Modal Electronics SKULPTsynth SE - čtyřhlasý virtuálně-analogový syntezátor

Modal Electronics SKULPTsynth SE - čtyřhlasý virtuálně-analogový syntezátor
Modal Electronics SKULPTsynth SE - čtyřhlasý virtuálně-analogový syntezátor

Společnost Modal Electronics z Velké Británie působí na trhu od roku 2013. Od té doby stihla představit milovníkům syntezátorů řadu zajímavých nástrojů. Například série Cobalt, Argon, 00 Series. V nabídce se objevily i dva minisyntezáry série Creator s názvy CRAFTsynth a SKULPTsynth. Dnes si představíme jejich pokračovatele s označením SKULPTsynth SE.

 

První seznámení se SKULPTsynthem SE

V recyklovatelné krabici je miniaturní synťáček, kabel na propojení s počítačem a karta sloužící jako rychlý manuál. Na jedné straně je popis, jak vložit baterie, a na druhé i kombinace pro rychlé ovládání.

Po sejmutí ochranného krytu s vylisovaným logem Modal na mne vykoukl miniaturní synťák s futuristickým vzhledem v bílo-černém plastovém

provedení. Přední panel kromě 16 virtuálních kláves s popisem nabízí i všechny ovládací a indikační prvky nástroje (13 tlačítek, 14 otočných knoflíků a 30 LED fiod). Zadní panel ukrývá vypínač nástroje, vstup pro USB připojení, čtyři jackové vstupy a výstupy a klasické MIDI In/Out.

Všechny vstupy a výstupy jsou kromě MIDI v miniaturním provedení. Spodní strana nástroje v podpěrce ukrývá šachtu pro baterie AA. Ty bohužel nejsou součástí a musejí se dokoupit. Pokud nechcete utrácet za baterie, můžete synťák napájet pomocí přiloženého USB kabelu přímo z počítače.

V podvědomí mi něco mi říká, že ač je nástroj miniaturních rozměrů, bude mít velký zvukový potenciál. Tak se necháme překvapit, bude-li tomu skutečně tak.

 

V roce 2013 vycítil vývojový tým Modalu, že vintage syntezátorům a současným syntezátorům chybí inovativní duch spojený s nástroji minulých let. Nastal tak čas pro aktualizace zvukových barev, estetiku a nové koncepty staré školy. Firma po pár měsících vývoje představila první poly digitálně-analogový hybridní syntetizér. Od té doby se můžeme v nabídce firmy setkat s dalšími zajímavými nástroji, které si vydobyly své místo v dnešním moderním syntezátorovém světě.

    

Možnosti SKULPTsynthu SE

Tento virtuálně-analogový nástroj v sobě ukrývá syntezár, sekvencer a arpeggiátor. Disponuje osmi oscilátory se dvěma morfovatelnými průběhy (Wave1 a Wave2) na jeden hlas. Celkem můžete mít na čtyřech hlasech až 32 oscilátorů. Kodér Wave 1 umožňuje kontinuální procházení průběhů křivek od sinusoidy přes trojúhelník, pilu, obdélník včetně pulsně šířková modulace (pulse widht modulation, PWM). Kodér Wave 2 umožňuje kontinuální procházení průběhů křivek od sinusoidy přes trojúhelník, pilu, obdélník včetně šumu a filtru dolní propusti. Mix umožňuje vyvážit hlasitost mezi vlnami Wave1 a Wave2. Umí i jemné ladění u Wave2 (± 100 centů). Pozměnit lze i ladění v rozsahu ± 4 oktávy. Ovládat můžete také množství FM mezi vlnami, kdy Wave1 je nosič a Wave2 modulátor. V praxi to znamená, že Wave2 moduluje Wave1 až o ± 4 oktávy a 100 centů. Vzhledem k širokému rozladění Wave2 a flexibilitě LFO vytvoříte obrovskou škálu efektů. Povolíte-li Ring Mod, který je ve výchozím nastavení zakázán, můžete začít s úpravou LFO2. Kruhová modulace (Ring Modulation) je formou amplitudové modulace, kde modulační vlna Wave1 ovlivňuje tvar vlny nosiče Wave2. Tento efekt generuje nové harmonické, které jsou součtem a rozdílem všech přítomných frekvencí v obou vlnách použitých při generování efektu. To způsobí, že původní frekvence v nosném signálu zmizí.

Syntezár disponuje třemi samostatnými čtyřstupňovými generátory obálek (Filt-EG, Amp-EG a Mod-EG). Standardně je k dispozici attack, decay, sustain, relese, EG (generátor obálky) a AEG (amplitudový generátor obálky). Kombinace těchto prvků nabízí bohaté možnosti nastavení.

Nový Skulpt má dva samostatné nízkofrekvenční oscilátory. LFO1 je globální a ovlivňuje tak celý zvuk. LFO2 má více parametrů ovlivňujících každou notu/hlas samostatně. Tato sekce má k dispozici následující parametry - Rate, Depth, Shape, Mode, Retrigger, Free, Single, Assign a MIDI Sync.

Nástroj nabízí i další možnosti a funkce. Například Spread, Chord, Glide, Arpeggiator, Sequncer, Sustain a další.

K dispozici jsou i efekty (FX) Distortion, Delay, Time, Feedback a Synchro. Zapomenuto není ani Modulation Matrix, česky modulační matice. Ta má osm slotů s osmi modulačními zdroji a třicet sedm cílů modulace. Přiřazovat lze libovolné kombinace zdrojů modulace k cílům. Kombinací je víc než dost.

Ve výčtu parametrů a jejich možností bychom mohli dále pokračovat. Bylo by to však nad rámec dnešního testu. Pokud vás zajímají detaily, nahlédněte do manuálu k nástroji. Zde je vše na padesáti osmi stránkách detailně popsáno.

