Native Instruments Battery 2 - virtuální bicí sampler

Native Instruments Battery 2 - virtuální bicí samp
Native Instruments Battery 2 - virtuální bicí samp

Jistě si ještě vzpomenete na test Mikiho Jelínka, který v Muzikusu 1/2004 představil propracovaný softwarový bicí sampler Battery. Native Instruments nemají rádi žádné velké prodlevy, a proto doslova každou chvíli přicházejí s novými verzemi svých virtuálních instrumentů (viz též test Absynth 3 v tomto čísle). Změny oproti předchozím verzím většinou nebývají jen kosmetické.

První výraznou inovací je samotná instalace. Battery 2 se na rozdíl od svého předchůdce instaluje z média DVD-ROM. To je samozřejmě mnohem praktičtější. Zvlášť když uvážíme, že sampler je vybaven 3,5 GB vysoce kvalitních bicích vzorků.

Vzorky můžete importovat do jednotlivých buněk Battery (celkem 72 - tedy větší oproti původní Battery) až do 128 vrstev. Celé kity jsou tedy značně náročné na paměť RAM (to ale při současných cenách počítačových komponent není zas taková tragédie).

Uživatele "jedničky" jistě potěší, že ovládání ani samotná práce s Battery se od první verze vůbec nezměnily. Jen přibyla spousta funkcí, jejichž pomocí můžete vytvořit originální bicí doprovod. Každá buňka (tedy každý buben) nyní disponuje vedle možnosti úpravy AHD obálky ještě filtrem Sound Shaping (což je různě nastavitelný parametrický ekvalizér), vlastními modulačními efekty a, co je důležité, i kompresorem. Každý z efektů má k dispozici poměrně velkou řádku presetů, takže práce s nimi je opět velice rychlá a intuitivní.

Battery 2 podporuje širokou škálu profesionálních formátů. Do nástroje můžete importovat wavy, aiffy, nki (instrumenty NI Kontakt), samozřejmě bicí kity Battery 1 i 2, samply Gigasampleru nebo třeba rexy (Propellerhead). Nejsem si ale jist, že to kdy budete potřebovat, protože knihovna zvuků dodávaná s Battery 2 je skutečně obrovská a samply (akustické kity od rocku po jazz, perkusivní nástroje, elektrické bicí, beatboxy...) jsou velice kvalitní a věrné. Pokud MIDI nahraje živý bubeník přes elektrické bicí, jen těžko budete zvuky rozeznávat od opravdových bicích (snad jen vám budou "chybět" přeslechy v mikrofonech :-D).

Nově dobitou baterku od Native Instruments můžete strčit prakticky do všeho. Pracuje jako standalone ASIO aplikace stejně jako VST instrument, DXi nebo plugin pro RTAS (Pro Tools). Cena programu je 6290 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus