muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukMesa/Boogie Bass Strategy Eight:88 - celolampový zesilovač pro baskytaru

19.5.2015 | Autor: Zdeněk Wimpy Tichota | sekce: pro muzikanty - testy

Mesa/Boogie Bass Strategy Eight:88 - celolampový zesilovač pro baskytaru


V tomto testu Vám představím nový celolampový zesilovač pro baskytaru od renomované firmy Mesa/Boogie, která představila nejeden kultovní výrobek v basové amplifikaci s použitím lamp.

V úvodu testu mi dovolte malou polemiku o tom, že aparatury a nástroje produkující dobrý a zdravý zvuk byly vynalezené už velmi dávno. Požadavky doby ale zavedly výrobce jinam, nové technologie usnadnily a zlevnily výrobu, někteří baskytaristé se začali shánět po aparaturách, které jdou snadněji transportovat a mají nižší hmotnost. Na druhé straně pro určité styly byl vyžadován nový, „rychlejší“, tzv. hi-fi zvuk. Zkrátka osvědčené aparatury a nástroje převálcovaly nové, levnější technologie, které ale zdaleka nepřinášejí požadovaný zvukový výsledek. V mnoha směrech, jako například v případě hudebních nosičů, i zde se okruh uzavřel. Mnoho kapel a hráčů opět znovu objevuje, o čem to vlastně tenkrát všechno bylo, a vracejí se zpět ke kořenům.

Mesa/Boogie Bass Strategy Eight:88 - celolampový zesilovač pro baskytaru


Zvuk

Začnu tento test netradičně od konce, tedy popisem zvukových vlastností tohoto zařízení. Mesa/Boogie Bass Strategy není pouze celolampová hlava s vintage zvukem, tento zesilovač uspokojí jak hráče, kteří vyhledávají „old school sound“, tak i hráče, kteří požadují rychlý moderní zvuk. Ošizeni nezůstanou ani milovníci lampového zkreslení. Jak většina z nás ví, osm výkonových lamp KT-88, velké trafo a další důležité součástky (které v Mesa/Boogie nikdy neošidí) vyprodukují hlasitost, která se rovná výkonu devítisetwattového tranzistorového zesilovače. S výkonem, resp. s jeho nedostatkem, si v tomto případě nedělejte starosti, Bass Strategy je opravdu basový „raketoplán“. Zvuk bych popsal jako úderný, prokreslený, tedy jakoby 3D, se spoustou „harmonických“, pevný na basech, ale zároveň s mručivou artikulací hlubokých tónů.

S tímto zesilovačem zní každý tón tlustě, ale přitom konkrétně... zkrátka, vítejte ve světě elektronek. Pro dosažení rozmanitého naladění zesilovače v Mesa/Boogie použili osvědčené, trojpásmové, vkusně naladěné korekce, pomocí kterých rychle dosáhnete požadovaného výsledku. Další skvělý a osvědčený prvek je knoflíkový přepínač Tone, pomocí kterého rychle přeladíte pre-amp do pěti předvoleb. Pro upřesnění, máte možnost jít od rovného zvuku dva kroky k posílení středů a dva kroky k jejich potlačení a zároveň k upřednostnění výšek a basů. Další velmi povedený prvek pro nastavení v podstatě jakékoliv barvy zvuku je devítipásmový ekvalizér. Všechny tyto prvky jsou s ovládáním velmi intuitivním a rychle dopomohou uživateli k nastavení kýženého zvuku.

Zesilovač nalezne uplatnění napříč hudebními styly, tedy všude tam, kde to se zvukem basy myslí vážně. Myslím, že zesilovač nemá svoje určité zabarvení, které může být někdy protivné, zesilovač tedy nepopírá zvuk nástroje a to je velmi pozitivní.

