přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyNord Piano 4 - stage piano s kladívkovou mechanikou

9.11.2018 | Autor: Jiří Neužil | sekce: pro muzikanty - testy
Čtvrtá řada nástrojů Nord Piano švédské firmy Clavia přináší pár nových užitečných detailů, na které se podíváme v dnešním testu. Vzhledem k tomu, že jsou nástroje Nord už dlouho etablovaným standardem a většina muzikantů je zřejmě tak či onak zná, soustředím se hlavně na to, co je na této řadě nového.

Nord Piano 4 - stage piano s kladívkovou mechanikou


Koncepce
Jak je u nástrojů Nord dlouholetým zvykem, nová řada nijak výrazně z koncepce ani způsobu ovládání nevybočuje a umožňuje lehký přechod uživatelů předchozí řady na novou. To je do značné míry jistě výhoda, bohužel ale zůstávají i vlastnosti, které můžeme považovat i za dlouho


nevyřešené nešvary. Ty probereme dále.
Opět se zde tedy setkáváme s úzce profilovaným nástrojem s plným klavírním rozsahem 88 kláves a dvěma sekcemi zvuků - klavírní a syntetické, resp. ostatní zvuky. Všechny zvuky vychází ze vzorků - ty se všechny nacházejí v paměti, jejíž obsah lze pomocí firemního softwaru (zvukového manažeru) upravovat a měnit. Velikost paměti zůstala u klavírní sekce na 1 GB (není to špatné, ale mohlo by to být i lepší, například pro nesmyčkované vzorky klavíru v několika variantách by bylo potřeba několikanásobně více), u syntetické sekce vzrostla z 256 na 512 MB. U klavírní sekce vzrostla polyfonie na sto dvacet hlasů, to už je velmi realistická hodnota, která se jen tak nevyčerpá ani při „mohutném preludování pod pedálem“. Samozřejmě zůstaly i specifické vlastnosti u klavírních zvuků - simulace rezonance strun, hluku pedálu apod. -, které dodávají autenticitu a živost. Sekce ostatních zvuků má nově polyfonii třicet a více hlasů.
Zvuky je tradičně možno používat i jako dvě vrstvy současně nebo dvě zóny na klaviatuře, nově i s možností plynulého přechodu zvuku mezi zónami (crossfade). Významnou a velmi užitečnou novinkou je přidání technologie Seamless Transition, tedy neslyšitelné změny při přepnutí programu (podobně jako na Nord Stage 3). Je potěšitelné, že i toto se pomalu stává na nástrojích Nord standardní funkcí.

Design a ovládání
Od řady 3 se v podstatě nijak významně neliší, dokonce jsou oba nástroje téměř k nerozeznání. Vše podstatné najdeme na střední části vrchního panelu, kde je pár základních ovládacích prvků ovládajících globální nastavení (včetně příjemného OLED displeje), jednotlivé sekce zvuků a efektů. To už vlastně dlouho známe, ale zde si právě dovolím malou výtku: Ovládání efektů stále (neodstranitelně?) trpí dvěma nešvary. Za prvé nejdou použít efekty pro obě sekce zároveň, tedy pokud chceme použít například delay, máme ho pouze na jednu vrstvu. To by ještě možná tak nevadilo, ale v případě ekvalizéru či kompresoru, které by se měly týkat celkového zvuku, už to je významná nevýhoda. A za druhé, ovládání efektů (když už tak výborně znějí!) by si zasloužilo alespoň úplné ovládání všech základních parametrů, tedy například u modulačních efektů (phaser, chorus apod.) nejen rychlost (jako teď), ale také (a možná daleko potřebněji) hloubku efektu. Zdá se, že ani prostorově by přidání jednoho potenciometru vedle nemusel být problém... Je škoda, že se tímto tyto nástroje ochuzují o možnosti, které by díky způsobu ovládání mohly být velmi praktické, a navíc by jistě skvěle zněly.

Nord Piano 4 - stage piano s kladívkovou mechanikou


Co se týče úpravy a volby programů, najdeme tu nové užitečné novinky: Organizování zvukových programů lze dělat pomocí funkcí Copy/Paste a Move, dobré je i využití přímé volby programu pomocí režimu číselníku.
Na zadním panelu najdeme tradičně vše důležité pro konektivitu, tedy audiovýstupy a monitorový vstup, vstupy pro pedály a USB/MIDI. Pomalu se stává v této kategorii zvykem, že mají nástroje už zabudované symetrické (XLR) výstupy, které už hmotnost ani velikost nástroje nijak neohrozí, a navíc potěší nejednoho zvukaře. Nord Piano toto nemá, ale jeho kvalitu a použitelnost by to ještě zvýšilo.

