muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukMesa/Boogie Lone Star Special - flexibilní kombo vintage střihu s texaským zvukem

9.3.2007 | Autor: Mirek Linhart | sekce: pro muzikanty - testy

Mesa/Boogie Lone Star Special - flexibilní kombo vintage střihu s texaským zvukem

Mesa/Boogie Lone Star Special - flexibilní kombo vintage střihu s texaským zvukem


Značku Mesa/Boogie není třeba nijak obšírně představovat. Patří dnes mezi nejznámější a nejrenomovanější výrobce lampových aparátů na světě.

Komba Mark I-IV s měkkým čistým zvukem, sladce zpívajícím santanovským zkreslením a šířeji použitelné hlavy Dual Rectifier, navíc s mohutným high gain zvukem, si získaly spoustu příznivců. Seznam známých kytarových osobností hrajících na zesilovače Mesa/Boogie je tak dlouhý, že ani nemám sílu jej opisovat..
Když jsem si zahrál na Lone Star Special, získal jsem pocit, že se jeho tvůrci vrátili k původnímu konceptu svých prvních zesilovačů. Byly to tenkrát vlastně modifikace zesilovačů Fender Princeton a Fender Twin Reverb. Zvuk je hodně fenderovský v nejlepším slova smyslu, velmi barevný, postrádá gumovitost, která provázela "buginy" po řadu let, a krásně táhne s přirozenou kompresí a nakreslováním. Bude to vintage se zapojením Class A, ruční výrobou a úzkostlivým výběrem lamp. Kombo má navíc přepínatelný výkon koncového zesilovače 30 W-15 W-5 W, a to pro každý ze dvou kanálů odděleně, což přináší značný komfort při hraní jak v malých klubech, tak na větších jevištích. Omezování výkonu je řešeno zmenšováním počtu zapojených lamp EL84 v koncáku. Tedy 30 W - všechny čtyři lampy v akci, 15 W - dvě lampy a 5 W - jedna lampa. Charakter zvuku se přitom nemění!

Mesa/Boogie Lone Star Special - flexibilní kombo vintage střihu s texaským zvukem

Mesa/Boogie Lone Star Special - flexibilní kombo vintage střihu s texaským zvukem

Jak už jsme u značky Mesa/Boogie zvyklí, kombo nabízí ještě další specialitu v podobě vypínatelné (hard bypass/loop in) sériové efektové smyčky s měnitelnou vstupní úrovní. Dále pružinový reverb nastavitelný pro každý kanál zvlášť (u tohoto modelu navíc ještě s možností změny barvy zvuku reverbu z klasické na temnější), Slave - jackový výstup s nastavitelnou výstupní úrovní, vypínatelný větrák... Krásný vintage design (kombinace hnědého vinylu s kůží) a vysoká kvalita provedení pak podtrhují skvělý dojem, který tento aparát vzbuzuje.
Lone Star Special jsem testoval s použitím kytar Fender Strat Plus se snímači Texas Special a Duesenberg Starplayer TV. Sound z interního dvanáctipalcového reproduktoru Black Shadow jsem snímal mikrofonem Shure SM 57 v blízké pozici. Aparát hraje krásně dynamicky jak se singly, tak s humbuckery, v kilech zůstává čitelný, nezahlcuje se a sedí pěkně na středech. Je dostatečně hutný odspoda a má příjemné výšky. Hodí se podle mě na všechny typy hudby vycházející z amerických tradic (od texaského bluesrocku, soulu, funku až po country). Rozumí si výborně i s krabičkami v mém pedalboardu (Tube Screamer, OD-1, Dynacomp, Double Muff, DejaVibe a Memory Man).
Výborná vychytávka je možnost rozdílného výkonu kanálů Channel 1 a Channel 2. Například čistý Ch 1 zapnutý na 30 W a Ch 2 na 15 W s vypnutým zkreslením (Drive) a pěkně nabuzeným koncem. Dostaneme kombinaci opravdu čistého zvuku a přirozeně nakřáplého pumpujícího soundu, jak ho známe, když vyjedeme starého fendera na desítku. Přepneme-li do polohy Drive (na kanálu Ch 2), aktivujeme další nastavitelný gain pro tento kanál a dostaneme hutné high gain zkreslení, které je možné ještě dál zmohutnit pomocí páčky Normal-Thick-Thicker (ale polohu normal bych jako heavy metalový analfabet považoval za optimální).
Lone Star Special mě příjemně překvapil. Je to znamenitý aparát pro milovníky amerického zvuku. Je hodně těžký, ale to už všichni známe, že lehké zesilovače nehrajou. Také je hodně drahý, na což jsme u téhle značky zvyklí - holt za kvalitu se platí. Škoda jen, že i když ho vyrábějí ručně, stále používají tištěné spoje. Víc by takovému zesilovači slušela očka, ale to už je asi přehnaný požadavek staromilce obecného.


Info:
Mesa/Boogie Lone Star Special je celolampové, dvoukanálové Class A 1 x 12" kytarové kombo. Jeho cena je 75 900 Kč.

Plus:
plný, barevný zvuk při všech stupních zkreslení
výborná dynamika
přirozená lampová komprese
možnost přepínání výkonu koncového zesilovače pro každý kanál zvlášť
výborný pružinový reverb
pěkný design
a kvalitní provedení

Minus:
vysoká cena
tištěné spoje
jinak nic

Psáno pro: časopis Muzikus 2006/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/MesaBoogie-Lone-Star-Special-flexibilni-kombo-vintage-strihu-s-texaskym-zvukem~09~brezen~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.