Monkey Banana Mangabey - studiový lampový mikrofon

Psal se rok 1797 a Jean-Baptiste Audebert popsal nový druh primáta žijícího v západní Africe, kterého pojmenoval Mangabej. Přesto, že až do dnešní doby patří ktéměřk ohroženým druhům, popsal v roce 2019 Filip Zeiner podobného primáta s názvem Mangabey z čeledi Monkey Banana, který pro své schopnosti rozhodně k ohroženým druhům patřit snad nikdy nebude.

Monkey Banana Mangabey - studiový lampový mikrofon
Monkey Banana Mangabey - studiový lampový mikrofon

Značku Monkey Banana snad už dnes není třeba dlouze představovat, ale pro jistotu dodám, že o sobě dala vědět roku 2010 a od té doby přináší nejen zvukově hodně dobré a designově povedené produkty, ale hlavně nastavuje poměry cena/výkon na úplně jinou rovinu. Před časem jsem měl možnost otestovat první z dvojice mikrofonů Hapa, který se připojuje pomocí USB, a dnes vám představím druhý jejich mikrofon, a to Mangabey, který jest lampový.

Oba dva mikrofony patří do skupiny tzv. studiových mikrofonů, někdy se jim také říká velkomembránové mikrofony, a to z jednoduchého důvodu: Mají prostě velkou membránu. V našem případě Mangabeye jde o kapsli s rozměrem 34 mm. Materiál výrobce tají, ale upřímně řečeno, mě to ani nezajímá, protože pro mě je důležitý výsledek a kapsle stejně není přes krásný pochromovaný koš vůbec vidět.

 

Popis

Mikrofon je velikostně i tvarem podobný ostatním produktům na trhu, ale barevným provedením a celkovým designem se vymyká všem konvencím, což je moc dobře. Mangabey má 181 mm, měřeno od konce konektoru, a průměr má 51 mm. Koš, ve kterém je vložka, je celý pochromovaný a má průměr 70 mm. Pozornějšímu oku neujde, že je koš dvojitý. Vnější stranu tvoří pevná mřížka, která má za úkol ochránit mikrofon při pádu na zem, a vnitřní stranu tvoří rozptylová, velmi jemná mřížka. I řesto, že má pevné plechové pouzdro, mikrofon váží 430 gramů, což není zase taková tragédie. Je to sice o 100 gramů více než u jeho USB bratra, ale uvědomme si, že zde je mimo jiné navíc lampa. Lampa je klasická pre-ampová 12AX7, která se dnes objevuje snad všude, kde je potřeba něco „předzesílit“. Značku lampy se mi opět nepodařilo zjistit, ale i zde by nás měl spíš zajímat výsledek.

Náš testovaný kousek je v nádherné pastelové žluté a dohromady s pochromovaným košem mu to neobyčejně sluší. Stejně sexy jsou i další tři barevná provedení, která jsou bílá, červená a černá. Dokonce i ta černá není ledajaká černá, ale prostě moc pěkná černá.

Na spodní straně mikrofonu je nezbytný XLR canon, ale zde díky nutnosti napájet lampu byl oproti klasickým třípinovým použit sedmipinový konektor.

 

Pokud hledáte ve významu Monkey Banana hlubší smysl, tak vám ušetřím práci a čas: Pouze nikdo nemohl na nic kloudného přijít. Jak už to tak bývá, nejlepší nápady se rodí k ránu a nejlépe po vydařeném večírku. Nejinak tomu bylo i zde. Monkey Banana, to musel být večírek!

 

Napájení a charakteristiky...

Jak zde bylo zmíněno, jedná se o lampový mikrofon a jako takový potřebuje napájení. A protože nám nestačí fantom 48 V, je v krabici přiložen napájecí zdroj, který je vyveden ve velmi robustní plechové krabici. Rozměry jsou 190 x 130 x 88 mm a hmotnost je 1,7 kg. Barva je opět pastelová a v tomto případě je červená a opět velmi krásná. Po obou stranách jsou větrací mřížky, aby se nám to nepřehřívalo. Na předním panelu je zleva 3pinový výstup XLR do mixu, zvukové karty nebo dalších zařízení, sedmipinový vstup pro spojení mikrofonu s napáječem a otočný knoflík, kterým můžeme plynule měnit charakteristiku. Od kulové přes kardioidu až po osmičku. No, plynule... Při otáčení zjistíte, že má devět poloh.

Zadní panel má přepínání napětí podle země, kde jej používáte, euro konektor pro přívod elektrického napětí a vypínač, který svítí červeně, je-li zapnuto. Vespod plechové krabice jsou čtyři gumové nožičky, aby nám to dobře stálo.

