muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukNovation Launchpad - MIDI kontrolér

5.2.2011 | Autor: Martin Jirsák | sekce: pro muzikanty - testy

Novation Launchpad - MIDI kontrolér

Novation Launchpad - MIDI kontrolér

Novation Launchpad je MIDI kontrolér, ušitý na míru přesně pro ovládání aplikace Ableton Live. Důležité je, že Launchpad data nejen vysílá, ale i přijímá, takže uživatel má vizuální zpětnou kontrolu. Dá se ale použít i jako univerzální MIDI kontrolér - teoreticky.

Šedesát čtyři ovladačů

Dominantou Novation Launchpad je především matrice 64 stejných dotekových ploch. Ty jsou seřazené do čtvercové matice 8 x 8. Všechny plochy jsou podsvícené a mohou svítit třemi různými barvami (žlutá - pro ty, kteří na rozdíl ode mne rozeznají více barev než červenou, zelenou a modrou - píši jantarová, zelená a červená) podle toho, co dané plochy právě vysílají či přijímají. Na první stisknutí na mě působily plochy poněkud nejistě. Stisknout se dají i ze strany, na rohu, ale i uprostřed. Právě po stisknutí uprostřed mám pocit nejistoty, jako kdyby se plocha kolébala, navíc stisk vydává větší hluk a mám pocit vícenásobného stisku. Ale opak je pravdou. Ať stisknete plochu kdekoliv, vždy jsou vyslána přesně taková data, jaká se mají vyslat. Nemusíte se vůbec strefovat na prostředek. Při razantnějším ovládání si toho ani nevšimnete.

Šestnáct tlačítek


Nahoře nad plochami je osm kulatých  „tlačítek“ a vedle pravého sloupce je dalších osm kulatých „tlačítek“. Tlačítka se chovají stejně jako plochy, ale mají jiné funkce, proto jsou také odlišené tvarem. Horní řádek tlačítek přepíná mezi různými režimy Launchpadu. K dispozici je například tlačítko Learn, které přepne Launchpad do tohoto režimu a jednotlivé plochy lze pak naučit jejich funkci. Pomocí tlačítek Page se přepíná mezi jednotlivými „ stránkami“ a tak lze řídit mnohem více parametrů než jen 8 x 8. Další tlačítka mohou vyvolat například Session obrazovku nebo Mixer a nebo uživatelem předdefinované parametry.

Po zobrazení mixeru lze pomocí tlačítek v pravém sloupci zvolit, co konkrétně se bude z mixeru na Launchpadu zobrazovat. Logicky, možností je osm: Vol (V tomto případě každý sloupec reprezentuje jednu stopu mixeru a každý řádek určitou úroveň hlasitosti. Jeden sloupec se tak de facto chová jako posuvný jezdec a postupným stiskáváním ploch v jednom sloupci nad sebou se přidává hlasitost. Po plochách se dá i jet prstem, takže je pohyb přirozený. Pro přepnutí na dalších osm stop se použijí právě tlačítka Page z horní řádky tlačítek. Plochy svítí zeleně,), Pan (Stereopozice daných stop - funguje analogicky s Vol, plochy svítí žlutě.), Send A a Send B (Analogicky s Vol, plochy svítí červeně.), Stop (Zastaví všechny právě přehrávané klipy v dané stopě.), Track On (Zapne všechny stopy - un-mute.), Solo (Pokud je na nějaké stopě Solo, pak se deaktivuje.) a Arm (Pokud je nějaká stopa v režimu Arm, pak se deaktivuje.).

Propojení s počítačem


Launchpad komunikuje s počítačem pomocí rozhraní USB (jak také jinak v dnešní době...). Konektor je umístěn na pravé straně nahoře (tedy dál od uživatele). Připojený USB kabel (je součástí balení) tak ničemu nepřekáží. I když bych si dokázal představit, že kdyby byl konektor na zadní části, mohlo by to být ještě lepší. Na zadním panelu je tak pouze zdířka pro zámek, aby bylo možné Launchpad zabezpečit proti nenechavcům.

Launchpad komunikuje s operačními systémy Windows (na stránkách výrobce blíže nespecifikováno) i Mac OS X (na stránkách výrobce opět blíže nespecifikováno).

Ableton Live


S aplikací Ableton Live, pro kterou byl Launchpad speciálně vyroben, komunikuje tento na jedničku. Nenastaly žádné problémy v komunikaci, vše funguje, jak má. Ovládání je velice jednoduché a intuitivní. Uživatel tak najednou dostane do ruky hardwarový ovladač, pomocí kterého dosáhne na všechny potřebné parametry v Abletonu, aniž by se musel dotknout klávesnice počítače a nebo myši. Ovládání Abletonu tak je skutečně hudební, nikoliv počítačovou záležitostí, což je rozhodně pro muzikanty velice příjemné. Součástí balení je i DVD, které obsahuje instalátory ovladačů a softwaru Live Launchpad Edition. Jedná se o odlehčenou verzi Ableton Live 8. Launchpad lze tedy považovat i za úvodní krok do Ableton Live. K dispozici je i speciální cenově zvýhodněný balík Launchpad + Ableton Live 8.

