale tady to, přátelé, prostě hraje, a hraje to tak, že je to neuvěřitelné.

V prvé řadě si musíme uvědomit, že ten, kdo tuhle krabičku vymyslel, byl, nebo spíš je, na rozdíl od některých jiných výrobců taky muzikant a prostě přemýšlel. Celý fór je v tom, že se počítá s muzikantem, který přijde na kšeft a zapojí si kytaru do krabičky a tu pak zapojí do komba a chce hrát a neřešit, proč to nebo ono.

A tady to tak prostě je. Už třeba proto, že Horse Kick Pro je vyroben jako true bypass. To tady neříkám, abych oživil několik desítek let trvající bitvu mezi kytaristy, zda true bypass ano, či ne. Tady je to z úplně jiného důvodu. Jde o to, že vaše akustická kytara prostě prochází beze ztrát do výstupu a nasamplované zvuky se pouze přimíchávají k původnímu signálu. Na živé hraní je to akorát a ve studiu si to zapojíte do jiného vstupu a nazvučíte zvlášť.

Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box
Ortega Horse Kick Pro - perkusní stomp box

Zvuk

Není rozdíl mezi Pocházejícím zvukem kytary s Horse Kick Pro a bez něho. Zvuky samplů jsem si nejdřív pustil přes mixpult do sluchátek a potom do PA. Samozřejmě nechyběl ani test do akustického komba. A výsledek? Zapojení do mixu a sluchátek jsem vyzkoušel samozřejmě schválně, protože jsem chtěl slyšet, jak jsou samply udělány a jak moc nás výrobce „ošidil“ o takové ty zvuky, kdy na konci vzorku slyšíme šum, který ihned zavře noise gate, který se může strhat, aby to udržel, kterých už jsem slyšel milion. Ale tady jsou všechny vzorky naprosto v pořádku a jsou takové, jako bych je slyšel hrát někoho vedle sebe. Zapojení do mixu a PA - stejný výsledek, vzorky jsou krásně plné a dynamické. Když se navíc naučím ovládat dynamiku i nohou při šlapání nebo spíš dupání, tak se dá se vzorky moc pěkně pracovat. Ale chce to cvik. Zapojení do akustického komba - tady je třeba připomenout, že výsledek bude přímo úměrný velikosti, výkonu a kvalitě použitého komba. Předpokládejme, že máme standardní asi padesátiwattové kombo. Pak je všechno v naprostém pořádku. Při větších akcích vás stejně zvukař z komba pustí dál do PA a pak už jen bude záležet na velikosti ega příslušného zvukaře. Takže přátelé za mě ano.

 

Hrát na kytaru a zívat, docela v pohodě, člověk to už mockrát dělal. Ale dupat k tomu nohou, když je to pořádně slyšet, to chce, přátelé, domácí přípravu, abyste získali jistotu, jinak se vám to pěkně rozsype. Na všechno ostatní je tu MasterCard.

 

Další postřehy

Díky zapojení true bypass je možnost zapojit více Horse Kicků za sebou, což je super, a hlavně se nebudou zvuky a hlasitosti jednotlivých krabiček ovlivňovat. U každé si sám zvolím hlasitost a jediné, co musím hlídat, je můj osobní rytmus, když se rozvášním. U zvuků jednotlivých samplů, jak jsem už předeslal, nemám výhrad, protože zvuky jsou udělány přesně použití zpívajícího umělce s kytarou. Pokud jde o výčet zvuků možná by mě víc bavil třeba zvuk bubínku místo tamburíny, ale to jsou maličkosti, které jdou v pohodě vymyslet jinak. Mě by spíš zajímalo, jak se jim povedlo udělat zvuky, tak, že fungují i na malém akustickém kombu. Budu se muset asi zeptat.

Každopádně se jim to opravdu povedlo.

 

Info:

Ortega Horse Kick Pro je perkusní stomp box pro živé muzikanty. Pět skvělých samplů a možnost řetězení dalších Horse Kicků z vás udělá dokonalou one man show. Jeho cena je 4290 Kč.

 

Plus:

poměr cena/výkon

bytelná konstrukce

krásný design

příkladné zpracování

zvukově perfektní

perfektní dynamika

baterie i adapter v příslušenství

 

Mínus:

Vroubkovaný povrch proti klouzání je super, ale když si budu chtít dát krabičky třeba na pedalboard, tak budu muset vymyslet jiné upevnění.

Přepínání zvuků neumožňuje rychlé přepnutí, protože na to prostě zezadu neuvidím.

 

Technická specifikace

Rozměry 155,5 x 120 x 44 mm
Hmotnost 245 gramů
Napájení 9 V (baterie i adapter součástí)
Zvuky ano ,5 samplů perkusí
Materiál sapele

 

http://www.ortegaguitars.com

Psáno pro časopis Muzikus