V krabici, která je ve firemním stylu krásně červená a je velikostně zhruba jako od bot, najdete kromě již zmíněného mikrofonu a napájecího zdroje ještě sedmipinový kabel o délce šesti metrů, opět velmi pěkně vyvedený a opředený nylonovým opletem. Konektory se sice tváří jako Neutrik, což nejsou, což je trochu škoda, ale chlapci z Monkey Banana určitě vědí, co dělají.

Přiložený je samozřejmě i napájecí kabel, naprosto standardní, jaké známe z PC, monitorů, zesilovačů a aktivních reproduktorů, všude se toho válí hromady, jenom když ho potřebuju použít nebo ho zapomenu doma, tak nikde ani jeden. Ale to jsem odbočil.

Kompletní seznam uzavírá mikrofonní držák, jenž je klasický „pavouk“ a opět v duchu firmy je krásnej.

Monkey Banana Mangabey - studiový lampový mikrofon
Monkey Banana Mangabey - studiový lampový mikrofon

Zvuk a to ostatní

Stejně jako mě překvapil zvuk mikrofonu Hapa. byl pro mě velkým překvapením i zvuk mikrofonu Mangabey. A hned vám řeknu proč. Mangabey je totiž mikrofon, který pořídíte za 6166 korun českých. A tady je, myslím, důvod, proč je značka Monkey Banana v přízni nejen zapálených muzikantů amatérů, ale i profíků, kteří jsou zvyklí na úplně jiné ceny, ale hlavně na úplně jinou kvalitu, než by jim byla za tuhle cenu předkládána jinými výrobci. Tím se samozřejmě nechci vůbec nikoho dotknout. Monkey Banana není úplně jediná firma, která má své zákazníky ráda. Ale tím chci znovu říct, že mikrofon Mangabey boří hranice.

Krásně je to slyšet na nahrávce, kdy jsem zapojil mikrofon přímo do zvukové karty a nahrál si nijak neupravený zvuk. Zvuk je docela neutrální, a přes to, že máme lampový mikrofon, tak i sykavek není zase tolik, jako jsem slyšel u jiných mikrofonů. Hlavně je mikrofon pěkně zřetelný a nemá na sobě žádnou „deku“. Líbí se mi nastavení charakteristiky a při nahrávání různých druhů signálu i možnost využít efekt proximity, se kterým si tady lze opravdu vyhrát.

Opravdová lahůdka je, když začnete na syrový signál věšet různé efekty a kompresory, a nakonec si začnete hrát s ekvalizérem. Tady se teprve pozná, kolik užitečného signálu vám mikrofon dokáže vyrobit. No a pokud máte k dispozici i analogové procesory a hardwarové kompresory, tak se dostanete ještě dál.

U akustických kytar se mi líbilo zvonění strun, které jsem slyšel i na sucho. Při kompresi vylezou samozřejmě basy, ale protože nejsou rozmazané, tak se s nimi dá velmi pěkně pracovat dál. Mikrofon má docela pěknou citlivost, a hlavně 135 dB SPL, takže se do něj dá i pěkně „opřít“, a to nejen hlasově, ale dá se i pěkně třísknout do kytary.

Monkey Banana Mangabey - studiový lampový mikrofon
Monkey Banana Mangabey - studiový lampový mikrofon

Moc se mi líbil mikrofon na zpěv, a hlavně na mluvené slovo. Já, kterej jsem jednu dobu nedělal nic jiného, než 365 dní v roce nahrával mluvené slovo, jsem se naučil poslouchat i věci, které jsem dřív při nahrávání zpěvu a muziky neslyšel. Samozřejmě nezapomínejte na pop filtr, který je nezbytným vybavením nejen profi studií, a to, že bychom měli mít nějaké tlumení v místnosti, je snad samozřejmostí.

Mangabey by měl mít doma ve svém malém i větším studiu doma každej muzikant povinně a ostatní ve vlastním zájmu. No a pokud už nějakej mikrofon doma máte, tak se nebojte pořídit Mangabey jako další, a budete mít aspoň na výběr více barev. Myslím zvukových.

 

Info:

Monkey Banana Mangabey je studiový lampový mikrofon. 34mm kapsle společně s lampou 12AX7 jsou zárukou skvělého zvuku, který má Monkey Banana v krvi. Cena je 6166 Kč.

 

Plus:

Robustní konstrukce.

Na svoji kategorii neuvěřitelný zvuk, který bychom čekali v úplně jiné třídě.

Super cena.

 

Mínus:

Jenom v papírové krabici, ale co bychom za ty peníze chtěli, že?

Použité konektory nejsou Neutrik.

Nic dalšího mě nenapadá.

 

Technická specifikace

typ mikrofonu velkomembránový, kondenzátorový, studiový, lampový
kapsle 34 mm kondezátorová
lampa ručně vybíraná 12AX7
charakteristika kulová/kardioidní/osmička
frekvenční rozsah 20 Hz–20 kHz
Max SPL 135 dB (@1 kHz /
Psáno pro časopis Muzikus