přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraNorman ST 40 CW GT 4T a B 18 Cedar Brown - akustické kytary z Kanady

24.10.2010 | Autor: Milan Kramarovič | sekce: pro muzikanty - testy

Norman ST 40 CW GT 4T a B 18 Cedar Brown - akustické kytary z Kanady

Norman ST 40 CW GT 4T a B 18 Cedar Brown - akustické kytary z Kanady


V neobyčejně tvrdých podmínkách zakládali kanadští osadníci na sklonku 19. stolení vesnici La Patrie. Daleko od civilizace dokázali vybudovat místo pro život člověka. Téměř přesně po sto letech zde začali vyrábět kytary, bylo to v roce 1972. Někteří z lidí firmy Norman jsou přímými potomky těchto odvážných osadníků.

ST 40 CW GT 4T

Pojďme se nyní (a už bez nostalgie) podívat na dvě kytary firmy Norman. První z nich je dreadnought s cutawayem a aktivním snímačem, nesoucí poněkud děsivé označení ST 40 CW GT 4T. Dovolte, abych toto označení dešifroval, dost nám to napoví o vlastnostech této kytary. Tak tedy - ST je zkratka typové řady Studio, kde se setkáme s krky z honduraského mahagonu, masivními rezonančnímy smrkovými nebo cedrovými deskami a s luby z vrstveného mahagonu, javoru nebo palisandru. Model ST 40 má masivní cedrovou desku, luby, zadní deska a krk jsou z mahagonu. Když už jsme u materiálů, zbývá ještě zmínit hmatník a kobylku - ty jsou z palisandru s krásnou kresbou. Pojďme na další písmena označení, a totiž CW. CW je jednoduše zkratka pro cutaway, tedy výřez pro hraní nad čtrnáctým pražcem, kde je upevněn krk k tělu. Písmena GT jsou počátečními písmeny slov Gloss Top - tato kytara, jinak v provedení polomat, má leštěnou horní desku. Laku je po celé kytaře jen tolik, kolik je třeba pro její ochranu, a dřevo má tak možnost pěkně plně rezonovat. Poslední část označení (4T) naznačuje typ snímače a ekvalizéru firmy Fishman.

Rád bych jen ještě dodal, že kytara je naprosto čistě zpracována, přitom ale nemá člověk pocit kytary z tovární velkovýroby. Jako kdybych hrál na ručně stavěnou kytaru.

Zvuk

Kytara nezapře mahagonový krk a tělo, zvuk je měkký, položený spíše do hlubších středů. Je pro mě záhadou, jak je možné dostat z cedrové desky tak dlouhý tón výšek, jako je tomu u této kytary. Protože nástroj krásně ladí (a to i v polohách, nejen na oktávě), moc hezky vyzní hraní akordů. Celkově má tato kytara vyrovnané basy, středy i výšky, jen bych snad od dradnoughtu čekal větší hlasitost. Možná to trochu způsobuje výřez (ubírá na objemu), nebo je to záměr výrobce - dost naznačuje označení typu Studio - ve studiu vlastně hlasitou kytaru nepotřebujete. Snímaný zvuk je konkrétní, variabilní, klasický „fishmanovský“. Oceňuji výbornou, v ekvalizéru vestavěnou, ladičku.

B 18 Cedar Brown

Druhý nástroj je ze základní řady Norman, a sice model B 18 Cedar Brown. Toto označení je již poněkud jasnější, jde o čistě akustický dreadnought bez výřezu s cedrovou rezonanční deskou v hnědé polomatné povrchové úpravě. Pokud jde o další materiály, tak krk je javorový, luby a zadní deska pak jsou z třívrstvé divoké třešně. Hmatník a kobylka jsou palisandrové, opět s moc hezkou kresbou. Kombinace javorového krku a divoké třešně na těle kytary je dobře známá z dalších značek společnosti Godin, jako jsou Seagull, Art & Lutherie, Simon & Patrick. Stejně jako u předchozího modelu, je i tato kytara bezvadně zpracovaná.

Zvuk

Pro zvuk dreadnoughtu by měl být charakteristický akustický tlak a výkon, zejména v pásmu basů. U této kytary nejde však pouze o tlak, ale o učiněnou explozi, zejména u akordů s prázdnými strunami. Kytara výborně hraje a ladí i v polohách, jen rozeznívání je potom trochu delší a je třeba dbát na dobrou techniku úhozu pravé ruky. Nepředpokládal bych také, že dreadnought může takhle dobře hrát i při prstové technice pravé ruky, nicméně je tomu tak a barva zvuku je velice podobná jak u hraní trsátkem, tak i prsty. B 18 asi nejlépe poslouží bluegrassovým nebo country kytaristům.

Norman ST 40 CW GT 4T a B 18 Cedar Brown - akustické kytary z Kanady

Norman ST 40 CW GT 4T a B 18 Cedar Brown - akustické kytary z Kanady


Závěr

S akustickými kytarami koncernu Godin mám několikaletou osobní zkušenost. Jsou stoprocentní ve zpracování, použitých materiálech, stabilitě, životnosti, a pokud hráč preferuje osobitý zvuk této značky, pak nic nebrání naprosté spokojenosti. Všechno výše uvedené, řekl bych, platí í pro testované kytary Norman. ST 40 bude dobrá pro živé hraní i pro studio, B 18 může být věrným a spolehlivým průvodcem na cestách.

ST 40 CW GT 4T

plus
Zpracování
použité materiály
ladění
vyrovnanost a barva zvuku
pouzdro

minus
menší akustický výkon (ale pozor - jde o novou nevyhranou kytaru!)


B 18 Cedar Brown

plus
zpracování
akustický výkon
ladění
interesantní vzhled

minus
tužší rozeznívání (ale zase pozor - nová kytara!)
plošší profil krku

Psáno pro: časopis Muzikus 2010/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Norman-ST-40-CW-GT-4T-a-B-18-Cedar-Brown-akusticke-kytary-z-Kanady~24~rijen~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.