Native Instrument Maschine - groovebox, sekvencer a sampler...

Native Instrument Maschine - groovebox, sekvencer a sampler...
Native Instrument Maschine - groovebox, sekvencer a sampler...

Groovebox, sekvencer a sampler. Hardwarový ovladač, software a pět gigabajtů vysoce kvalitních samplů i hotových smyček, které jistě potěší každého producenta nebo DJ.

Zvoní mi telefon, to mi asi volá děžurný, aby zjistil, jak jsem na tom s dnešní recenzí, ale já ho nezvedám. Sousedka mi klepe na zeď, protože jí do jejího oblíbeného romantického soundtracku z Osobního strážce duní kopák na každou dobu v tempu 186 BPM, ale já ji nevnímám. Už týden nevycházím z domu a nemohu se odlepit od počítače. A to všechno proto, že mám Maschine.

 

Groovebox, sekvencer, kontrolér a sampler. Hardware důkladně propojený se softwarem, jehož sílu a možnosti jistě ocení nejeden hudební producent nebo DJ. Tím vším je Maschine od Native Instruments.

 

Instalace

Uvnitř originální krabice s plastovým uchem nalezneme kromě tištěného manuálu a registrační karty také dvě instalační DVD. Jedno pro Windows a druhé pro Mac OS X. Já jsem Maschine instaloval na Windows XP i Windows Vista. V obou případech jsem volil kompletní instalaci. Ta vyžaduje necelých 5 GB volného místa na disku. Tomu je přímo úměrná i doba instalace. Ta zabere něco okolo patnácti minut, během nichž se kopíruje jak samotný softwarový sekvencer, tak zejména nepřeberné množství samplů (přibližně 15 000 vzorků) v profesionální studiové kvalitě na váš lokální harddisk. Po samotné instalaci spustíme program Maschine a připojíme hardware pomocí USB. Ten se bez problémů detekuje. Při prvním spuštění je vyžadována aktivace produktu. Ta probíhá on-line pomocí registračního programu Native Instruments Service Center, s jehož pomocí po vyplnění několika údajů produkt jednoduše zaregistrujeme. Tím získáme rozšířenou technickou podporu. Pomocí této aplikace také software aktualizujeme. Maschine je možno vyzkoušet i bez registrace jako demo, u kterého chybí možnost uložení projektu a které se po třiceti minutách od spuštění samo ukončí.

 

Hardware

Placatá, velmi profesionálně vyhlížející krabička o rozměrech přibližně 30 x 30 cm z lehkého, ale velmi pevného plastu, osazená šestnácti gumovými pady, dvěma LCD displeji s rozlišením 256 x 64 pixelů, několika otočnými potenciometry a spoustou dalších ovládacích tlačítek. Pomocí těch můžeme Maschine kompletně a velice pohodlně ovládat. Osobně nepatřím mezi příznivce dlouhého pročítání manuálů, proto jsem hned vzal krabičku útokem a v levém horním rohu jsem našel dvě tlačítka. Pomocí Sample vstoupíme do režimu, ve kterém můžeme nahrát zvuk například z mikrofonu a ten přiřadit některému z padů. Tlačítkem Browse se přepneme do módu, v němž můžeme nahrávat do Maschine hotové projekty či loopy, přiřadit některému z osmi tlačítek Groups skupinu samplů nebo také přiřadit jednotlivé samply některému z padů. Zde máme na výběr nepřeberné množství zvuků od bicích nástrojů a perkusí přes efektní one-shots samply až ke zvukům nástrojů (bass, brass, choir, guitar, keys atd.). V menu se pohybujeme pomocí osmi nekonečných otočných potenciometrů umístěných pod oběma displeji a dále pomocí osmi tlačítek umístěných nad nimi. Na zkoušku jsem vybral jeden z hotových NI projektů, které jsou jako demo součástí instalace. Pár vteřin zabere, než se celý projekt nahraje do paměti, a můžeme se přesunout rovnou do spodní levé části ovladače. Je zde skupina tlačítek označená jako Transport. Zde najdeme tlačítka jako Play, Loop, Rec atd. Tlačítkem Play tedy jednoduše spustíme nebo zastavíme přehrávání. Pomocí Rec a následného stlačení Play spustíme nahrávání. Pro lepší orientaci si můžeme zapnout metronom. Ten najdeme opět pod tlačítkem Play. K jeho zapnutí a vypnutí použijeme kombinaci Shift+Play. Pomocí Shift tedy využijeme rozšířených funkcí některých tlačítek, například velmi praktické funkce Tap Tempo. Přidržením tlačítka Grid se nám na pravém displeji objeví tabulka s nabídkou rozlišení patternu a následným stlačením jednoho z šestnácti padů určíme jedno z nich. To může být pro každou skupinu nástrojů jiné.

 

Další skupinou tlačítek směrem nahoru je již zmíněná sekce Groups, pomocí které vybíráme jednotlivé skupiny nástrojů.

