přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyOrla Stage Talent - klasické digitální „stage“ piáno

26.8.2014 | Autor: Bohuslav Bob Zika | sekce: pro muzikanty - testy

Orla Stage Talent - klasické digitální „stage“ piáno

Dnes se podíváme do slunné Itálie. Nikoliv však za sluníčkem a mořem, ale k firmě Orla. Ta má ve své nabídce nové digitální stage piano s názvem Stage Talent.

Firma Orla nabízí ve svém portfóliu v oblasti pódiových pian celkem tři modely. Stage Ensemble, Stage Pro a Stage Talent. Právě posledně jmenovaný model si v dnešním testu přiblížíme.

Na první pohled

Nástroj, který jsem dostal na test, byl proveden v černé barvě. Firma jej také nabízí v barvě bílé, tak že si můžete vybrat.

Přednímu panelu Stage Talentu vévodí klaviatura s 88 klávesami. Hned nad klaviaturou ve středové části jsou rozmístěny všechny ovládací prvky. Úplně nalevo z pohledu hráče je umístěn kolébkový vypínač Power On/Off a tahový potenciometr Master Volume. Sekce Touch Sense má k dispozici jedno malé tlačítko se třemi LED diodami znázorňujícími stav nastavení (Hard, Normal, Soft a vypnuto), To stejné platí pro sekci Reverb.

Orla byla založena

v roce 1965 v italském Castelfidardu. Jejím zakladatelem byl Nazzareno Orlandoni (přezdívaný Mimmo). Firma se na samém začátku věnovala výrobě částí akordeonů a jazýčkových varhan.

V začátcích se k zakladateli přidal jeho švagr Alfo Monaci a firma začala produkovat elektronické varhany.
Tímto krokem si začala získávat dobré jméno po celém světě. Firma dnes vyrábí jako jediná v Evropě domácí varhany. Další částí produkce jsou digitální piana, zvukové moduly, digitální bicí, MIDI kontroléry, keyboardy a další. Speciální pozornost věnovala firma klávesovým nástrojům se speciální klaviaturou, která je určena hlavně akordeonistům. Vyrábí se jak v klávesovém, tak v knoflíkovém provedení. Díky velmi kvalitním zvukovým barvám akordeonu patří tyto nástroje k nejvyhlášenějším na světě.

Zde LED diody indikují Room, Hall, Theatre a vypnuto. Hned vedle je umístěno velké podsvícené tlačítko Chorus/Brilliance. Poslední sekcí v levé části je Sequencer. Ten má k dispozici tři velká podsvícená tlačítka - Track 1, 2 a Play. Předěl ovládacích prvků tvoří displej, vedle kterého jsou umístěna dvě malá tlačítka. Ta slouží ke změně hodnoty jednotlivých parametrů. Největší sekcí je Voice. Má celkem devět velkých podsvícených tlačítek pro přepínání zvukových barev. Poslední sekcí je Funstions. K dispozici je šest velkých tlačítek - Bass To Left, Metronom. Transpose, Pitch, MIDI a Demo. V levé a pravé horní části jsou umístěny reproduktory ozvučení nástroje. Mezi nimi jsou dva otvory pro zasunutí notového pultíku.

Zadní strana nástroje obsahuje všechny vstupy a výstupy. Ty jsou seřazeny zleva doprava následovně: MIDI Thru/Out/In, Pedals 2, 1, Line In L-R, Line Out L-R, Phones 2, 1 a DC In. Jacky pedálů a linkového vstupu a výstupu jsou v provedení mono jack 6,3 mm. Sluchátkové jsou stereo jack 6,3 mm.

Spodní stana nástroje je sololitová se čtyřmi gumovými nožkami. Toto provedení odpovídá zcela ceně nástroje.
K nástroji byl také zapůjčen originální dřevěný stojan určený pro modely Stage Talent a Pro. Stojany jsou nabízeny v černém i bílém provedení. Bohužel nejsou součástí dodávky a musí se extra dokoupit.

Celkový design je proveden hezky, jednoduše a účelně.

Klaviatura

Stage Talent má k dispozici 88 kláves Granted Hammer Action Keyboard s možností nastavení citlivosti. Tu nastavíte velmi jednoduše. Tlačítkem Touch Sense si zvolíte jednu ze tří variant. Hard, Normal nebo Soft.

U zvolené varianty bude vždy svítit fialová LED dioda. Pokud nebude svítit ani jedna ze tří LED diod, je rychlostní dynamika vypnuta.
Všechny varianty jsem vyzkoušel. Klavírní hře nejvíce vyhovuje varianta Hard. Musím říci, že v této cenové kategorii se tak dobrá klaviatura jen tak nevidí.

Možnosti nástroje

Tento model nabízí standardní výbavu, kterou můžeme najít u pódiových pian různých značek. Pojďme si nyní říci, co přesně Stage Talent nabízí.

K dispozici je celkem 2x 8 zvukových barev Piano 1/2, E. Piano 1/2, Harpsichord/Claviset, Slow Strings/Fast Strings, Vocal/Brass, Nylon Guitar/Jazz Guitar, Church Organ/Chapel Organ a Jazz Organ/Vibes. Přepínání mezi dvěma skupinami se provádí tlačítkem Select. Vybraná zvuková barva je vždy indikována fialově podsvíceným tlačítkem. To platí pro všechna podsvícená tlačítka.

