Mikrofon Rode NT3 - klasická, třičtvrtěpalcová "tužka"

Mikrofon Rode NT3 - klasická, třičtvrtěpalcová "tužka"
Mikrofon Rode NT3 - klasická, třičtvrtěpalcová "tužka"

Tentokrát jsem dostal k otestování kondenzátorový mikrofon NT3 od známého australského výrobce, firmy Rode. Je to klasická třičtvrtěpalcová "tužka" doporučená výrobcem pro všeobecné použití.

V papírové krabici jsem kromě samotného mikrofonu našel i všechno obvyklé a nezbytné příslušenství. Tedy koženkovou přepravní taštičku, molitanový protivětrný kryt a držák na stojan, včetně redukce z velkého závitu na malý. Výše zmíněný držák si zaslouží pochvalu, je vyroben z pružného plastu a jeho konstrukce je dostatečně robustní na to, aby mikrofon bezpečně držel za všech okolností. Rovněž ostatní příslušenství vypadá účelně a spolehlivě.

 

Popis, funkce...

Vlastní mikrofon na první pohled působí velmi elegantně. Stříbřitě niklový matný povrch těla mikrofonu ve spojení s jednoduchým designem působí solidním dojmem. S designem úzce souvisí i funkčnost a účelnost, která je v tomto případě dotvářena některými drobnými detaily. Prvním takovým je připojovací konektor, který má zemnicí pin o něco delší než ostatní dva signálové. Znamená to, že zem je vždy připojena jako první a odpojena jako poslední a tím se eliminují některé rušivé jevy při zapojování. Dalším detailem, který stojí za zmínku, je vypínač. Standardní posuvný vypínač, běžně používaný u mikrofonů, je zapuštěn v oválném otvoru, několik milimetrů pod úrovní povrchu těla mikrofonu. Takové uspořádání má ale vede k tomu, že mikrofon nelze prakticky zapnout palcem či ukazovákem té ruky, ve které ho držíme. Je nutné k zapnutí použít ruce obě, což může někdy být na obtíž. Má to však nespornou výhodu v tom, že se na minimum omezí riziko nechtěného vypnutí resp. zapnutí během manipulace s mikrofonem. Za zmínku také stojí uchycení vlastní mikrofonní vložky. Po odšroubování ochranné kopulky totiž nalezneme zajímavě řešený silikonový držák, který má za úkol omezit citlivost mikrofonu na mechanické otřesy - respektive omezit přenášení otřesů z těla mikrofonu na vlastní kapsli.

 

Devítivoltový fantom

Protože se jedná o mikrofon kondenzátorový, je samozřejmě třeba jej napájet. Tento model kromě běžného napájení fantomovým napětím umožňuje provoz i z devítivoltové baterie. Tím se vhodně rozšiřuje možnost jeho použití i v situacích, kdy fantomové napájení není k dispozici. Baterie schovaná v těle mikrofonu je přístupná po odšroubování spodní části těla mikrofonu. Takovéto řešení, kdy kryt je našroubován na zbytek mikrofonu v podstatě jako převlečená matice, se jeví jako dobrý nápad. Baterii lze vyměnit bez použití jakéhokoli nástroje a zároveň odpadají starosti s různými, zpravidla plastovými, krytkami, které mají tendenci se ztrácet, praskat či vypadávat. Méně zdařilý už mi připadá vlastní plastový držák baterie uvnitř mikrofonu. Baterie v něm ale drží naprosto pevně. Fixaci baterie ještě navíc vylepšuje plastová spona, která baterii zajišťuje po zašroubování vnějšího krytu. Kámen úrazu je však výměna baterie. Je potřeba použít poměrně velkou sílu a kvůli tvaru držáku ani není možné baterii pořádně uchopit, což vadí hlavně při vyndavání. Vzhledem k tomu, že baterii zase tak často měnit nemusíme, je tato komplikace méně závažná. S napájením z baterie souvisí další výbava - indikační LED dioda. Ta krátkým blikáním indikuje zapnutí mikrofonu, trvalým svitem pak indikuje vybitou baterii.

 

Zvuk

A teď to nejdůležitější, tedy jaký je mikrofon zvukově? Působí na mě velmi příjemným dojmem. Zvuk je čistý a poměrně vyrovnaný, slyšet je pouze lehké zdůraznění na vyšších kmitočtech. S mikrofonem je dodáván molitanový protivětrný kryt. Jeho použitím se zlepší odolnost mikrofonu proti explozivním hláskám, zároveň se také lehce potlačí ono výše zmíněné zdůraznění vyšších kmitočtů. Ukázalo se, že je slyšitelný rozdíl ve zvukovém projevu mikrofonu při napájení fantomem a při napájení baterií. Při napájení baterií má mikrofon o něco málo menší citlivost a začíná dříve zkreslovat.

 

A jaký je tedy závěr?

Rode NT3 nabízí za cca 4500 Kč, za které se prodává, docela dost muziky. Solidní zvukový projev a kvalitní řemeslné zpracování jsou asi ty nejdůležitější přednosti.

 

Info:

Mikrofon Rode NT3 je kondenzátorový mikrofon, klasická, třičtvrtěpalcová "tužka". Doporučená maloobchodní cena je 4490 Kč.

 

Plus:

napájení z baterií

provedení a výbava

 

Mínus:

držák baterie

horší zvuk při napájení z baterie

 

Technická specifikace:

charakteristikakardioidní

váha371 g

ovládací prvkyvypínač

systémkondenzátorový

max. SPL140 dB

frekvenční rozsah20 Hz-20 kHz

citlivost-39 dB/1V/Pa (12mV @ 94dB SPL)

předzesilovačJFET s bipolárním výstupem

vlastní šum< 16dB (A)

Psáno pro časopis Muzikus