muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíNová mechanika firmy Pearl

21.2.2003 | Autor: Luboš Hnát | sekce: pro muzikanty - testy

Nová mechanika firmy Pearl

Nová mechanika firmy Pearl

Maximální variabilitu měli na mysli technici firmy Pearl, když vyvíjeli nyní již populární modely bubnových šlapek řady Power Shifter Eliminator. Na stejných principech vznikly i nové modely Hi-hat H-2000 a kabelové remote Hi-hat RH-2000. Firma přišla také s novým univerzálním adaptérem AX-38 a stojanem pro malý buben S-2000, který má nastavitelná svírací ramena pro odlišné průměry bubnů.H-2000 Power Shifter
Eliminator Hi-hat
Hlavním rozdílem oproti původním stojanům hi-hat firmy Pearl jsou pouhé dvě nohy modelu Eliminator. Pedál stojanu je totiž ukotven v pevném rámu zajišťujícím dostatečnou stabilitu. Případné skládání stojanu je tím pádem maličko komplikovanější, ale je třeba povolit pouhé dva šrouby a celý rám spojený s pevnou patou vyháknout ze závěsných ok. Obě nohy stojanu navíc rotují kolem své osy, takže umístění dalšího pedálu hned vedle hihatky je bezproblémové. Stabilitu celého stojanu vzhledem k nechtěnému posuvu vpřed zajišťují tradiční, šroubováním vysunutelné bodce v základně stojanu. Kromě toho mají obě nohy ještě ve spodní části možnost kombinace gumových nástavců či dalších ocelových bodců.
Princip "pohonu" hihatky zajišťují dva dvojité řetězy. Jeden přes vyměnitelnou vačku otáčí vodorovnou hřídelí s další vačkou, která teprve táhne dolů vlastní hřídel hihatky - tedy princip nepřímého tahu. Vyměnitelné vačky jsou stejně jako u šlapek Power Shifter Eliminator plastové, barevně odlišené a jsou čtyři. Základní černá vačka je univerzální, pravidelně kruhového tvaru, a poskytuje plynulý chod s velmi přirozeným pocitem. Bílá vačka je ještě oblejší a reaguje o něco více lehčeji. Modrá vačka má větší zakřivení a akceleruje s rychlostí a silou sešlápnutí, červená vačka je nejradikálnější a je určena pro agresivní hru. Ovšem je zde nutno říci, že rozdíl mezi jednotlivými vačkami není u hihatky tak patrný, jako je tomu u šlapek Power Shifter Eliminator. Také odpor samotné pružiny hřídele hihatky vzhledem k tahu je nastavitelný, v tomto případě plastovou objímkou s plynulým závitem.
Ale to není všechno, stejně jako šlapky Eliminator má i hihatka posuvnou patu - Power Shifter - jejíž tři polohy nabízejí tři odlišné úhly samotného pedálu a tím pádem tři odlišné reakce a pocity při hře od velmi lehkého po větší odpor a větší "páku". A to stále ještě není všechno. I povrch pedálu lze přizpůsobit své technice. Kdo preferuje pevný "grip", ten ponechá pod svrchní deskou gumové špuntíky, vyznavači techniky skluzu je odstraní. Takže, jak je patrné, chod této hihatky lze opravdu přizpůsobovat do nekonečna, kombinací je bezpočet... Možnosti čtyř vaček se zdají až zbytečné, ale přinejmenším dvě se dají opravdu s úspěchem použít, např. černá či bílá pro jemnější hru a modrá či červená pro nářez. Výměna je rychlá a snadná - stačí zmačknout čudlík a vačku uvolnit.
A ještě stále to není úplně všechno, protože Eliminator hi-hat má i zcela nový držák vrchního činelu. Jeho upínání k hřídeli hihatky je daleko snadnější a není třeba větší síly pro opravdu pevné uchycení a hlavně pro následné uvolnění. Matice má dvě křidélka pro snadnější utažení činelu. Spodní činel leží na gumové podložce se třemi výstupky pro maximální rezonanci činelu a také pro horní činel je použito místo filců malých zaoblených gum.
RH-2000 je pohodlná a univerzální hihatka s velmi příjemným chodem, který lze upravovat podle momentálních požadavků a potřeb. Chod je také naprosto tichý, protože při rychlém navrácení pedálu - např. při rychlém "přešlápnutí" na pedál dvojšlapky - do původní polohy - nenarazí spodek hřídele na filc, jak tomu bylo dříve, nýbrž na jemnější pružinu, která náraz plynule ztlumí bez zvukového doprovodu. Proto lze tuto hihatku doporučit (nejen pro tuto vlastnost) do studia, kde je tichý chod čehokoliv, co se mechaniky týče, velmi vítán...
Cena PH-2000 Power Shifter Eliminator Hi-Hat je 6990 Kč.

