Native Instruments Komplete Audio 2 - externí USB zvuková karta

Native Instruments Komplete Audio 2 - externí USB zvuková karta
Native Instruments Komplete Audio 2 - externí USB zvuková karta

Spousta známých se mně ptá, jaký používám software a hardware pro domácí nahrávání. A moje odpověď je vždycky velmi zaskočí... Používám již asi patnáct let Linux. Ano operační systém Linux, jeho různé distribuce a v posledních asi pěti letech výhradně Ubuntu Studio. O tom jsem ale nechtěl psát...

Dnešní test externí USB zvukové karty je určen pro začátečníky, kteří používají Windows a kteří potřebují dobrý hardware, a především spolehlivý a fungující software, který s tím hardwarem bude dobře fungovat i na počítačích, které jsou již starší a které se na nahrávání muziky mohou vyčlenit.

Pokud to myslíte s domácím nahráváním alespoň trochu vážně, je dobré vzít jedno PC nebo notebook a nastavit ho a používat výhradně k tomuto účelu. Nebo můžete mít v PC dva hard disky, na jednom operační systém na hry a internet a na druhém hard disku druhý systém jen pro nahrávání. Tím se vyvarujete problémům spojeným s upgrady operačních systémů. A nezapomeňte, že nahrávané audio si ukousne z vašeho hard disku pořádný kus místa, takže samotný disk pro systém a nahrávky by měl mít minimálně 500 GB volného místa.

 

Komplete Audio 2

Dost bylo teoretického úvodu (ale je to důležitý úvod) a pojďme se podívat na praxi. Komplete Audio 2 je zvuková karta a jednoduchý mixpult dohromady. Na krásné krabičce máme dva vstupy XLR/jack, každý vstup má nezávislou regulaci gainu a přepínač Line/Inst. Pak je zde povinné fantomové napájení 48 V pro kondenzátorové mikrofony, výstup na sluchátka (s ovládáním hlasitosti) a potenciometr, kterým si můžeme namixovat poměr zvuku z PC a zvuku nahrávaného. Na horní straně přístroje je průsvitný panel, pod kterým jsou diodové indikátory a velký potenciometr výstupní hlasitosti.

Native Instruments Komplete Audio 2 - externí USB zvuková karta
Native Instruments Komplete Audio 2 - externí USB zvuková karta

Na zadní straně je to nejdůležitější: USB. Je to velký USB konektor, kabel k němu je součástí balení, takže to můžeme hned zapojit. Vedle něj jsou ještě dva velké výstupní jacky pro monitory. Zvukovka je napájena přes USB, takže nepotřebujeme už žádný další zdroj. Kam zapojit toto USB, když na PC mám těch konektorů USB mnoho? Doporučuji kabel zapojit do zadních konektorů USB, ne do předních panelů, chce to vyzkoušet. Jestli je karta Komplete Audio 2 zapojena v kvalitním USB, rozpozná sama, bude svítit LED dioda u nápisu USB, v opačném případě bude blikat - indikuje problém

Karta disponuje vzorkovací frekvencí 192 kHz při 24 bitech, to je dnes již celkem běžná (povinná) věc. Ale nezapomeňte, že čím vyšší vzorkovací frekvence a čím větší bitová hloubka, tím nahrané audio také zabere více místa na disku. A to významně více.

 

Instalace

Pojďme to spustit (testoval jsem to na Windows 7 a Windows 10), zapojil jsem kabel do konektoru USB na předním panelu PC a LED dioda u nápisu USB blikala - to není OK. Zapojil jsem to tedy do zadního USB, a najednou se rozsvítila. Hurá... Windows detekovaly nové zařízení. To ale nestačí. Potřebujeme stáhnout ze stránek Native Instruments jejich drivery, protože s obecnými USB drivery to nechodí dobře (špatná zpráva pro linuxáky - pod Linuxem jsem to nerozchodil vůbec). Takže zase odpojit. Proč? USB zařízení by se měla (obecně) před instalací nových driverů odpojit. Po stažení těch správných ovladačů (celý proces hledání, stažení a instalace mi zabral asi deset minut) a automatického nainstalování připojuji zvukovku... Detekce proběhla v pohodě, LED diody svítí. Spouštím nainstalovaný ovládací panel od Native Instruments, rozhraní programu je přehledné, vzorkovací frekvence je přednastavena na rozumných 48 kHz.