Modal Electronics SKULPTsynth SE - čtyřhlasý virtuálně-analogový syntezátor
Modal Electronics SKULPTsynth SE - čtyřhlasý virtuálně-analogový syntezátor

Software MODALapp

K dispozici je zdarma pro počítače, tablety i chytré telefony. Podporovány jsou počítače s operačním systémem macOS (10.14 a výše) a Windows (8 a výše). Mobilní iZařízení s iOS & iPad OS (12 a výše) a také s Androidem (6 a výše). Zapomenuto není ani na plug-iny pro macOS v podobě VST3 a AU (10.14 a výše) a Windows VST3 (8 a výše), které můžete použít v DAW. MODALapp je multiplatformní aplikací určenou pro ekosystém firmy Modal Electronics. Jinými slovy řečeno, můžete ji použít zrovna tak dobře pro Cobalt, jako pro SKUPsynth SE.

Na svůj MacBook Pro s macOS 10.15.7 jsem nainstaloval verzi MODALapp 2.7.1. a propojil se zapůjčeným Skulptíkem. Při prvním spuštění softwaru automaticky rozpoznal nástroj a spustil správný editor. Zároveň mi byla automaticky nabídnuta aktualizace OS nástroje na novou verzi 2.2. Z aktualizace nemusíte mít strach. Software vás celou aktualizací bez problému provede. Jen je zapotřebí znát alespoň základy angličtiny. Po úspěšné aktualizaci bylo možno software i nástroj na plno používat.

Editor nabízí příjemnější prostředí pro ovládání SKULPTsynthu. Při nastavování jakéhokoliv parametru je odezva obousměrně okamžitá. Upravovat můžete různé parametry. Například křivky, filtry, modulační sloty, sekvencer a další. Importovat a exportovat lze jednotlivé úpravy i celé knihovny. Software je skutečně vychytaný.

Jednoduše řečeno. MODALapp se stane vašim dobrým pomocníkem. V praxi bude jedno jestli jej budete používat v počítači, tabletu nebo ve vaší DAW ve formě plug-inu.

 

SKULPTsynth SE v praxi

S tímto mini synťákem se pracuje velmi dobře. Budete-li ho ovládat přímo, musíte si zvyknout na jeho futuristické ovládání, kde se neobejdete bez klávesových zkratek (viz karta UI Combinations). Nástroj výborně spolupracuje se softwarem MODALapp. Díky ní je ovládání synťáku přehlednější, rychlejší a intuitivnější. Úprava i volba jakéhokoliv parametru je na syntezátoru indikována LED diodami. Například chcete-li upravit attack, decay nebo sustain, stačí pootočit knoflíkem a pohyb parametru uvidíte okamžitě na šestnácti LED diodách, které jsou umístěny v horní části virtuální klaviatury. U parametru Mix vidíte postupné rozsvěcování LED diod buďto od 8 do 1 (Wave1) nebo od 8 do 16 (Wave2). Pokud svítí dioda 8 a 9 současně, je hlasitost obou stejná (Wave1 a Wave2). Takto bychom mohli ve výčtu pokračovat. Nakroutit můžete v podstatě jakýkoliv zvuk. Škoda jen, že není k dispozici ovladač pitchbandu a modulace. To je bohužel daň za miniaturní rozměry nástroje. Parametry Skulptu můžete také řídit dálkově přes MIDI. Kompletní implementační tabulku MIDI najdete v manuálu.

  

Modal Electronics SKULPTsynth SE - čtyřhlasý virtuálně-analogový syntezátor
Modal Electronics SKULPTsynth SE - čtyřhlasý virtuálně-analogový syntezátor

Závěrečné vysvědčení

SKULPTsynth SE od anglické firmy Modal Electronics je unikátním minisyntezátom, který je pokračovatelem a zároveň nástupcem původního SKULPTsynthu. V poměru výkon/cena nabízí rozhodně velmi zajímavé možnosti. Platí to jak pro syntezátor, sekvencer i arpeggiator. Přidanou hodnotou je výborný univerzální software MODALapp. Ten můžete použít na nejrozšířenějších operačních systémech počítačů, tabletů a chytrých telefonů. Zvukové uplatnění si tento minisynťák určitě najde v jakémkoliv hudebním žánru. Pokud tedy hledáte zajímavý minisyntezátor jak zvukem, tak designem, neměl by SKULPTsynth SE uniknout vaší pozornosti.

 

Info:

SKULPTsynt SE firmy Modal Electronics je čtyřhlasý virtuálně-analogový syntezátor s novým designem nabízející v miniaturní podobě velmi zajímavé možnosti. Aktuální cena je 5090 Kč.

 

Plus:

moderní futuristický design

možnosti syntezátoru, sekvenceru a arpeggiatoru

okamžitý přístup ke zvukovým bankám

provázanost softwaru MODALapp s nástrojem

MODALapp pro počítače, tablety i chytré telefony

 

Mínus:

balení neobsahuje baterie AA

absence ovladče pitch bandu a modulace

 

Technická specifikace

celková polyfonie 4 hlasy virtuálně-analogové
uživatelská paměť 128 paměťových míst pro zvukové barvy; 64 paměťových míst pro sekvence
režimy monofonní, duofonní a polyfonní
vstupy a výstupy 3,5 mm jack dual-mono výstup; 3,5 mm stereo jack sluchátkový výstup; 3,5 mm jack analogové hodiny synchronizace In/Out; klasické konektory DIN – MIDI In/Out; MIDI mini USB připojení
napájení 6x baterie AA, USB port
rozměry 255 x 135 x 68 mm
hmotnost 0,62 kg

 

https://www.modalelectronics.com/skulpt-se/

Psáno pro časopis Muzikus