Monkey Banana Hapa - kondenzátorový mikrofon s elektrtovou kapslí

Když někde uvidím zkratku MB, napadne mě buď Mladá Boleslav, což je, jak všichni víme, město proslavené dnes již světově uznávanou automobilovou značkou Škoda, ale protože jsme všichni muzikanti, může nás napadnout i název Monkey Busines, což je název fantasticky šlapající kapely, ale také poněkud nelichotivé označení něčeho, co nestojí za nic.

Monkey Banana Hapa - kondenzátorový mikrofon s elektrtovou kapslí
Monkey Banana Hapa - kondenzátorový mikrofon s elektrtovou kapslí

V tomto případě jde ovšem o označení úspěšné značky Monkey Banana, která vznikla v Německu a dokázala, že i v dnešním přeplněném světě všemožných značek vyrábějících v podstatě totéž co ty ostatní, lze nabídnout produkt, který nabídne v poměru cena/výkon daleko víc, než bychom vzhledem k ceně čekali.

 

Monkey Banana

Říjen roku 2010. To je datum, kdy vznikla značka Monkey Banana. Nepátrejme po doslovném významu tohoto označení. Pár nadšenců, kteří hledali pro svůj záměr správný název, prostě potřebovali něco neotřelého, co se bude dobře pamatovat a zároveň umožní experimentovat s designem, a to nejen pokud jde o tvar, ale třeba i barevné provedení.

To se tu podle mě povedlo v plné míře. Jsem rád, že jsou pryč doby, kdy studiový mikrofon musel být černý nebo stříbrný, a když jsem neměl zrovna několik desítek tisíc korun na jeho pořízení a sáhl jsem po něčem levnějším, tak jsem se musel stydět, když se mě někdo zeptal, na čem jsem to nahrával. Firma Monkey Banana dokázala, že jde udělat vynikající produkt za neuvěřitelnou cenu, a přitom zpracováním a designem srovnatelný s do té doby jedinými renomovanými značkami.

Přiznám se, že jsem se s touto značkou setkal úplně náhodou při jednom hraní na svatbě, kde byly použity její studiové monitory, včetně subwooferu řady Turbo jako ozvučení pro konferenční místnost v jednom nejmenovaném, docela drahém podniku. První, co mě zaujalo, byla barva - krásná, sytá červená -, potom tvar, který se nepodobal ničemu, co jsem do té doby viděl. Jediné, co bylo jasné, bylo, že jde o studiové monitory, protože to je prostě poznat. Hned jsem šel za obsluhujícím personálem a požádal je, zda by mi něco nepustili, protože jsem chtěl slyšet, jestli to bude hrát tak,  jak to vypadá. Výsledek mě ohromil. Neuvěřitelná čistota zvuku, dynamika, prostě dost dobrý. O to větší bylo zděšení, když jsem si našel cenu, která byla úplně jinde, než jsem čekal. O to větší radost a očekávání přišlo s nabídkou otestovat dva mikrofony od této pozoruhodné značky.

 

Hapa

Elektretový mikrofon Hapa, který vám dnes představím, boří veškeré představy o „studiových“ mikrofonech vůbec. On to v podstatě úplně studiový mikrofon není. Jeho původní určení je na domácí nahrávání a podcasty. Jako první zaujme design. Krásný váleček v kombinaci stříbrná a červená. Pokud chcete, můžete si pořídit tento skvost ještě v černé, bílé nebo žluté, která se jmenuje banana. :-)

Zpracování je perfektní a není podobné v této cenové kategorii ničemu, co jsem měl možnost testovat. 14mm elektretová kasple s kardioidní směrovou charakteristikou je schovaná ve stříbrném (chromovaném či jaký je to povrch) robustním koši a po mechanické zkoušce (prostě jsem to chtěl zmáčknout prsty) se dá předpokládat, že je ochrana dostatečná a eventuální pád by nemusel znamenat konec jedné nahrávací frekvence. Samotné tělo mikrofonu je v kovovém provedení, a jak jsem popisoval, je pokryto krásnou červenou barvou. Tloušťka těla je 51 mm a délka nebo výška je 181 mm. Spodní část je opatřena elegantním stříbrným zakončením, z něhož ústí závit do držáku, který obaluje a chrání konektor pro připojení mikrofonu.