Na zvukové barvy můžete aplikovat efekty, kterými nástroj disponuje. Jsou to Reverb - Room, Hall, Theatre, Chorus a Brilliance.
Nástroj umí i režimy Split a Layer. Pokud tedy zvolíte režim Bass to Left (Split), klaviatura se rozdělí na dva díly a levé části je automaticky přiřazena zvuková barva basového nástroje. Pokud budete současně používat dvě zvukové barvy (Layer), druhá bude automaticky vypnuta. K dispozici jsou čtyři varianty bas. Akustická basa s činelem (například Piano1 + akustická basa s činelem). Elektrická basa (například E. Piano + el. basa). Akustická basa (například Nylon Guitar + akustic. basa). A synt. basa (například Vocal + synt. basa). Všechny kombinace jsou pevně přiřazeny. Režim také umožňuje libovolně změnit bod rozdělení klaviatury (Split Point). Stačí podržet tlačítko Brass to Left a pomocí tlačítek „změna parametrů“ navolit požadované číslo. Standardně má nástroj rozdělení nastaveno na čísle 48 (c1).

Režim Layer umožňuje hru dvěmi zvukovými barvami v rozsahu celé klaviatury. Kombinovat lze jakékoliv dvě zvukové barvy ze šestnácti. Volba je jednoduchá. Uvedu příklad. Zmáčkneme tlačítko El. Piano 1, podržíme je. Poté stiskneme tlačítko Jazz Organu, a dvě zvukové barvy jsou nastaveny. Výběr je možný i z druhé sady. Před volbou druhé zvukové barvy stačí zmáčknout tlačítko Select. Nastavit si můžete i poměr hlasitostí mezi zvolenými barvami. K dispozici jsou poměry 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 3-4, 2-4 a 1-4. První číslo označuje první zvukovou barvu a druhé druhou zvukovou barvu.

Ke cvičení je k dispozici metronom. Navolit si můžete 2/4, 3/4, 4/4, 5/4 a 6/8 takt. Při této volbě bude akcentována každá první doba v taktu. Nastavit můžete také ťukání metronomu bez akcentace. Tempo lze nastavit v rozmezí 32-250 BPM. Nastavení je opět velmi jednoduché. Podržíte dvě sekundy tlačítko metronomu a tlačítky pro změnu parametrů vyberete požadovaný takt. Poté stejnými tlačítky nastavíme rychlost.

Nástroj má rovněž k dispozici sekvencer, do kterého můžete zaznamenat svoji hru. Vše je vyřešeno jednoduše. Track 1, 2 pro záznam a tlačítko Play pro přehrávání. Stačí zvolit stopu tak, aby svítila. Spustit metronom a můžete začít s nahráváním. Kapacitu sekvenceru firma bohužel neuvádí. Dle vyjádření samotného výrobce je ale paměť „very large“.

Nastavit si můžete také transpozici -5/+6, Pitch ±10 a MIDI - zapnuto/vypnuto. To je vše, co se týče nastavení.
A ještě jedna drobnost. Pokud byste chtěli využít half- playbacku, můžete využít služeb audiovstupu (Line In L/R), do kterého můžete připojit třeba mp3 přehrávač.

Možnosti nástroje zcela odpovídají ceně. Nic podstatného mi u modelu Stage Talent nechybělo. Ovládání je jednoduché a intuitivní. Stage Talent budete umět obsluhovat během pár minut.

Závěr

Orla Stage Talent je zajímavé digitální piano, které je určeno hlavně do domácností nebo hudebních škol. Tento model si dovedu také představit jako levnější řešení pro živá vystoupení.

Hlavní devizou tohoto modelu je jeho klaviatura. Musím říci, že v této cenové kategorii nebude mít mnoho konkurentů. Klaviaturu můžete klidně srovnat s jakýmkoliv akustickým pianinem. Nástroj nabízí hráči výbavu, která je dnes standardem v oblasti digitálních stage pián.

Pokud tedy přemýšlíte o koupi přenosného digitálního piana s dobrou klaviaturou, neměl by tento nástroj uniknout vaší pozornosti.

Info:
Orla Stage Talent je klasické digitální stage piano. Cena modelu je 13120 Kč i s DPH.

Plus:
velmi dobrý poměr výkon/cena
kvalitní klaviatura
jednoduchost obsluhy
Line In pro připojení externích audio zařízení

Mínus:
chybějící údaje o velikosti záznamu do sekvenceru


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Klaviatura 88 kláves Granted Hammer Action Keyboard s možností nastavení citlivosti úhozu – Hard, Normal, Soft a On/Off
Zvukové barvy 16 zvukových barev
Efekty Reverb (Room, Hall, Theatre), Chorus, Brilliance (8 stupňů nastavení)
Polyfonie 64 hlasů
Displej ano – LED, třímístný
Metronom ano, nastavitelný – 2/4, 3/4, 4/4, 5/4, 6/8, Tempo...  
Režim hry Single, Layer, Bass to Left
Další možnosti 2stopý sekvencer, ladění (Transpose, Pitch),
Vstupy a výstupy MIDI Thru/Out/In, Pedals 1,2 (2x mono jack 6,3 mm), Line In L/R (2x mono jack 6,3 mm), Line Out L/R (2x mono jack 6,3 mm), Phones 1,2 ( (2x stereo jack 6,3 mm), DC In
Ozvučení 2x 10 W (4 reproduktory)
Dodávaná výbava adaptér, sustain pedál, notový pultík a manuál  
Volitelná výbava Orla stojan Stage Talent/Pro, Orla obal 88,
Rozměry
1330 x 130 x 350 mm (šířka, výška, hloubka)
Hmotnost
21 kg


www:
www.orla.it

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Orla-Stage-Talent-klasicke-digitalni-stage-piano~26~srpen~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.