Mooer GE 150 - kytarový multiefekt

Mooer GE 150 - kytarový multiefekt
Mooer GE 150 - kytarový multiefekt

Firma Shenzhen Mooer Audio Co. funguje a prodává své produkty od roku 2010. Za tu dobu představila velké množství kytarových krabiček, efektů, zesilovačů, komb a dalšího příslušenství. Je to docela neuvěřitelné, jak progresivní tahle firma je a kolik produktů nabízí.

Testovaný kousek Mooer GE 150 je multiefekt, který je z nové řady GE ten nejmenší a nejlevnější (GE 100 je už zastaralý model, proto jsem ho vyřadil ze sestavy).

 

Pro koho je multiefekt této kategorie určen? Kdo je cílová skupina, která ho bude kupovat a používat? To jsou docela zajímavé otázky. Do hlav marketingových managerů samozřejmě nevidím, takže si sám pokusím odpovědět podle vlastních dlouholetých zkušeností.

 

Krátká odbočka... Vzpomínám si na první multiefekt, který jsem v životě viděl. Byl to jednoduchý multiefekt Ibanez UE 300 a ten měl jen tři efekty: Compressor/Limiter, Tube Screamer a Chorus. I přes takovou jednoduchost měl kytarista začátečník (vlastník efektu) problém ho nastavit tak, aby mu to nepískalo a hezky hrálo. Dnešní multiefekty toho umějí nesrovnatelně víc, takže si troufám tvrdit, že pro začátečníky to nebude úplně to pravé ořechové. Pro zkušené profíky, kteří jsou kamarádi s ovládáním složitých multiefektů, bude GE 150 pravděpodobně nedostačující a asi sáhnou po dražším modelu. Já to vidím jako vhodné pro středně pokročilé amatérské muzikanty, kteří již budou vědět, jak se jednotlivé části nastavují, co to má dělat, a kteří si chtějí dopřát za málo peněz kvalitní kytarový zvuk. A to především na domácí tréning a k nahrávání do PC. K možnosti používat GE 150 na live vystoupení se dostaneme dále v testu.

 

Stručný přehled funkcí aneb nejprve přehled toho, co Mooer GE 150 všechno umí. Řetězec efektů má celkem devět částí, pořadí nelze měnit:

1. FX (kvákadla a kompresory), 2. DS (overdrive, distortiony, fuzz atd.), 3. AMP (modelery zesilovačů), 4. CAB (modelery reproboxů), 5. NS (různé typy noise gate), 6. EQ (různé typy ekvalizerů), 7. MOD (různé typy modulačních efektů),

8. DLY (různé typy delayů) a 9. REV (různé typy reverbů).

Přehled počtu efektů: 2x wah, 4x autowah, 2x kompresor, 20x overdrive/distortion, 3x noise gate, 4x ekvalizér, 19 modulačních efektů (chorus, flanger, pitch shifter atd.), 9x delay, 7x reverb.

Dále Mooer GE 150 zvládá tyto fukce: kalibrovatelnou ladičku, looper (80 sekund), automatického bubeníka, metronom a programovatelný (a kalibrovatelný) expression pedál. Pak tady máme výstup na sluchátka (malý jack), vstup aux (malý jack), USB pro připojení k PC a microUSB pro připojení k mobilu. Vstup pro kytaru a dva výstupy. Levý výstup je mono, když použijeme dva výstupní kabely, máme možnost využít stereo.

Mooer GE 150 - kytarový multiefekt
Mooer GE 150 - kytarový multiefekt

Modely zesilovačů

Těmi začnu, protože to bude kytaristy zajímat nejvíc. Pamětí na modely různých zesilovačů je tady celkem 55. Z toho jsou tři pro akustické kytary a zbytek pro elektrické. Některé modely jsou dvakrát, některé jednou a některé třikrát. To je kvůli různým profilům, podle toho, jestli je profil udělaný na čistém zvuku, na overdrivu (crunch, OD), nebo na plném zkreslení (DS). Například model MESA/Boogie Mark III má dva profily: Clean a Distortion (představte si cenu zesilovače Mark III a porovnejte ji s cenou GE 150) a podobných drahých aparátů je tady naprofilována celá řada: Fender (US), Orange (Citrus), Marshall 800, 900 a Plexi, MESA/Boogie Mark III, Mark V, Peavey, Engel, Soldano, Vox...

