Morley M2 Wah Pedal - univerzální, klasické kvákadlo

Morley M2 Wah Pedal - univerzální, klasické kvákadlo
Morley M2 Wah Pedal - univerzální, klasické kvákadlo

Konečně se mi dostalo do ruky originál kvákadlo od firmy Morley. Konkrétně model M2. Dle výrobce tradičně znějící univerzální wah pedál („traditional voiced wah with modern circuity“) vhodný pro kytaru, baskytaru a klávesy. Myslím si, že taková věta trochu zavání alibismem, proč nenechá výrobce na uživateli, co do kterého efektu zapojí? Uvidíme. Co je na tom jiného než na klasice, např. Cry Baby? Rozdíl spatřuji ve fyzickém zpracování. Morley M2, a vlastně i další pedály Morley, jsou na první (i druhý) pohled zhotoveny robustně, aby něco vydržely. Šasi je vyrobeno z poměrně silného, za studena ohýbaného plechu. Celý pedál je hodně široký (placatý). Pedál je těžký a na podlaze neujíždí. Dobře se na něm drží noha. Přenos pohybu z pedálu na elektroniku je veden dvojitým silonovým vlascem přes příslušný mechanizmus uvnitř (neměl jsem odvahu to celé rozšroubovat). To tedy znamená, že M2 není ovládán optoelektronicky jako některé jiné Morleye, ale mechanicky. Přesto kvákadlo při akci nevydává žádné rušivé pazvuky, jako to dělá např. zmíněné Cry Baby. Kvákadlo se zapíná kovovým spínačem, který je po pravé straně pedálu. To je trochu nezvyk pro kytaristu, který je zvyklý spínat kvákadlo sešlápnutím. Ale po kratším zácviku mi to docela dobře šlo patou. Takže jak to hraje?

 

Víte, že firma Morley vyrábí kytarové efekty již od roku 1960? Jejich první efekt byl elektromechanický delay, který využíval rotující disk naplněný elektrostatickou tekutinou. Na wah pedály Morley hraje, kromě jiných, také kytarový virtuos Steve Vai.

 

Kvákadlo kváká na kytaru ve výšších polohách a středech hezky, v nižších středech není moc výrazné. Zkoušel jsem i baskytaru, tam jsou nižší středy v pohodě. Bohužel kvákadlo trochu ořízne basy. Při porovnání s Cry Baby má Morley M2 jakoby uhlazenější zvuk a plynulejší průběh kváknutí. Takže na ty klávesy to bude fajn. Morley M2 má navíc potenciometr Level, kterým přidáváte úroveň hlasitosti kvákání, na čistý zvuk nemá vliv. Výhodou je snadná výměna 9V baterie, protože na spodním plechu je umělohmotný vyndavací kryt. Některá jiná kvákadla je nutné při výměně baterie rozšroubovat, což vás začne otravovat hned, jakmile to musíte udělat. Jako napájení doporučuji 9V baterii, protože kvákadlo Morely M2 je velmi citlivé na brumy a další pazvuky, které zdroje produkují. Zkoušel jsem dva různé stabilizované zdroje a nakonec jsem byl nucen do kvákadla vložit 9V baterii, a bylo po brumech (ty „špatné“ zdroje normálně používám na jiné krabičky bez problémů). Když nehrajeme, je nutno vytáhnout z kvákadla šňůru, aby se zbytečně nevybíjela baterie. A když nehrajeme velmi dlouho, tak výrobce doporučuje vyndat i samotnou baterii. Co se mi ale nelíbí, je, že Morley M2 není v provedení true bypass, takže když vám dojde baterie, už si nezahrajete a musíte kvákadlo vyřadit z efektového řetězce.

 

Info:

Morley M2 Wah Pedal je univerzální, klasické kvákadlo, které používá moderní elektronické obvody k dosažení vintage zvuku. Cena je 2796 Kč.

 

Plus:

robustní konstrukce

tiché ovládání silonovým lankem

kryt pro výměnu baterie

dá se použít i na jiný nástroj než na kytaru

 

Mínus:

true tone buffer (nepropustí signál bez napájení)

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Napájení

9V baterie/adaptér s mínusem uprostřed

Spotřeba

5 mA

Hmotnost

1,51 kg (bez baterie)

Spínač

kov (není true bypass)
Potenciometr Level (ovlivňuje pouze efekt)

Signalizace zapnutí

červená LED dioda

 

www:

www.morleypedals.com/dm2wa.html

Psáno pro časopis Muzikus