Mooer Audiofile - sluchátkový předzesilovač se simulátorem reproboxu

Mooer Audiofile - sluchátkový předzesilovač se simulátorem reproboxu
Mooer Audiofile - sluchátkový předzesilovač se simulátorem reproboxu

Co vlastně umí Mooer Audiofile? Tahle minikrabička umí „jenom“ ty správné, jednoduché věci. Vzít vstupní signál, ten zesílit (nebo zeslabit), prohnat ho simulátorem reproboxu a poslat dál - nejlépe do domácí hi-fi soupravy nebo do sluchátek.

K čemu bych potřeboval Mooer Audiofile?

Představte si situaci, kdy máte doma hromadu starých (nebo i nových) analogových krabiček a máte chuť to zase všecko zapojit, vzít elektrickou kytaru do ruky a zahrát si... Jenže jste doma, je večer (chceme to mít nahlas), to bude asi problém, protože ne každý bydlí ve zkušebně nebo ve studiu. A teď se právě hodí tenhle Mooer. Za krabičky zapojíme na konec Mooer Audiofile, zapneme Cabinet Simulator, nasadíme si sluchátka, a je to! Hraje to jako přes kytarovou bednu a nerušíme okolí.

 

Je to analog

Analog bych chtěl zdůraznit! To znamená žádné převodníky, žádná latence, žádné bity. Takový zvuk už nemáme dnes moc šanci slyšet. Dnes už je vlastně všechno digitál: CD, mp3, ve studiích se točí na digitál (OK vím, že někdo má ve studiu i analog, ale nahrávky pak jsou stejně masterovány na PC přímo v továrně na vinylové desky :-)). Tady je možnost vzít starý kompresor, overdrive, chorus, delay atd., připojit to přes Mooer Audiofile, připojit analogová sluchátka (ano sluchátka s kabelem jsou ještě taky analog :-)) a užívat si starý dobrý zvuk.

 

Ovládání

Jednodušší už být nemůže. Na pravé straně krabičky je vstupní 6,3mm kytarový jack. Vstup je stereo, kdo má stereo chorus, tak ho využije, a kdo má jen mono chorus, nevadí, umí to stereo i mono. Na krabičce je potenciometr hlasitosti, hlavní vypínač a spínač simulátoru reproboxu. Na levé straně jsou dva výstupy, a to je vše.

 

Zvuk přes simulátor reproboxu

Zvuk se při zapnutí simulátoru reproboxu významně změní, ořeže to ostré výšky, přidá basy. Zkrátka a obecně to frekvence nastaví podle standardního kytarového reproboxu. To vše pouze jedním přepnutím jednoho páčkového přepínače. A hle, distortion nebo overdrive pak zní na hi-fi soustavě jako z velké kytarové bedny. O to tady jde především.

 

Je to až neuvěřitelné, kolik různých kytarových krabiček se vyrábí. První byl (v podobě samostatného stomp boxu) v roce 1963 Maestro Fuzz, který proslavila v roce 1965 nahrávka (I Can’t Get No) Satisfaction kapely The Rolling Stones. Od té doby vyrábějí velké i malé firmy nepřeberné množství kytarových efektů. Je to opravdu s podivem, protože když se v devadesátých letech začaly ve velkém prodávat multiefekty, tak to vypadalo s krabičkami docela špatně. První úspěšně prodávané multiefekty byly v roce 1988 Aria Ape 2 a Boss ME-5, dnes jsou multiefekty mnohem pokročilejší než dříve. Tak jak to, že se přesto stále více firem zabývá vývojem a výrobou analogových (i digitálních) kytarových krabiček? To je otázka, na kterou se nedá jednoduše odpovědět. Někdo nepoužívá žádné krabičky, někomu stačí čtyři a někdo jich má padesát. Je to taky trochu sport, hledání toho správného zvuku a sběratelství věcí, co jsou součástí historie rockové hudby. A navíc jsou  ty různorodé a barevné pedály tak krásné!

 

Výstupy

Výstupy jsou dva. Jeden 6,3mm stereo jack a jeden malý sluchátkový 3,5mm jack. Zajímavé je, že ten malý jack zvuk smíchá do mono signálu. Do toho velkého se přes redukci dají sluchátka zapojit také, díky tomu nepřijdeme o stereo efekty. Oba výstupy fungují současně, takže stereo může jít na nahrávání a zároveň to můžeme poslouchat mono na sluchátka. Do velkého stereo jacku se dá zapojit jako výstup i normální kytarový mono kabel, kdyby to někdo potřeboval jako booster nebo v kombinaci s „flat response“ monitorem.

 

Závěr

Mooer Audiofile je jednoduchá a šikovná věcička pro hudebníky - kytaristy, baskytaristy atd., kteří chtějí rychle a bez složitostí propojit svoje kytarové efekty s nějakým audio systémem. Nebo chtějí na sluchátka po nocích trénovat na svoje osvědčené analogové krabičky. Jak se říká „v jednoduchosti je síla“, Mooer Audiofile tohle pořekadlo potvrzuje.

 

Info:

Mooer Audiofile je sluchátkový předzesilovač třídy A se simulátorem reproboxu. Lze ho použít i s vypnutým simulátorem reproboxu jako „high-fidelity booster“ (tedy jako zesilovač s minimálním zkreslením). Cena je 1957 Kč.

 

Plus:

analogový zesilovač

simulátor reproboxu

kovová konstrukce

true bypass

stereo vstup i výstup

jednoduché ovládání

 

Mínus:

nemá footswitch

sluchátkový výstup je mono

 

Technická specifikace:

konstrukce sluchátkový zesilovač třídy A
vstup 1x stereo jack 6,3 mm
výstup A 1x stereo jack 6,3 mm
výstup B 1x mono jack 3,5 mm
true bypas ano
napájení pouze 9V adaptérem (není součástí balení)
spotřeba 50 mA
rozměry 94 x 42 x 52 mm
hmotnost 150 g

 

Web

www.mooeraudio.com/?product/201712125492.html

Psáno pro časopis Muzikus