Monkey Banana Hapa - kondenzátorový mikrofon s elektrtovou kapslí
Monkey Banana Hapa - kondenzátorový mikrofon s elektrtovou kapslí

A přesto, že to vypadá jako klasický studiový mikrofon a klasický konektor tak tomu tak není. I přes to, že působí robustně,, je tento mikrofon poměrně lehký - váží tři sta třicet gramů. Takže se nemusíte bát, že se vám budou bortit stojany, které nejsou na větší zátěž vymyšleny.

K mikrofonu je dodáván USB kabel o délce tři metry a je krásně měkoučký a dává tušit, že to není žádná „potvora“, co se dává k levným zvukovkám nebo k tiskárnám za pár korun. Prostě i zde vám dává firma jistotu, že si vás váží a že můžete hned od startu produkovat nahrávky na úrovni a nemusíte nic dokupovat. V balení je samozřejmě pouzdro na mikrofon a držák na mikrofon. Tím je klasický odpružený „pavouk“ v nádherně matné, světle kovové povrchové úpravě. Opět velmi elegantní a budící solidní festovní dojem.

 

Instalace a zvuk

Mám rád, když si něco koupím a mohu to hned používat, aniž bych musel složitě stahovat a instalovat ovladače a aktualizace, a já nevím co ještě. I v tomto případě firma dokázala, že ví, co dělá, a co dělá, že dělá víc než dobře. Mikrofon uchopíme do levé ruky a do konektoru připojíme konec A USB kabelu. Kdo by nevěděl, který to je, tak je to taková ta kostička, ale i kdyby byla třeba tma, tak ten druhý konec tam stejně nenarvete. Zbylý konec B, to je ta placička, dáte do volného USB portu na svém Macu nebo PC. Spustíte nahrávací aplikaci, kterou již vlastníte, vyberete zdroj zvuku, v našem případě USB mikrofon, a můžete tvořit. Nějaké dotazy? „Si myslím :-)“

No a nesmím zapomenout na krásnou žlutou diodu, která se po připojení rozsvítí přímo v koši pod kapslí. V přítmí to vypadá úchvatně.

Prostě jednoduchost a dokonalost sama.

Monkey Banana Hapa - kondenzátorový mikrofon s elektrtovou kapslí
Monkey Banana Hapa - kondenzátorový mikrofon s elektrtovou kapslí

Zvuk

Nepatřím k lidem, co by za každou cenu museli hledat jakoukoliv nedokonalost na čemkoliv.

Samozřejmě pokud se na první pohled ukáže něco, co se mi nelíbí, tak to řeknu naplno, ale vždycky se snažím podívat, jestli věc, která se mi nelíbí, není způsobená třeba tím, že jsem něco přehlédl nebo to třeba chci něco, co není vlastností daného zařízení.

Tady musím opět jenom uznale pokývat hlavou a říct: Prostě dost dobrý. Mikrofon na první zapojení pracoval bezchybně, pokud jde o zvuk, tak se choval přesně podle očekávání. Samozřejmě musíme vzít v úvahu určení a konstrukci mikrofonu. Domácí nahrávání a podcasty. I přesto si troufám tvrdit, že výsledek nebude ostuda ani při náročnější aplikaci.

Deklarovaná směrovost je dobře využitelná nejen při komentování k videí a podcastů, ale i zpěv či snímání nástrojů je v pořádku. Jsou určité druhy „ruchů“, na které se dá mikrofon také dobře použít.

