přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukMooer Pitch Step - efekt spojující možnosti pitch shifteru, whammy a harmonizéru

10.5.2018 | Autor: Marek Vaňkát | sekce: pro muzikanty - testy

Mooer Pitch Step - efekt spojující možnosti pitch shifteru, whammy a harmonizéru


Všichni jsme před nějakou dobou zaznamenali trend miniaturizace efektových pedálů. Od TC Electronic přes Hotone, kteří šli více vlastní cestou, až po stejné efekty s různými logy a asijsky znějícími názvy. Na produkci Mooeru je ale vidět, že fungují, věnují se dalšímu vývoji a posouvají se dál. Jejich snaha nabídnout za relativně nízkou cenu vlastní neotřelá řešení je jistě sympatická.

Po Free Stepu, který v jednom pedálu sdružoval Volume a Wah, přichází s Pitch Stepem, který nabízí sub nebo up oktáver a pitch shifter a svým způsobem i harmonizér s možností plynulého pohybu výšky tónu a přidání harmonie.
Miniaturizace i zde - pedál je dlouhý jen 15 cm, nevejde se na něj tedy celé chodidlo, ale pro ovládání to úplně stačí. Šasi bytelné, z kovového odlitku, včetně plechového spodního krytu. Plast je použitý pouze výjimečně, a to na umístění konektoru napájení a segmentu pohánění potenciometru, což je tak u všech kvákadel nebo volume pedálů, které nejsou optické. Vrchní nášlapná část pedálu je opatřena dvěma gumovými bloky na špičce a patě, které brání sklouznutí z pedálu. Pod nimi jsou také senzory, které efekt zapínají v režimu Sensor. Kryt baterie je zajištěný šroubem, který můžeme povolit a utáhnout trsátkem. Vstup a výstup, po jednom konektoru zleva a zprava. Na levé části už jen LED dioda signalizující zapnutí. U vstupního konektoru nacházíme ovládací prvky. Dva otočné pro nastavení oktáv a dva tahové - třípolohový na zvolení modu, kdy efekt přidává spodní oktávu, vrchní oktávu a spodní i vrchní oktávu spolu ve třetí poloze. Druhým tahovým přepínačem můžeme zvolit, jestli budeme efekt aktivovat switchem, který zapneme prošlápnutím špičky, nebo se o to postarají senzory a efekt tak spustíme jen položením nohy na efekt. Posledním je spínač Harmony vedle druhé LED diody, která signalizuje jeho aktivaci.

Mooer Pitch Step - efekt spojující možnosti pitch shifteru, whammy a harmonizéru


Pokud jde o zvuk, nemám žádné výhrady. Aktivací spínače Harmony nabízí efekt dokonce zvuk slušného chorusu, v pohodě můžeme nahradit standardní krabičku v našem pedalboardu. Překvapující... V případě oktáv vše funguje, jak má, pokud máme nastavené voliče obou oktáv v krajních polohách, vše ladí. Chod pedálu je velmi plynulý, a to v celé délce zdvihu. Šílené rozladění můžeme nastavit oběma otočnými potenciometry podle libosti. U většiny shifterů jakékoli značky lze vždy zaznamenat problém s počítáním intervalů u některých tónů. V tomto případě jsem si toho za celou dobu testování nevšiml. Pochvalu zaslouží i nízká latence při nastavení na 100 %, kdy slyšíme jen efektovaný zvuk. Určité minimální zpoždění lze při hraní cítit, je ovšem v řádu velmi málo milisekund, i při extrémním nastavení úplně v pohodě. Na práci s pedálem je potřeba trochu si zvyknout. Při provozu ve funkci senzorů si efekt v krajních polohách nechtěně vypínáte. Řešení bude přepnutí do režimu spínače pod špičkou nohy, tak si efekt nechtěně vypínáme jen v přední pozici. Tento vypínač je taky docela citlivý.
Úplně jsem nepochopil možná trochu zbytečně působící možnost vybrat si ze dvou způsobů aktivace efektu. Nemůžu se zbavit pocitu, že sepnutí prošlápnutím špičkou budu používat, až odejdou dotykové senzory, ale to je spekulace. Zajímavým by bylo srovnání s pedálem Whammy od DigiTechu, který je v tuto chvíli jen o něco málo dražší, nabízí možná přece jen trošku víc a je to neoddiskutovatelná legenda. Objektivně ale, čínské výrobky můžeme jakkoliv kritizovat, u americké legendy s dlouholetou tradicí je to těžší už jen z principu.
Přes to je Mooer Pitch Step je slušným, dobře udělaným efektem, který jistě najde své místo v pedalboardu těch rychlejších, techničtějších hráčů, kteří jím posunou svoje výrazové možnosti dál.

Info
Mooer Pitch Shift je výrazový efekt, který spojuje možnosti pitch shifteru, whammy a harmonizéru v kompaktním pedálu s bohatými možnostmi nastavení a dvěma režimy spuštění efektu. Cena je 3949 Kč.

Plus
zvuk
plynulost ovládání
bytelná konstrukce

Mínus
citlivé senzory i spínač pro aktivaci efektu

Technická specifikace
vstup 6,3mm jack (1 MΩ)
výstup 6,3mm jack(100 Ω)
napájení 9 V DC/180 mA
rozměry 154,5 x 73 x 53 mm
hmotnost 540 g


Web
www.mooeraudio.com/?product/201709224164.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Mooer-Pitch-Step-efekt-spojujici-moznosti-pitch-shifteru-whammy-a-harmonizeru~10~kveten~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.