Jiné aplikace


Launchpad lze použít i jako ovladač pro mnohé jiné aplikace (DAW i virtuální nástroje nebo efekty). Stejně jako všechny ostatní MIDI kontroléry firmy Novation, i Launchpad nabízí tzv. Automap. Jedná se o speciální aplikaci, která zajišťuje obousměrnou komunikaci mezi ovladačem a softwarem. Aplikace Automap obsahuje celou řadu šablon pro různé ovladače, takže není často nutné nic mapovat. A pokud není šablona k dispozici, namapuje se plug-in automaticky podle pořadí parametrů daného výrobcem. K dispozici je utilita, která umožňuje zvolit, které plug-iny budou Automapem řízené a které nikoliv. Není tedy nutné řídit MIDI kontrolérem Novation všechny plug-iny.

V této oblasti ale Launchpad za ostatními MIDI kontroléry poněkud zaostává. Je to logické, protože se jedná o specifický ovladač pro Ableton. Problémem Launchpadu v tomto případě je, že nemá žádné otočné ovladače ani jezdce. Jednotlivé plochy i tlačítka umí vyslat pouze hodnoty zapnuto/vypnuto. Po rozbalení zařízení vysílají plochy MIDI události Nota zapnuta (pochopitelně každá plocha jinou notu). Vzhledem k tomu, že plochy nejsou rychlostně citlivé, nelze jej použít ani jako kontrolér pro bicí. Všechny údery by byly stejně hlasité, což rozhodně není praktické. Nicméně kromě události Nota zapnuta lze Launchpad přeprogramovat tak, aby vysílal událost MIDI kontrolérů - pochopitelně ale opět pouze stav zapnuto/vypnuto. Takže by se dal použít pro různé spínače (například pedály Sustain nebo Hold).

To bohužel souvisí i s funkcí Automap. Tím, že Launchpad vysílá pouze stavy zapnuto/vypnuto, není možné jej použít pro nastavení úrovně nějakého pohyblivého ovladače. Čekal bych, že se jednotlivé sloupce budou chovat jako fadery, stejně jako je tomu v režimu Mixer. Bohužel to tak ale není, takže i jezdce a otočné ovladače nastavuje Launchpad pouze do dvou stavů - maximální/minimální hodnota. To je dost nepraktické. Použít lze v plug-inech tedy pouze pro přepínání stavu tlačítek. Jako univerzální ovladač tedy Launchpad selhává.

Ergonomie


Haptické (hmatové, týkající se hmatu - pozn. red.) pocity z Launchpadu mám smíšené. O prvotní nejistotě z ploch jsem psal již v úvodu. Po chvilce si na to ale uživatel zvykne a nabyde jistoty. Tělo Launchpadu je z plastu, díky čemuž je Launchpad překvapivě hodně lehký. Možná by se ale hodila nějaká pevnější kovová výstuž. Launchpad bude asi používán spíše v extrémnějších podmínkách. Case je složen ze dvou plastových dílů - horního a spodního. Ty na sobě bohužel nesedí úplně přesně, takže uprostřed je poněkud ostřejší rýha. Na ovládání to nemá vliv, uživatel si ji všimne pouze když Launchpad přenáší a vezme jej do ruky. Nutno říci, že Launchpad je velmi mobilní. S rozměry 240 x 20 x 240 mm a hmotností necelého jednoho kilogramu se dá pohodlně vzít i do batůžku k notebooku.

Oceňuji pogumované plochy ve všech čtyřech rozích zespodu Launchpadu. Díky tomu sedí Launchpad pevně na podložce a ani se nehne.

Dnes není problém pomocí designu docílit toho, že i plastová hračka bude vypadat jako velice sofistikované zařízení. Launchpadu se toto nepovedlo a vizáž více méně odpovídá pořizovací ceně. Což je trošku škoda, každý raději dostane (alespoň opticky) víc, než za co zaplatil.

Český manuál


Součástí balení je i jakýsi český manuálek - překlad QuickStart. Jedná se o čtyři strany A4. Najdeme v něm pár informací o nastavení hardwaru i jeho popis v kostce.

Závěr


Novation Launchpad perfektně splňuje to, k čemu byl předurčen - práci s aplikací Ableton Live. Pokud od něj ale někdo očekává něco víc (třeba že se tento stane univerzálním MIDI kontrolérem nebo jej bude chtít plnohodnotně využít z aplikací Automap pro ovládání parametrů plug-inů), bude zklamán. Launchpad prostě žije jen s Abletonem.

info
Novation Launchpad je MIDI kontrolér specializovaný pro ovládání softwaru Ableton Live. Cena je 4286 Kč (vč. DPH).
Hodnocení:

plus
příznivá cena
skvělá komunikace s Ableton Live
precizní vizuální kontrola ovládaných funkcí

minus
Automap poněkud postrádá smysl
o moc víc než ovládat Ableton se s Launchpad dělat nedá
zbytečně laciný vzhled

Řada výrobců si již nějaký čas dává záležet na tom, aby i obal od produktu vypadal vždy skvěle. Produkty se tak často balí do dvou krabic - jedné hezké s obrázky (často s lesklým povrchem) a druhé z obyčejného kartonu. Zákazník tak vždy kromě produktu dostane i krásnou neošoupanou krabici. Opravdu to má smysl?

Počet dotykových ploch: 64 (čtvercová matice 8 x 8)
Počet funkčních tlačítek: 16
Barevné podsvícení: ano (3 barvy - žlutá, zelená, červená)
Komunikace s počítačem: USB
Kompatibilita: Windows, Mac OS X
Aplikace Automap: ano
Rozměry: 240 x 20 x 240 mm
Hmotnost: 1 kg (včetně krabice)
Český manuál: QuickStart

Psáno pro: časopis Muzikus 2010/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Novation-Launchpad-MIDI-kontroler~05~unor~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.