Modrá kráska - Ibanez BTB 406 QM

Modrá kráska  - Ibanez BTB 406 QM
Modrá kráska - Ibanez BTB 406 QM

V tomto testu bych se chtěl bych se dotknout nástroje, který je v podstatě levnější variantou typu Prestige BTB 1006 a nevyrábí se v Japonsku, ale v Koreji.

Na první pohled působí tato baskytara příjemným dojmem a její modrá barva je skutečně pěkná. Člověk až může nabýt dojmu, že je snad i z umělé hmoty. Pro tuto baskytaru hovoří myslím v prospěch i vcelku příznivá cena.

 

Hlava

Hlava je osazena mechanikou podobnou značce Gotoh, ale je upravena šedým eloxem, který působí zdálky stříbrným až bílým dojmem. Tvar hlavy je dostatečně upravený tak, že struny navinuté na kolíky ladicí mechaniky jsou pěkně pravidelně uspořádány a vzájemně se nedotýkají. Vrch hlavy zdobí pak logo Ibanez BTB. Sklon hlavy oproti hmatníku je 10°, jak bývá zvykem u těchto typů baskytar. Na hlavě se také nachází krytka ukrývající matice výztuhy krku.

 

Krk a hmatník

Co se týče krku, je rovný a k tělu nástroje je přišroubován pěti zapuštěnými šrouby. V katalogu není uveden použitý materiál, ale pravděpodobně se jedná o kombinaci javoru a v případě hmatníku nejspíš palisandr. Krk je nalakován světlým lakem a hmatník je taktéž ošetřen kombinací vosku s lakem. Pražců je 23 a půl, protože poslední pražec je vlastně poloviční, krk je na konci zakončen výřezem ve tvaru vlnovky. Pražce samotné nepotřebují žádnou zvláštní úpravu. Menzura je v katalogu udávaná jako 35", což je v řeči lidské 889 mm.

 

Dohmat strun je vcelku příjemný. Krk je také poměrně široký, může trošku vadit hráčům s kratšími prsty. Ale jinak je poměrně plochý a dobře padne do ruky. Vlivem větší menzury, než mají basy typu Fender (34"), můžou být některé "rychlé běhy" při hře náročnější na výkon hráče.

 

Tělo

Tělo má pěkný a elegantní tvar působící trochu robustněji, ale na druhé straně i dravě. Nakonec právě heavymetaloví baskytaristé používají tento model, byť i ve 4- nebo 5strunné verzi. Jako materiál těla uvádí výrobce kombinaci vrstev z ořechu a lípy a na vrchní desku je použit javor. Barvu výrobce uvádí s označením BBL, to znamená jasná zářívá modrá. Lak je kvalitní a je vidět pěkně strukturu a kresbu dřeva.

 

Kobylka

Výrobce použil kobylku MR-2, což je v podstatě druhá řada typu Monorail, která je použita u výše zmiňovaného modelu Prestige. Jedná se o dělenou kobylku, kde je každá struna upevněná zvlášť - a tím pádem nedochází k rezonancím a interferencím. Struny jsou uchyceny tak, že se dají lehkou manipulací vyjmout z uchycení. Nástroj výrobce standardně osazuje strunami Elixir Nanoweb (viz. Muzikus 01/2003), které jsou obaleny teflonu podobným materiálem a mají tedy vyšší životnost než jiné struny.

 

Elektrická výbava

BTB 406 QM je osazena pasivními snímači Ibanez Dynamix P a to: u krku je použit DXP-MN6 a u kobylky je DXP-MB6. Ovládání je řešeno pomocí aktivní elektroniky Vari-mid 3B, které má ovládací prvky: volume, balance, bass, treble a konečně i middle, je rozděleno do dvojitého potenciometru, ovládájícího také frekvenční charakteristiku středů.

 

Elektronika je napájena 18 V. Realizuje se dvěma 9V bateriemi uloženými na zadní straně těla. Nutno poznamenat, že kryt baterií je zajištěn dvěma šroubky, myslím si však, že přístup by mohl být vytvořen zacvakacím krytem, jako mají např. basy Warwick. Elektrická výbava je v dalším větším prostoru taktéž pod plastovým krytem. Výrobce uvádí k snímačům, že jsou schopny dodávat signál i bez aktivní elektroniky, pravda ale je, že baskytara nemá možnost vypnutí aktivky a bez baterií nehraje. Stačilo by možná jen doplnit basu o nějaký přepínač.

 

Nicméně, uvedené baterie vydržely v base napájet elektroniku celý rok při poměrně dost intenzívním hraní.

 

Ještě jedna maličkost na doplnění, výrobce osazuje řadu BTB standardně konektorem Neutrik se zajištěním konektoru proti vytrhnutí. Pokud muzikant šlápne na kabel, vytrhne si tak akorát kabel z konektoru, ale konektor - ten v kytaře zůstane.

 

Zvuk

Co se týče zvuku, basa má velmi pěkný zvuk a dlouhý sustain. Na horních strunách od D se dají hrát velmi pěkné vybrnkávačky a různé sólové doplňky. Spodní část strun od A má oproti horním výrazně silnější tón. S použitím dobré hlavy nebo komba je zvuk silný a zvonivý.

 

Struna E hraje naprázdno trošku méně výrazně, ale zase například tón G zahraný na této struně je prostě jak se říká "maso". Struna H, což bývá někdy největší slabina vícestrunného arzenálu, pěkně a srozumitelně vrní. Pomocí aktivní elektroniky se dají nastavit všelijaké kombinace zvuku. Při použití korekcí středů se zároveň posílí výstupní signál.

 

Kytara byla od výrobce nebo distributora nastavená a stačilo tedy jen doladit a hrát.

 

Výsledek

BTB 406 QM je myslím si dobrá investice pro začínají baskytaristy, kteří se chtějí vrhnout na hru na vícestrunné nástroje. Ale i skromný profesionál si přijde na své. Basa je univerzálně použitá jak pro folk, tak i pro nejtvrdší odnože metalu. Sama o sobě je trošku těžší, takže celonoční hraní mírně zatíží krk hráče, ale na druhé straně přinese požitek z hry. A jak praví klasik: špatná ruka nevyloudí zvuk ani z nejdražšího nástroje na světě.

 

Info:

BTB 406 QM je šestistrunová baskytara vhodná pro hraní folku, ale i tvrdého metalu.

 

Cena je 16 460 Kč.

 

Plus:

vzhled

 

dělená kobylka

 

zvuk

 

cena

 

Mínus:

trochu zapřený zvuk na struně E

 

přístup k bateriím

 

nemožnost použití v pasivním režimu

Psáno pro časopis Muzikus