 

ASIO

Záhadná věc pro mnohé. V Native Instruments si vyvinuli své vlastní ovladače ASIO. Pokud máte v počítači více druhů ovladačů ASIO, doporučuji pak v aplikaci vybrat ty od Native Instruments a používat je. Fungují totiž bezchybně a nejlépe. Na stránkách Native Instruments je polopatický návod, jak to udělat, takže to zvládne opravdu každý. Musím říct, že univerzální ovladače ASIO4ALL tady úplně propadly.

 

Zapojujeme a hrajeme

Při koupi zvukovky dostaneme přístup (po zadání sériového čísla a registraci produktu) na stránky Native Instruments a k instalaci jejich softwarových produktů, např Guitar Rig (se zvukovkou dostanete kód pro stažení). To mě zajímalo. Stahuji tedy a instaluji Guitar Rig 5. Po instalaci spouštím a hraju... Hmm, má to docela latenci (problém mnoha mých známých). Tak jdu do nastavení ovladačů ASIO. Tam nastavuji buffer tak, abych měl latenci 2,5 ms (musí se nastavit rozumná latence, aby to počítač zvládal). 2,5 milisekundy je hodně dobrá hodnota... Spouštím znovu Guitar Rig a funguje to naprosto bezproblémově. Tak nízkou latenci už člověk nepozná, a kdo má výkonný počítač, může jít ještě níž. Zvukovka i Guitar Rig fungují bezvadně, teď to ještě zprovoznit v Cubase. Spouštím Cubase 10 a připojuji do kytarové „šavle“ plug-in Guitar Rig. Funguje to úplně stejně dobře, jako se samostatným Guitar Rigem. Systém je víc zatížen díky Cubase, ale zase mnohem méně než např. s Positive Grid.

Kartu jsem používal tak, že výstup na sluchátka jsem propojil s jedním párem monitorů (pro Guitar Rig a Cubase přes ASIO) a druhý pár monitorů jsem měl zapojen do interní zvukovky v PC. Takže jsem najednou mohl používat ASIO a zároveň zvukový systém Windows. To mě opravdu potěšilo, díky tomu jsem mohl přehrávat např. YouTube a hrát do toho přes Guitar Rig. Úžasné...

 

Závěr

Zvuková karta Komplete Audio 2 mně poskytuje bezproblémové fungování. Jediné mínus je, že nefungovala pod Linuxem (zatím). Uživatel získá také spolu s kartou přístup k různým bonusovým programům, rozsáhlé knihovně samplů a virtuálních nástrojů (bicí, smyčce atd.).

 

Info:

Native Instruments Komplete Audio 2 je externí USB zvuková karta pro domácí použití. Má dva nezávislé vstupy, výstup na sluchátka, výstup na odposlechové monitory. Cena je 3490 Kč.

 

Plus:

dobré ovladače ASIO

nízká latence

Guitar Rig 5 v ceně

spousta dalšího softwaru od Native Instruments

napájení přes USB

LED indikátory vstupního signálu

 

Mínus:

Nefunguje pod Linuxem-

 

Technická specifikace

vstupy 2x kombinovaný XLR/TRS
výstupy 2x 6,3mm jack, 1x sluchátkový výstup (jack 6,3 mm)
kompatibilní s ASIO, Core Audio, DirectSound, WASAPI
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
vzorkovací frekvence 44,1/48/88,2/96/176,4/192 kHz
bitová hloubka 24 bitů
fantomové napájení ano
rozměry 140 x 112 x 52 mm
hmotnost 360 g

 

https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/audio-interfaces/komplete-audio-1-audio-2/

Psáno pro časopis Muzikus