Vybral jsem si na test profil zesilovače Marshall JCM 800, což je taková rocková klasika. Profilu můžeme nastavit ovladači Gain, Bass, Mid, Treble, Presence a Master (master tady nefunguje jako opravdový master, protože to nijak nemění charakter zvuku, ale slouží jen jako volume), k tomu jsem předřadil kompresor Yellow, overdrive BEEBEE+, jako bednu (Kabinet) jsem použil externí IR (z internetu stažený profil reprobedny Marshall 1960A se čtyřmi reproduktory Celestion G75, snímaný ambientně mikrofony ze dvou metrů, abych měl pocit, jako když stojím před tou bednou). Protože to při vyšším zkreslení šumělo, zařadil jsem do řetězce noise gate (první typ) a na závěr jsem přiřadil pružinový reverb, tedy jeho simulaci (mimochodem velmi podařenou). Celý tenhle řetězec jsem uložil do presetu P007 British 800 tlačítkem Save a potvrdil opět tlačítkem Save. Zvuk byl krásně ostrý, razantní, overdrive „Marshalla“ hezky dokrmil, kompresi jsem měl nastavenou jen lehkou, tón byl artikulovaný a zároveň dostatečně dlouhý a hutný, hrálo se mi na to moc dobře (přes stolní reproduktory na PC). Expression pedálu jsem přiřadil regulaci gainu pro JCM 800 od 20 do 100 %. Tolik k mému nastavení (jednoho!) presetu z dvou et možných.

Mooer GE 150 - kytarový multiefekt
Mooer GE 150 - kytarový multiefekt

Modely reproboxů

Virtuálních reproboxů tady máme celkem 26 továrních + 10 volných pozic pro vlastní IR.

Uvedu jen pár příkladů: Fender Deluxe, Fender Twin, Orange 212, Orange 412, Marshall 1960, Hiwatt 412, Dr ZEE atd. Každý ten reprobox byl profesionálně nasamplován. Vezme se „drahá“ bedna, pustí se do ní impuls, ten se nahraje, a máme IR sampl (velmi zjednodušeně). IR samply si můžete stáhnout z internetu, jsou tam free i placené, jsou jich tisíce... vlastně nekonečno impulsů a nové stále přibývají. :-)

 

Virtuální mikrofony

U továrních, přednastavených profilů reproboxů můžeme měnit typ snímacího mikrofonu SM57, U47, U87, NT1, MD421, MD441, MXL2001, MXL2003, C3000 a C4000B. Každý mikrofon mění charakter zvuku. Pak můžeme měnit jeho pozici vůči středu reproduktoru a také vzdálenost od membrány reproduktoru. Čím jsme s mikrofonem blíže středu, tím je zvuk ostřejší, a čím jsme blíž k membráně, je zvuk hutnější, víc středobasový a čím jsme dál, tím se ty středobasy ztenčují.  Další věc, co můžeme měnit u každé simulace reproboxu (u naimportovaného vlastního IR také) je typ koncových elektronek. Máme na výběr EL34, EL84, 6L6, 6V6, nebo můžeme funkci vypnout. Já jsem u presetu P007 zvolil EL34 protože k Marshallu JCM 800 zkrátka patří. Každý typ elektronek trochu jinak ovlivňuje výsledný zvuk. Dobré je si zjistit u strýčka Googla, co který výrobce používá za lampy, abychom se přiblížili originálu.