RH-2000 Power Shifter
Eliminator Remote Hi-hat
Tuto kabelovou remote hihatku lze díky delšímu kabelu umístit kdekoliv v soupravě, což ovšem samo o sobě nestačí ke spokojenosti bubeníka. U kabelové hihatky záleží velice na kabelu - bowdenu - a je-li nekvalitní, není o čem hovořit, poněvadž chod hihatky je potom neskutečně líný. Nově vyvinutý bowden pro RH-2000 je ovšem absolutně v pořádku a hra na hi-hat je opravdu snadná a nečekaně plynulá.
Konstrukce stojanu je jinak až na "přepůlení" a jednoduché a kratší nohy totožná s H-2000 Power Shifter Eliminator Hi-hat se všemi jeho vymoženostmi. Cena RH-2000 Power Shifter Eliminator Remote Hi-Hat je 8490 Kč.

S-2000 Snare Stand
Vzhledem k poměrně velké oblibě efektových malých bubnů o malých průměrech je tato novinka naprosto opodstatněná a užitečná, neboť s uchycením opravdu malých nebo naopak větších bubínků do běžných stojanů je problém. Většinou se upevňují za ráfek k držáku pro tom tom, ale toto uchycení není nikdy zcela stabilní a vzhledem k potřebám hry přes ráfek je stojan pro malý buben pro někoho lepším řešením. S-2000 má všechna tři ramena opatřena posuvnými úchyty, takže se prostě přizpůsobí průměru bubnu a po utažení šroubů již vše funguje jako běžný stojan. Sevření ramen ovládá mohutná křídlová matice. Díky této možnosti nastavení rozpětí ramen lze do stojanu upevnit bubny o průměru 10" až 16". Umožňuje to vedle běžného použití pro malý buben například upevnit do tohoto stojanu opravdu velký tom tom a postavit jej vedle velkého bubnu většího průměru. Kloub pro nastavení úhlu bubínku je univerzální s pohybem do všech stran. Zdvojené nohy mají vespod opět možnost kombinace gumových nástavců, nebo ocelových bodců.
Cena S-2000 Snare Stand je 3690 Kč.

AX-38 Adapter
Touto novou verzí adaptéru se třemi otvory jsou vybaveny všechny nové stojany Pearl s držáky pro tom tomy. Základní část adapteru je opatřena otvory, do kterých zapadnou výstupky na paměťových objímkách držáků. Čelisti adaptéru jsou schopné sevřít jakýkoliv stojan či držák a po uvolnění se dají snadno uvolnit.
Cena AX-38 Adapteru je 999 Kč.

info
Nová mechanika firmy Pearl odpovídající vzrůstajícím nárokům na kvalitu a variabilitu Ceny: PH-2000 Power Shifter Eliminator Hi-Hat stojí 6990 Kč, RH-2000 Power Shifter Eliminator Remote Hi-hat stojí 8490 Kč, S-2000 Snare Stand stojí 3690 Kč a AX-38 Adapteru stojí 999 Kč. Distribuce Praha Music Center.
plus
maximální přizpůsobitelnost stojanů hi-hat jakékoliv technice a potřebám hráče
přirozeně lehký chod
minus
znesnadněná demontáž stojanu hihatky pro přepravuPsáno pro: časopis Muzikus 2003/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Nova-mechanika-firmy-Pearl~21~unor~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.