Líbí se mi čistota zvuku, citlivost mikrofonu, a to hlavně při snímání nástrojů. Akustická kytara zněla tak, jak jsem zvyklý z jiných mikrofonů, zpěv i mluvené slovo bez výhrad. Vlivem použité elektretové kapsle bude třeba počítat s většími odrazy místnosti. Ale většinou se zpěv nahrává v upravené místnosti nebo se použije nějaká zástěna, a samozřejmostí by měl být i pop filtr. Ale to vám, zkušeným studiovým bardům, nemusím vysvětlovat.

 

Hledal jsem dlouho význam názvu Monkey Banana. Samotný ředitel význam tají.

Nicméně záměr byl pojmenovat značku tak, aby zaujala na první dojem a byla snadno zapamatovatelná, což se, myslím, povedlo dokonale. Jediná „pikoška“ v tomto příběhu je, že název vznikl po jednom bujarém večírku, kdy se toho docela dost vypilo. Prostě muzikantský příběh, jak má být.

Monkey Banana Hapa - kondenzátorový mikrofon s elektrtovou kapslí
Monkey Banana Hapa - kondenzátorový mikrofon s elektrtovou kapslí

Mikrofon má lehký zdvih v oblasti 5 kHz a 10 kHz, což se pěkně projeví při mluveném slovu a při nahrávání vokálů. Dá se říct, že nebude problém se záznamem téměř žádného zvuku. SPL má tento mikrofon 138 dB, a tak nebude problém ani při nahrávání hodně hlasitých zdrojů zvuku. Výstupní impedance je 100 Ω a citlivost je -32 dB.

Citlivost mikrofonu mě ale pobavila i v jiných rovinách. Někdy je třeba dostat do nahrávky právě zvuk místnosti a tady si troufám říct, že je mikrofon opět velmi dobře použitelný.

 

Cena

No a teď to nejdůležitější na konec. Schválně jsem se o tom na začátku nezmínil, a i při testování jsem si nechal hledání ceny až na samotný konec, abych nebyl nikterak ovlivněn. Prostě jsem si s mikrofonem hrál ve všech možných situacích, a teprve když jsem poslouchal nahrávky a začal psát tento test, jsem se podíval na stránky distributora. A přišel opravdový šok. Vážení, tento nádherný kousek, na kterém jsem nenašel vizuálně žádný nedostatek, po zvukové stránce jsem mu taky neměl co vytknout, stojí 2190 Kč. Slovy dva tisíce jedno sto devadesát korun.

 

Shrnutí

Není tak dávno doba, kdy jsem kupoval svůj první mikrofon do domácího studia. Značku vám nebudu říkat, ale drahej byl jak pes. A to jsem kupoval tenkrát jeden z nejlevnějších, co byl na trhu, protože jsem na jiný neměl. Zdaleka nebyl výsledek na takové úrovni, a to jsem ještě řešil funkčnost zvukové karty, která také nebyla zrovna za pusu. Krámů byl plnej stůl a mikrofon byl sice zpracován precizně, ale po designové stránce mu chyběla šťáva, vtip i duše. Dnes si koupíte doslova za pár korun nádherný kousek, zvukově v pohodě a na rychlou domácí práci díky připojení USB bez problémů.

Za mě teda palec nahoru.

 

Info:

Monkey Banana Hapa je kondenzátorový mikrofon s elektrtovou kapslí 14 mm s USB připojením do počítače. Cena je 2190 Kč.

 

Plus:

nízká hmotnost

zvuk

skvělý dodávaný kabel

luxusní vzhled

 

Mínus:

Snesl bych ještě držák s podstavcem na stůl, ale co bych za ty prachy nechtěl, že?

 

Technická specifikace

Typ mikrofonu elektretový
průměr kapsle 14mm
charakteristika kardioidní
frekvenční rozsah 28 Hz – 20 kHz
Max. SPL 138 dB (@ 1 kHz/menší než 1 % THD)
Impedance 100 Ω
Citlivost –32 dB (0 dB = 1 V/Pa @ 1kHz)
Rozměry 181 x 51 mm
Hmotnost 330 g
Součást balení USB kabel, odpružený držák, pouzdro
Připojení USB

 

https://www.monkey-banana.de

Psáno pro časopis Muzikus