 

Nad touto skupinou jsou tři potenciometry označené jako Volume, Tempo a Swing a poslední skupinou tlačítek je sekce Pads. Ta kromě šestnácti velice pevných padů s velmi slušnou citlivostí a jejich přidaných funkcí, jako jsou Undo, Redo, Copy, Paste, Quantize, Semitone nebo Octave, volaných kombinací Shift+příslušný pad, obsahuje další ovládací tlačítka, jako Scene, Pattern, nebo Solo a Mute. Chceme-li například vypnout hi-hatu z právě přehrávané smyčky, podržíme Mute a k tomu stiskneme příslušný pad, pod který jsme hi-hat nahráli. Stejným postupem tento zvuk zase zapneme. Jak jednoduché.

 

Panel je celkově velmi přehledný, ovládání intuitivní, jednotlivá tlačítka jsou pro větší přehlednost podsvícena. Potenciometry i pady mají dobrou citlivost a celá krabička je velmi příjemná do ruky.

 

Na zadním panelu ještě najdeme samotný USB port pro připojení k počítači, MIDI In/Out určený pro externí MIDI zařízení a zdířku pro zámek Kensington.

 

Maschine hardware jsme tedy prozkoumali a jdeme na software.

 

Software

Program lze spustit jak samostatně, a to i bez připojeného hardwarového ovladače, tak jako VST či RTAS plug-in. Vše je velice přehledné, lišta horního menu obsahuje pouze několik málo funkcí, což programu jen přidává na jednoduchosti.

 

V levé části obrazovky si můžeme pomocí jednoduché navigace vybírat z již známé nainstalované knihovny projektů, samplů, ale také efektů. I v případě efektů je opět z čeho vybírat. Efekty jsou děleny podle typů (delay, reverb, compressor atd.) a je možné je dále detailně editovat pomocí známých funkcí. Ke každému z šestnácti zvuků v každé z osmi skupin můžeme přiřadit dva efekty. Navíc zde máme možnost procházet lokální disky, a tedy nahrávat do projektů samply z externích knihoven.

 

V další části nahoře vidíme tabulku osmi pod sebou řazených skupin nástrojů značených od A do H a vedle nich pořadí jednotlivých scén označených jako Scene 1 až Scene 64. O něco níže se pod příslušnými záložkami skrývá ovládání Master a Group sekce, záložka Sound pro pokročilejší editaci jednotlivých samplů, dvě záložky FX a konečně záložka Out pro nastavení výstupní hlasitosti, umístění zvuku ve stereu a směrování výstupů.

 

Poslední a asi nejdůležitější částí je sekce patternů. Ta má ve svislém směru tabulku šestnácti zvukových vzorků příslušejících aktuálně zvolené skupině samplů (A-H) a ve vodorovném směru mřížku, u níž můžeme měnit rozlišení a délku jednotlivých patternů a pak do ní myší zapisovat nebo v reálném čase pomocí padů zaznamenávat své dílo. Patternů můžeme vytvořit až šedesát čtyři na každou skupinu. Mezi patterny A1 až A64 přepínáme pomocí lišty záložek.

 

Síla Maschine

Na závěr si to všechno hezky pronásobíme, abychom viděli, jak silnou mašinu máme před sebou. Z přibližně 15 000 zvukových vzorků můžeme tedy vytvořit osm skupin, každou o šestnácti zvucích, a z těch sestavit šedesát čtyři patternů pro každou skupinu. Při těchto rozměrech by se do Maschine jistě vešla celá taneční symfonie. Množství samplů je zde opravdu velké, zvuk je velice kvalitní a možnosti nedozírné. Když k tomu přidáme velmi pohodlné a přehledné ovládání a celkem příznivou cenu, pak můžeme tvrdit, že Maschine bude jistě velmi dobrým a praktickým pomocníkem nejen hudebních producentů v nahrávacích studiích, ale i DJ’s při živých produkcích.

 

Info:

Native Instrument Maschine kombinuje flexibilitu tvorby hudby na počítači s jednoduchostí groove boxu do jednoho výkonného a kreativního nástroje. Doporučená maloobchodní cena je 15 490 Kč.

 

Plus:

velké množství samplů

přehledné a praktické ovládání

dobrá kvalita a citlivost padů

dobrá cena

 

Mínus:

náročnější na systémové vybavení počítače

 

Technická specifikace:

rozměry: 320mm (š) x 295mm (d) x 60mm (v)

hmotnost 1,811 kg

displej: 2 s rozlišením 256 x 64 bodů

ovládání: 16 vysoce kvalitních podsvícených rychlostně a tlakově citlivých ploch

11 otočných ovladačů s nekonečnou dráhou

41 podsvícených tlačítek

MIDI: In a Out

USB: 2.0

zámek: Kensington

 

Systémové požadavky:

Windows XP (SP2, 32 bitů)/Vista (SP1, 32 bitů, 64 bitů), Pentium nebo Athlon XP 2 GHz, 2 GB RAM

Mac OS X 10.4, Intel Core Duo 2 GHz, 2 GB RAM

USB 2.0 Port, DVD mechanika, 5 GB volného místa na disku pro plnou instalaci

Stand-alone, VST, Audio Units, RTAS pod Pro Tools 7

ASIO, Core Audio, DirectSound, WASAPI

Psáno pro časopis Muzikus