muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraMesa/Boogie F-50 - na první pohled nenápadné...

10.7.2007 | Autor: Mirek Linhart | sekce: pro muzikanty - testy

Mesa/Boogie F-50 - na první pohled nenápadné...

Mesa/Boogie F-50 - na první pohled nenápadné...

Na první pohled nenápadné kytarové kombo F-50 v sobě spojuje tradiční zvuk oblíbených modelů Mark I a Mark II s nu-metalovým hi-gainem, jak ho známe u zesilovačů Dual Rectifier. Hutností zvuku spíš připomíná zavřený kabinet než open-back combo...

Tohle byly mé první pocity z hraní přes vydařené padesátiwattové kombo, které společně se dvěma jeho sourozenci F-30 a F-100 uvedla na trh v roce 2002 renomovaná firma Mesa/Boogie. Díky relativní technické přímočarosti jsou modely F Series finančně o něco dostupnější než většina ostatních aparátů z dílny Mesa Engineering, což z nich společně s kvalitou zvuku činí žádané zboží na trhu s hudebními nástroji.

Trocha techniky
F-50 ukrývá celolampový dvoukanálový zesilovač třídy A/B se čtyřmi lampami 12AX7 v předzesilovači a s dvěma 6L6 v koncovém stupni, který pumpuje padesát wattů výkonu do reproduktoru Black Shadow pocházejícího z dílen Electro-Voice. Ve spodní části komba, pod reprákem, se nachází "long tank" pružinový reverb Accutronics. Každý kanál obsahuje Gain a Master, účinné korekce (Bass, Middle, Treble a Presence) a nastavení úrovně reverbu. Pro milovníky super brilantních výšek, majitele kytar s hodně zahuhlanými humbuckery a hluché zvukaře obsahuje kanál CH-1 ještě Bright zapínatelný pomocí funkce Push-Pull na knoflíku Gain. Kanály můžeme přepínat jednak ručně, pomocí přepínače umístěného společně s korekcemi na čelním panelu, nebo nožním ovladačem, kterým navíc zapínáme/vypínáme reverb a funkci Contour pro CH-2. Sepnutím Contour dostaneme skokově více gainu pro kanál CH-2, čímž získáme brutální sound zmíněný v úvodu Du Hast Mich!. Mezi předzesilovačem a koncovým zesilovačem je zařazena paralelní efektová smyčka s nastavitelnou úrovní - knoflík Mix na zadním panelu hned vedle jacků Send a Return, kam připojíte svůj efektový rack. Když nastavíte efekty na sto procent (all wet) a mixem je pouze přimícháte k přirozenému zvuku aparátu, dostanete pořád pěkný, digitálními efekty neztenčený sound. Na zadním panelu se ještě nachází jack výstup pro sluchátka použitelný i jako line output do mixu nebo do další podřízené (slave) aparatury a vypínač reproduktoru (Silent Recording Switch). K internímu repráku můžeme ještě připojit externí "speaker cabinet(y)", musíme však samozřejmě dát pozor na impedanci. (Na zadním panelu jsou dva 4? a jeden 8? výstup pro repro.)

Zvukový test
Kombo jsem testoval společně se synem Markem, jehož vztah k hi-gainovému zvuku je přece jen vřelejší, než je tomu u mne. Pokusili jsme se při nahrávání zvukových ukázek(viz CD příloha) pokrýt co nejširší žánrové spektrum použitelnosti F-50. Použili jsme kytary 78´Fender Stratocaster, Marcus Telecaster se snímači Fender Texas Special, pololubáč Duesenberg Starplayer TV a zakázkovou kytaru od mistra Kostky s humbuckery Gibson "zebra" ´57 Classic. F-50 si velmi dobře rozumí jak se singly, tak s humbuckery. Má velmi dobrou dynamiku i při nižší hlasitosti, výkon dostačující i pro velká pódia a hutný zvuk od zcela čistého až po maximálně zkreslený. Míru zkreslení můžeme plynule nastavit pomocí poměru Gain a Master volume, takže aparát je velmi flexibilní. Dostaneme z něho čisté jazzy a country zvuky, bluesové nakřáplé polohy, sladké santanovské tóny i hard core masakr. Čistý zvuk je tlustý, teplý a lehce gumovitý jako u slavných předchůdců Mark I a Mark II. Zkreslený kanál CH-2 má měkčí "buginózní" atak a (stejně jako čistý CH-1) příjemně dlouhý sustain. Ocenili jsme též nízkou hladinu šumu při větším zkreslení. Při zapnutí Contour se zvedne zkreslení, zvuk se ještě zhutní (heavy bottom) a začne víc řezat, přičemž míra šumu se sice trochu zvedne, ale stále zůstává v přijatelných mezích.

Resumé
Kombo Mesa/Boogie F-50 je kvalitní, široce upotřebitelný kytarový aparát. Má elegantní, jednoduchý design, pěkné řemeslné zpracování a snesitelnou hmotnost. Určitě nadchne vyznavače "bugin", hráče fusion i "tvrdé hochy". Jeho cena na našem trhu je v současnosti 47 900 Kč.

Mesa/Boogie F-50 je celolampové, dvoukanálové padesátiwattové kytarové kombo. Stojí 47 900 Kč.

široká žánrová upotřebitelnost
kvalitní hutný zvuk

lehká gumovitost čistého zvuku, ale ta bývá pro "buginy" typická

TECHNICKÁ SPECIFIKACE
třídaclass A/B
výkon50 W
lampy2 x 6L6 a 4 x 12AX7
kanálydva zcela samostatné
přepínačnožní
efektová smyčkaparalelní FX loop + mix
reverbAccutronics Long Tank Reverb
reproduktorBlack Shadow

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/MesaBoogie-F50~10~cervenec~2007/

Komentáře

celkový počet: 1

Savana Savanovič  repro?!

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.