Klaviatura
Je tradičně vynikající, dalo by se říci až referenčně dobrá. Poctivá kladívková mechanika a trojitý senzor úhozu dělají skvělou práci. Reakce je perfektní v celém rozsahu výšky i dynamiky, tvar kláves a pocit ze hry příjemný a opravdu „klavírní“. Velmi mi připomíná klaviaturu Nord Stage 3, možná je s ní úplně totožná. Dynamika se dá nastavit ve třech stupních citlivosti, všechny jsou svým způsobem dobře použitelné pro individuální styl hry. Výborné je, že se s nástrojem dodává i profi klavírní trojpedál (včetně volitelného gumového pruhu pro přišlápnutí patou, aby neujížděl na kluzkých podlahách), a jsou tak pocit ze hry a ovládání vskutku autentické.

Zvuk
Hodnotím zde pouze přednastavenou firemní banku, vzhledem k tomu, že se dá obsah paměti měnit, mohou se samozřejmě měnit i pocity ze zvuku a zkušenosti s ním. U vzorků akustického klavíru je samozřejmě důležité, jak přesně a s jakými detaily se vytvoří (vzdálenost mikrofonů pro více či méně kontaktní zvuk apod.), ale přijde mi, že je výchozí výběr nastaven pestře a užitečně. Najde se tu dobrý základní výběr křídel, pianin, elektrických klavírů a klavinetu, i několika často používaných základních zvuků (syntetické pady, smyčce, žestě apod.). Možná je to tím, že u Nordu striktně oddělují funkce jednotlivých nástrojů (pro varhany tu máme přece model C2), ale neškodilo by přidat například i několik základních variant zvuků Hammondů. To si může ale sám udělat uživatel pomocí softwaru. Efekty jako obvykle zní výborně, jen mám pocit, že nastavení ekvalizéru na bright u některých zvuků docela divně a nápadně šumí. Již tradičně chybí na Nordech práce s mikroladěním (například barokní pro zvuky cembala), které je tak možné provést poměrně složitě snad jen přes zvukový software.

Nord Piano 4 - stage piano s kladívkovou mechanikou


Celkově vzato nabízí toto Nord Piano v dané fázi to nejlepší, co můžeme od nástroje se vzorky čekat. Jistě by bylo ještě kam jít dále - použít větší vzorky a velikost paměti, matematické modelování zvuku apod. Uvidíme, co přinese budoucnost...

Závěrem
Nord Piano 4 je ve své kategorii špičkové stage piano, které nejen drží, ale opět i lehce zvyšuje výrobcem dlouhodobě nastavenou laťku. K tomu ale patří už tradičně také vyšší cena.

Info
Nord Piano 4 je stage piano s kladívkovou mechanikou 88 kláves a dvěma sekcemi zvuku s efekty. Doporučená cena cca 68 000 Kč.

Plus
vynikající klaviatura
špičkový zvuk, firemní banka velmi dobře přednastavená, navíc otevřený systém
technologie neslyšitelného přechodu při přepínání zvuků
klavírní trojpedál dodáván s nástrojem

Mínus
ovládání efektů by mohlo být detailnější
efekty nejdou použít na obě zvukové sekce zároveň
mohly by být i symetrické výstupy

Technické parametry
Klaviatura 88 kláves, plně vyvážená kladívková
Tvorba zvuku vzorky
Počet zvukových programů 16 bank x 25 programů
Polyfonie 120 hlasů (klavírní sekce), + 30 hlasů (sekce syntetizéru)
Efekty efekt 1, efekt 2, delay, amp simulator/EQ, reverb, kompresor
Propojení line out L/R, sluchátka, MIDI In/Out, USB/MIDI, monitor in
Rozměry 1287 x 121 x 340 mm
Hmotnost 18,5 kg (bez pedálu)

http://www.nordkeyboards.com/products/nord-piano-4

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Nord-Piano-4-stage-piano-s-kladivkovou-mechanikou~09~listopad~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.