muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

klávesyNative Intruments Komplete Kontrol A61 - kontrolér nejen k ovládání vlastních nástrojů VST

7.7.2019 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

Native Intruments Komplete Kontrol A61 - kontrolér nejen k ovládání vlastních nástrojů VST


Ať se podíváme na produkty firmy Native Instruments z kterékoli strany, jsou jednoduše skvělé. Jejich populární nástroj pro rozhraní VST se za ty roky stal celkem standardem i u profesionálních hudebníků. V poslední době se firma vrhla i do světa keyboardů a MIDI kontrolérů, primárně samozřejmě k ovládání vlastních softwarů. Pojďme ale od začátku.

Dostal se mi do ruky keyboard Komplete Kontrol A61 (dále jen A61). S pocity, jako když otevíráte krabici s ne úplně drahým MIDI keyboardem, jsem otevřel dvojitou krabici a vytáhl pětioktávový nástroj na stojan.
Přiznám se, a vy kdo čtete mé články pravidelně, to víte, že jsem trochu více alergický na nekvalitní klaviatury. Přeci jen klávesy jsou od toho, aby se na ně hrálo, a pokud to dost dobře kvůli „bahnojidní“ klaviatuře nejde, je půlka případného úspěchu... víte kde. A61 mě ale víc než mile překvapila, její klaviatura je jedním slovem skvělá. Začínám právě u ní z pochopitelných důvodů, neb předpokládám, že každého muzikanta to bude zajímat na prvním místě. Hrál jsem na docela hodně keyboardů a takto bytelnou, akorát tvrdou, citlivou klaviaturu jsem viděl u dost drahých nástrojů, samohrajek a syntezátorů. Ještě dodám, že se A61 vyrábí také ve verzi A25 a 149, čísla znamenají počet kláves.

Native Intruments Komplete Kontrol A61 - kontrolér nejen k ovládání vlastních nástrojů VST


Instalace, nutný účet
Při instalaci je nutný funkční účet u firmy Native Instruments. Systém je podobný jako např. u firmy PreSonus. Na webu máte účet, tamtéž jsou zaregistrované všechny vaše zakoupené výrobky, v tomto případě klávesy a software, a vy skrze svůj účet máte přístup k veškeré podpoře, ovladačům atd. Na tom samém místě můžete získat programy, resp. virtuální nástroje, které jste dostali spolu s klávesnicí. Podrobněji níže.

Kompatibilita
U podobných zařízení je nejdůležitějším faktorem kompatibilita s ostatními programy jiných značek, mám na mysli především aplikace pro DAW apod. U většiny aplikací pro DAW to ale není nijak složité, potřebují jednoduchý MIDI implementační softwarový nástroj, skrze který pak klaviatura funguje a můžete jejím prostřednictvím ovládat MIDI zařízení nebo další VST plug-iny. Native Instruments slibují, že A61 spolehlivě pracuje s Abletonem, Logicem nebo Garage Bandem. S dalšími updaty ovladače výrobce slibuje spolupráci s Cubase a Nuendem.
Základem, alespoň pro výrobce, je kompatibilita s vlastními plug-iny, která se tak trochu předpokládá. Když si koupíte verzi klaviatury „A“, dostanete zdarma celkem 10 aplikací pro volné využití. Jen namátkou: Gentleman (piano), Monark (mono syntezátor), player verze Reaktoru, Kontaktu, Guitar Rigu atd.

Výbava
Výbava je důležitá nejen u nevěsty. U A61 už z tlačítek pochopíte, že lze jimi ovládat řadu funkcí vlastních plug-inů. Lze přepínat presety, pouštět arpeggiatory, přepínat banky plug-inů. Je tam zvláštní tlačítko Scale, překlad z angličtiny napoví. Stisknete-li ho, navolíte tóninu a nástroj vám osvítí jen ty klávesy, které máme mačkat. Ať se na mě pan NI nezlobí, muzikant by měl být trochu kreativnější.

Pro koho?
Přemýšlím, komu bych doporučil, aby si vzal asi šest tisíc a šel si tuhle hračičku koupit. Každý, kdo chce USB masterkeyboard se skvělou klaviaturou. Pak ten (nebo ta), který(á) se chce ponořit do světa Native Instruments. Je to zkrátka dobrý stroj, i když mu chybí například vstup pro další pedály, je napájený jen z USB, tzn. nemá klasické MIDI konektory.

Info
NI Kontrol Komplete A61 je USB MIDI klaviatura s 61 klávesami a softwarovou výbavou. Cena je 6 090 Kč.

Plus
klaviatura
širší kompatibilita
koncepce

Mínus
chybí více pedálů
chybí klasické MIDI
malý displej

Technická specifikace
koncepce MIDI kontrolér pro VST
klaviatura 25/49/61 kláves, polovyvážená
displej OLED, malý
ovladače 8 dotykově citlivých
pitch band ano (+ modulační kolečko)
rozměry 984 x 257 x 89 mm
hmotnost 4,7 kg


Web
https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/keyboards/komplete-kontrol-a25-a49-a61/

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Native-Intruments-Komplete-Kontrol-A61-kontroler-nejen-k-ovladani-vlastnich-nastroju-VST~07~cervenec~2019/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.