 

Lze to používat na live vystoupení? Ano, ale sám bych si to na koncert nevzal. Proč? Za prvé je to moc malé a křehké. Za druhé to má málo footswitchů, tedy ne moc pohodlné ovládání. Podle mě je to domácí zvířátko, které by drsné prostředí koncertů nepřežilo.

 

A dále...

Expression pedál se většinou používá jako volume a wah. Tady lze přiřadit jakoukoli editační funkci, třeba přidávat basy, zrychlovat Leslie nebo rozlaďovat kytaru.

Editace GE 150 přímo na pedálu není úplně „user friendly“, protože ovládacích prvků vzhledem k ceně výrobku je zde výrazně méně než u dražších modelů. Displej je barevný, není to žádný obr, ale je dostatečně čitelný i pro horší zrak. V editaci se musíme vším proklikat pomocí dvou potenciometrů, točíme a mačkáme... naštěstí posuny v parametrech jsou dynamické, takže když točím pomalu, skáče to po jednotkách. a když zrychlím, skáče to po desítkách; chce to trochu cvik.

Editace na PC je zcela jiná káva, interface programu je přehledný, editace pohodlná a rychlá. Na stránkách firmy si stáhnete editační program pro PC, případně nový firmware. Testovaný kousek GE 150 již měl nejnovější aktuální firmware 1.2.0, takže nebylo potřeba dělat upgrade. Pro editaci na PC se používá USB připojení, kabel s velkým „tiskárnovým“ konektorem USB je součástí balení. USB slouží jen pro editaci. Pro přímé nahrávání slouží microUSB v kombinaci s mobilem, který podporuje USB on-the-go (OTG). Přiznám se, že tuhle možnost nepoužívám, nicméně je fajn, že tady je.

 

Závěr

Mooer GE 150 je druhý nejmenší z nové série GE. Jeho minimalistické hardwarové pojetí ho předurčuje pro domácí použití. I když postrádá některé efekty a vychytávky, které mají jeho dražší bratříčci, tak základ zvuků je stejný. Tenhle multiefekt a modeler má vynikající poměr cena/výkon. Obsahuje všechny efekty, které běžný kytarista bude kdy potřebovat. Možnost použití externích IR simulací otevírá neuvěřitelně bohatou (téměř nekonečnou) škálu zvuků.

Stojí to za to? Představte si, že byste si všechny ty zesilovače, boxy a efekty měli fyzicky koupit. Nejen že byste na to potřebovali veliký sklad, ale také bianco šek u banky. Takže ano, stojí to za to!

 

Info:

Mooer GE 150 je kytarový multiefekt, simulátor zesilovačů, ladička, looper a automatický bubeník. Umí 151 efektů, 55 amp simulací, 26 profi profilů reprobeden a má 10 volných slotů (pozic) pro vaše oblíbené IR, osmdesátivteřinový looper, 40 patternů bicích a 11 typů metronomu. Expression pedál je programovatelný pro mnoho parametrů. Celkových pamětí na zvuky to má 200. Editační software (přes USB) je pro PC s Win10 / MAC a microUSB pro připojení k mobilnímu telefonu skrz OTG kabel. Cena je 4732 Kč.

 

Plus:

Dobrý zvuk.

Bicí + metronom.

200 pamětí.

10 volných IR pozic.

Editační program pro PC a MAC.

Možnost rychlé zálohy na PC.

USB kabel je součástí balení.

Výborný poměr cena / výkon.

Návod v češtině - lze stáhnou z webu Mooeru.

 

Mínus:

Nemá konektivitu bluetooth.

Looper jen osmdesát sekund.

USB neumí funkci zvukové karty.

 

Technická specifikace

výstup mono / stereo
sluchátkový výstup ano
aux in ano
USB kabel je součástí balení
OTG port / microUSB ano, (OTG kabel není součástí balení)
rozměry 230 x 155,99 x 32,8 mm
napájení adaptérem 9 V/300 mA (je součástí balení)
hmotnost 1 kg

 

http://www.mooeraudio.com/product/GE150-228.html

Psáno pro časopis Muzikus