přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyOrla Stage Starter - stage piano

6.3.2018 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

Orla Stage Starter - stage piano


Pojďme se podívat pod kůži nástroji značky Orla. Tento italský výrobce není v Čechách úplně známý, nicméně svou kvalitou, tedy v tomto případě, může směle konkurovat svým japonským a americkým konkurentům, a to jak po stránce klaviatury a celkového provedení, tak po stránce zvuku. Model Stage Starter je, jak už z názvu vyplývá, nástroj pro méně náročné uživatele, kteří stojí na začátku své hráčské kariéry.

Nelekněte se velké krabice
Orla je, jak jsem napsal v úvodu, italská značka, sídlí ve střední Itálii u břehu Jadranského moře. Firma má pochopitelně marketingově mnohem silnější konkurenty - Yamahu, Korg, Roland atd. Jsem ale přesvědčený, že na pomyslné startovní čáře mohou stát všichni, a chci i vás přesvědčit, že Orla není žádná „druhá lajna“. Zvukem, klaviaturou, výbavou rozhodně neztrácí, ba co víc, řekl bych, že v klaviatuře jasně vede.
Nástroj je uložený v poměrně velké krabici. Samotné piano totiž váží devatenáct kilogramů a je jedním slovem mohutné. Ze stojanu vám rozhodně nespadne, pokud se ovšem chudák stojan nerozloží. K dispozici je kvalitní klavírový pedál, napájecí trafo, notový pultík a samotný nástroj.
V Itálii sídlí mimo jiné také firma Ketron, známá výrobou klávesových nástrojů a pian, a mám ten pocit, že samply obsažené v pianu Orla mají něco společného s Ketronem. Mohu porovnat zvuk s modulem Ketron SD1000. A zeptáte-li se muzikantů, co soudí o Ketronu, budou ve velké míře chválit. Za méně než deset tisíc, co stojí Orla Stage Starter, se obávám, že konkurenta nenajdete.

Klaviatura - základ klavíru
Piano dělá zvuk a klaviatura. Pochopitelně, pianista si poklepe na čelo, nicméně tady nejsme u nástroje akustického, nýbrž elektrického. A klaviatura Starteru mi hodně připomíná populární mechaniku TP100, kterou vyrábí taktéž italský Fatar. Je příjemná při hře, dynamická, dá se nastavit různé procento tvrdosti. Celkově, znovu s přihlédnutím k ceně, je to velmi dobrá klaviatura.
U ní zůstaneme, protože právě prostřednictvím klaviatury je možné nástroj ovládat. Starter totiž nemá displej, vše se ovládá prostřednictvím kombinací různých kláves. Základem je stisknout tři nejspodnější a pak můžete měnit zvuky, přidávat efekty, pouštět metronom, demo skladby, zapínat a vypínat další funkce. O dva tisíce víc stojí vyšší model stage piana Orla, totiž model Stage Studio. Prodává se v černé a bílé barvě a na rozdíl od svého levnějšího příbuzného má displej, tlačítka pro volbu jednotlivých funkcí, tři MIDI konektory, možnost zaznamenat zvuk do dvou stop a také více demo skladeb. Dále standardní audio výstupy a též vstupy, bluetooth konektivitu. Stage Starter má totiž jen USB to host, tedy konektor pro komunikaci s počítačem. Vyšší model může sloužit jako klasický pódiový masterkeyboard ve spojení s hardwarovým modulem, expandérem.

Zvuky
Testovaný model Stage Starter má k dispozici šestnáct zvuků. Dvě akustická piana (grand a upright) doplňuje piano elektrické, smyčce, kytary, varhanní zvuky (simulace Hammondů, dvoje chrámové), voice, brass a kombinace piana, elektrického piana a kytary se smyčci.
Vezměme to popořádku: Akustické piano zní poměrně temně, svým zvukem mi připomíná ostřejší (bright) piano made in Yamaha, zní přesvědčivě. Na zvuku elektrického piana (ne Rhodes, spíše vycházející z FM syntézy) se v podstatě nedá nic zkazit, zvuk je hezký. Smyčce aakustická kytara jsou dobré, zaujal mě brass. Nejde o klasický syntetický zvuk (vzor Van Halen Jump), ale spíše spojení akustických dechových nástrojů. U kombinací zvuků se smyčci si myslím, že ten poměr není vždy zcela stoprocentní.

Závěr
Máme co do činění s poměrně levným stage pianem. Zákazníka si představuji doma, jak cvičí, může to být dítě, které navštěvuje hudební školu a nemusí mít akustické piano. Nástroj vypadá i zní poměrně přesvědčivě, jen jde o to psychologicky překonat značku. Není to Yamaha ani Roland, ale Orla.

Info
Orla Stage Starter je pódiové piano určené pro méně náročné zákazníky. Cena je 9790 Kč.

Plus
zvuky
klaviatura
poměrně jednoduchá obsluha

Mínus
absence MIDI konektivity
vyšší hmotnost

Technická specifikace
klaviatura 88 kláves, vyvážená s pocitem klavírové hry
počet zvuků 16
polyfonie 64 hlasů
konektory stereo vstup, stereo výstup, USB to host, 2x pedál, napájení
rozměry 1320 x 310 x 135 mm
hmotnost 19 kg


Web
www.orla.it

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Orla-Stage-Starter-stage-piano~06~brezen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.