Native Instruments Battery

Native Instruments Battery
Native Instruments Battery

Firma Native Instruments v současnosti nabízí čtyři softwarové samplery, všechny ve špičkové profesionální kvalitě. Z Kontaktu, který jsme nedávno recenzovali, jsou odvozeny další dva: Kompakt představuje kompatibilní sample player se zjednodušenou makroeditací, Intakt obsahuje specializované nástroje na přehrávání a editaci smyček (loop player).

 

Battery je definován jako drum-sampler a od ostatních se odlišuje nápadně změněným uživatelským rozhraním, ačkoliv jeho vnitřní struktura i při specifickém názvosloví zůstává na úrovni plnohodnotného sampleru.

 

Největší část na displeji zaujímá 54 myší ovladatelných padů, označovaných jako Cells (buňky). Soustava buněk představuje multivzorek (drum kit). Každá buňka může ovládat až 128 jednotlivých samplů (layers - vrstvy). Mohou být přehrávány unisono nebo s rychlostním přepínáním v libovolných kombinacích, k dispozici je i automatizovaný crossfade (prolínání). Každá vrstva má navíc individuálně regulovatelnou základní hlasitost.

Ostatní parametry působí globálně na všechny vrstvy, které buňka obsahuje.

 

Root Key signalizuje klávesu, která spustí vzorek v jeho přirozeném ladění. Jeho změnou lze celou buňku jednoduše přeladit.

Parametry Key High/Low umožňují nastavit libovolný úsek klávesnice, který bude buňku spouštět. Tímto způsobem Battery dovoluje i vzájemné vrstvení celých buněk. Při současné aktivaci tlačítka Track je zvuk ve zvoleném rozsahu transponován půltónovými kroky. Tlačítko Rev přehrává celou buňku pozpátku. Loop zohledňuje interní smyčky, které mohou být definovány v některých zdrojových formátech (wav, aiff). Pokud vzorek takovou informaci neobsahuje, je opakován v celé délce.

Každá buňka může mít i vlastní řídící MIDI kanál, na displeji jsou také tlačítka Solo a Mute.

 

Editace

Čtyři editační procesy ovládané vyhrazenými potenciometry upravují samotný frekvenční průběh vzorku - tedy jakýsi sample edit v reálném čase.

Tune dovoluje jemné přeladění v rozsahu ą tři oktávy s rozlišením na centy.

Shape působí jako kompresor: zvyšuje amplitudy vlnového průběhu a tedy i razanci výsledného zvuku. Velmi dobře je přitom ošetřen clipping, takže ve značném rozsahu nedochází k rušivému digitálnímu zkreslení.

Potenciometr Bits ovládá Bit Crusher - postupnou zvukovou degradaci prostřednictvím snižování bitového rozlišení.

Start posouvá začátek playbacku na libovolnou polohu časového průběhu vzorku.

Pozoruhodným modulátorem je FX-Loop. Umožňuje definovat libovolnou smyčku uvnitř vzorku a počet jejích opakování. Její počátek a délku lze nastavit v absolutních hodnotách (rozlišení na jednotlivé samply), ale také v procentech délky souboru nebo v jednotkách BPM kvantizace. Tlačítko Snap přitom zajišťuje automatické vyhledávání nulových přechodů, které maximálně eliminují rušivé digitální pazvuky při přehrávání smyček.

Každá buňka má k dispozici také dvě obálky - pro amplitudu (Volume Envelope) a výšku tónu (Pitch Envelope). Amplitudová obálka má přepínatelný režim AHDSR (attack - hold - decay - sustain - release) nebo jednodušší AHD. Parametry se nastavují v milisekundách, tvar obálky je vyznačen zastíněním v diagramu vlnového průběhu. Obálka pro výšku tónu má čtyři parametry: Amount určuje hodnotu počáteční transpozice (ą3 oktávy), Decay1 délku portamenta k hodnotě Breakpoint, Decay2 čas k návratu na nominální tónovou výšku, Breakpoint stanoví maximální výchylku v průběhu obálky. Tvar obálky v diagramu signalizuje červená křivka.