Mesa/Boogie Bass Strategy Eight:88 - celolampový zesilovač pro baskytaru


Popis

Zesilovač je vybaven tím, co mají technici z Mesa Engineering ověřené, a tím, co opravdu umějí vyrobit. Tímto se dostávám k popisu zesilovače. Strategy působí opravdu majestátně, jsou zde použité ovládací a designové prvky, které na nás basisty opravdu zabírají. Vzhled zesilovače vyvolává opravdový respekt, každý detail je ale propracovaný a podřízený především funkčnosti. Plášť zesilovače, opatřený strukturálním lakem, je na horní straně vybaven průduchy připomínajícími staré svářečky nebo nabíječky autobaterií. Přední panel je uspořádán takto (zleva): Nad vstupní samicí naleznete páčkový přepínač pro režim vstupu; tedy Bright, který nabízí moderní zvuk, Normal je víc old school a poloha Active je určená pro nástroje s aktivní elektronikou, tedy nástroje se silným výstupním signálem. Následuje potenciometr Gain, pomocí kterého lze korigovat úroveň zkreslení a úroveň vstupního signálu. Následují korekce, tedy basy, středy, výšky. Dalším knoflíkem je ovladač Voice, za kterým je poslední z velkých knoflíků Master.

Následuje sekce devítipásmového ekvalizéru, která je lemovaná páčkovými přepínači. Levý horní má tři funkce: EQ-On/EQ-Off/EQ FS, tedy ekvalizér zapnutý/vypnutý a možnost ovládání ekvalizéru footswitchem. Levý dolní přepínač slouží k ovládání koncového stupně zesilovače. Tady máte možnost plného, polovičního a nízkého výkonu. Tato volba je zde proto, abyste i při nižších hlasitostech zesilovač patřičně vybudili. V pravém horním rohu této sekce je přepínač Mute/Play/Sil. Rec., první dvě funkce jsou jasné, ta třetí slouží pro použití pouze sekce pre-ampu pro nahrávání z DI výstupu. Posledním přepínačem zvolíte, zda výstupní linkový signál bude před korekcemi a nebo po nich, tedy klasika.

Následuje potenciometr pro ovládání úrovně DI signálu a knoflík potenciometru s popisem Solo, kterým si nastavíte další úroveň hlasitosti, kterou budete ovládat footswitchem (není součástí balení). Zadní panel nabízí připojení footswitchů pro ovládání funkcí Solo, Mute, EQ, Voice.

Mesa/Boogie Strategy působí v reálu jako daleko menší a lehčí, než jsem čekal, ale samozřejmě i tak nejde o žádného drobečka.

Hned vedle je konektor pro originální footswitch, následují výstupy pro reproboxy různých impedancí, konkrétně dva čtyřohmové, dva dvouohmové a jeden osmiohmový. Nechybí DI Out s možností odpojení zemnění. Další konektory přísluší efektové smyčce a výstupu pro ladičku. Mezi nimi je další „pedálová samice“, tentokrát pro zapínání/vypínání efektové smyčky. Poslední výstup Slave, který má i ovládaní úrovně, umožňuje odeslat signál do dalšího aparátu. Tento signál má barvu pre-ampu i koncového stupně, dál tedy posíláte kompletní „zvuk“ celého zesilovače.

Mesa/Boogie Bass Strategy patří k tomu nejlepšímu, co si můžete ze současné produkce celolampových zesilovačů pořídit. Mohu ho vřele doporučit těm hráčům, kteří hledají opravdový tón a kvalitu bez kompromisů.

Info:
Mesa/Boogie Bass Strategy je dobře vybavený, celolampový zesilovač pro baskytaru. Je osazen třemi elektronkami 12AX7 v pre-ampu a osmi KT88 v koncovém zesilovači. Cena je 78 500 Kč.

Plus:
zvuk, zvuk, zvuk
výkon
kvalita
design
ovládací prvky
pětiletá záruka

Mínus:
cena


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Výkon volitelný 125/250/465 W
Elektronky preamp 3x 12AX7
Elektronky koncový zesilovač 8x KT88
Výstup 2x 2 Ω, 2x 4 Ω, 1x 8 Ω
Další vybavení pětipolohový selektor Voice, devítipásmový ekvalizér, efektová smyčka
Rozměry 19 x 49 x 34 cm
Hmotnost 21  kg


www:
www.mesaboogie.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2014/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/MesaBoogie-Bass-Strategy-Eight88-celolampovy-zesilovac-pro-baskytaru~19~kveten~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.