Modulační systém tvoří šest modulátorů, adresovatelných na libovolný z výše uvedených parametrů. Každý z nich má na výběr deset modulačních zdrojů: rychlost úhozu, modulační kolečko, pitchbend, tlaková citlivost, key tracking, kontrolér A-H (lze je specifikovat v menu Options), konstanta, náhodné číslo unipolární (0 až 127) nebo bipolární (-127 až 127), počet opakování smyčky FX-Loop.

Jednotlivá buňka má také samostatně nastavitelnou hlasitost, stereo pan a audio výstup. Počet použitelných audio výstupů závisí na schopnostech audio portu (standalone verze) nebo hostitelského softwaru (plug-in verze). Jako VST plug-in může mít Battery až osm stereo a šestnáct mono výstupů, jako samostatná aplikace má Battery šestnáct výstupů ve spojení s hardware standardů ASIO, MOTU a DirectConnect. Jinak má pouze jediný stereo výstup (to bohužel platí i pro většinu VST aplikací, neboť podpora vícekanálové VST sběrnice je zatím spíš výjimkou než pravidlem).

Battery spolupracuje se standardy ASIO, VST2 (Mac i Windows), Direct Sound, DXi. MME (Windows) a DirectConnect, MOTU, FreeMIDI, Sound Manager (Mac). Nově přibyly též verze pro MacOS X - AudioUnits, CoreAudio a RTAS.

Program umožňuje import vzorků ve formátech wave, aiff, SF2 (Emu), LM4 (Steinberg) a Akai. Battery drum-kity jsou bez kompromisu použitelné i v sampleru Kontakt.

Kromě rychlostního vrstvení vzorků uvnitř buněk je možné libovolně vrstvit i buňky samotné, jestliže k nim přiřadíme stejnou spouštěcí klávesu nebo klávesovou zónu. Výhodou tohoto uspořádání je možnost použití rozdílných parametrů editačního aparátu (ty se vztahují shodně na všechny vrstvy uvnitř buňky).

 

Ovládání a funkce

Ovládání Battery je mimořádně jednoduché a intuitivní. Všechny editační parametry jsou přístupné z jediného displeje. Funkce drag & drop umožňuje umísťovat vzorky do buněk přímo z otevřeného adresáře harddisku, stejně jednoduše lze přemísťovat obsah buněk navzájem (je přitom také možno vymezit pouze konkrétní parametry, které budou klonovány v cílových buňkách), systém dovoluje editovat i libovolný počet současně zvolených buněk najednou.

 

Ačkoliv je Battery dedikovaným drum-samplerem, možnosti systému toto původní určení výrazně přesahují. Při importu formátu Akai může Battery fungovat jako klasický sampler (s výhradou chybějících filtrů a LFO), multivzorky jsou korektně a inteligentně uloženy do odpovídajících buněk, jejichž nekonvenční editační možnosti mohou být navíc použity jako účinná extenze.

Sampler může fungovat také jako banka zvukových efektů, znělek a jinglů startovaných jednoduše z připojené klávesnice nebo kliknutím na monitoru.

Interní signálová kvantizace je 32bitová, importovaný materiál je možno automaticky konvertovat na toto rozlišení a zvýšit tak kvalitu jeho zpracování.

Uživatelské pohodlí snižuje snad jenom to, že nelze zobrazit multivzorek v konvenčním diagramu pro grafickou editaci - číselné nastavení rychlostních zón je s ohledem na obrovskou kapacitu (až 6912 vzorků) dost klopotné.

Výhodu představuje relativně nízký nárok na výkon CPU, volná kapacita RAM samozřejmě určuje objem dat, který se vejde do jediného kitu - Battery na rozdíl od Kontaktu zatím nepodporuje direct-from-disk playback.

Jako většina prokuktů Native Instruments, patří i Battery k tomu nejlepšímu, co na současném trhu najdete.

Demo pro PC i Mac si můžete stáhnout z www.native-instruments.de.

 

Info:

Native Instruments Battery je VST kompatibilní drum sampler profesionální kvality s unikátními DSP funkcemi, cena 4890 Kč.

Plus:

flexibilita

ovladatelnost

realtime sample edit

Mínus:

chybí filtry a LFO

pracná editace rychlostních zón

Psáno pro časopis Muzikus