Mesa Boogie M6 Carbine - výkonný, univerzální, hybridní zesilovač pro baskytaru

Mesa Boogie M6 Carbine - výkonný, univerzální, hybridní zesilovač pro baskytaru
Mesa Boogie M6 Carbine - výkonný, univerzální, hybridní zesilovač pro baskytaru

Mesa Boogie je firma uznávaná pro svou preciznost, kvalitu, nápady v konstrukci a zapojení. Nesporně patří k firmám, které udávají směr v amplifikaci jak kytary, tak i baskytary. Budu se snažit psát tento test objektivně, jako nezaujatý pozorovatel, ale ani netušíte, jak toto bude pro mne těžké, jelikož jsem čerstvým majitelem testovaného zesilovače.

Hlavně nechci působit jako mesa-nadšenec, no zkrátka hned na startu vám musím prozradit, že: „ten zesilovač je absolutně super a nehrál jsem v životě na nic lepšího!!!“ :-) Kromě řady Walkabout nemám zkušenost s ostatními zesilovači této firmy, ale M6 Carbine (první kusy byly distribuovány pod názvem Fathom) je popisován jako zesilovač s odlišnými zvukovými vlastnostmi než ostatní zesilovače od Mesa, ale ke zvuku se dostanu až hlouběji v testu.

 

Konstrukce/design

Design je jednoduchý, jednoduché je i ovládání, vše působí solidním dojmem. Mesa použila prvky, které se líbí: výřezy pro proudění vzduchu, masivní, páčkové přepínače v chromu, velké retro knoflíky potenciometrů. Na předním panelu nalezneme: vstup, přepínač Active/Passive, Gain, dále korekce: basy s funkcí Push/Pull pro jejich zvýraznění, středy, následuje šikovný přepínač Voice, pomocí kterého nastavíte charakter ekvalizace zesilovače. Lidově bych tento pětipolohový přepínač popsal takto: „Větší lavor - menší lavor - rovně - menší hrb - větší hrb“. Jde tedy o upřednostnění buď výšek a basů a potlačení středů, nebo naopak o posílení středů a utažení výšek a basových frekvencí (mimochodem velmi funkční záležitost). Ovládání pokračuje potenciometrem pro výšky, úroveň hlasitosti linky opět s funkcí push/pull (před/za korekcemi), dále hlasitost opět s funkcí Push/pull s funkcí Mute (chcete-li stand by), poslední v řadě je síťový vypínač.

 

Na zadním panelu opět nehledejte žádné složitosti, nadstandardní jsou snad jen jack vstupy umožňující nožní ovládání funkcí Voice a Mute, footswitch ale není součástí balení. Dále je zde vše standardní, tedy pojistka, síťová zástrčka, 2 x speakon výstup pro reprobox s přepínačem pro impedanci 4-8 Ω/2 Ω, efektová smyčka, výstup pro ladičku a linka (canon). Zesilovač disponuje výkonem 600 wattů do 4/2 Ω, 320 wattů do 8 Ω.

 

Zvuk

Jsem rád, když test může vzniknout na základě dlouhodobějšího užívání nástroje nebo aparatury. S tímto zesilovačem jsem odehrál koncerty v různých podmínkách a troufám si tvrdit, že nejde jen o mé prvotní nadšení. Zesilovač je opravdu hlasitý! Nedovedu si představit výkon jeho silnějšího následovníka M9, který disponuje devíti sty watty. Obvykle používám pasivní vstup pro své aktivní nástroje, ale v tomto případě jsem sáhl po slabším aktivním vstupu. Na M6 můžu takto nastavit hlasitost na přibližně deset hodin, a to potenciometr hlasitosti na nástroji nikdy plně neotevřu, v pasivním režimu jsem se pohyboval mezi osmou a devátou hodinou. Ano, hlasitost není vše, ale rezerva se určitě hodí. Věřím ale, že v tomto případě nebude pouze hlasitost to, co vás bude inspirovat. M6 patří k zesilovačům, které dávají zvuku nástroje svou barvu, ale neřekl bych, že nějak přehnaně, je zde cítit vkusné „olampění“, které bych ale rozhodně necharakterizoval jako vintage. Rovněž bych M6 neoznačil jako rockový zesilovač, jde spíš o výrobek univerzální, který se prosadí napříč hudebními styly. Mohu také prohlásit, že jde o tzv. rychlý zesilovač, vlastně až v tomto případě jsem pochopil, co toto přízvisko u zesilovačů znamená. Osobně M6 splňuje všechny mé požadavky, mé nástroje zní lépe ve všech směrech. Zvuk je pevný, nekompromisní, dvouzvuky a akordy se neslévají, zvuk na slap je dokonalý, co víc si přát? Pěkný je přednes středů a „basa jde za prsty“, nemám potřebu neustále něco hledat na korekcích nástroje nebo zesilovače. Zvuk je mohutný, úderný, ale přitom konkrétní, skvěle se prosadí v kapele, ale přesto je to pořád „basa“.

 

Závěrem

Mesa M6 Carbine byla velkým překvapením, probíraným na různých fórech a nedivím se, že mnoho hráčů označuje tento výrobek jako jeden z nejlepších a univerzálních zesilovačů na trhu. Současný trend je ale trochu jinde, spousta výrobců přichází s ultralehkými zesilovači, používají se nové technologie, prvky jako spínaný zdroj a digitální koncepce. Inženýři z Mesa Boogie ale zvolili klasickou cestu, M6 není dvoukilová záležitost a není malá jako bonboniéra, ale snad právě proto Mesa M6 Carbine vyhrává nad svými štíhlými kolegy. Vtipné mi připadalo srovnání M6 s nejmenovaným ultralehkým zesilovačem, že porovnávat tyto dva je prý něco jako souboj střelné zbraně proti noži.

 

Info:

MesaBoogie M6 Carbine je výkonný, univerzální, hybridní zesilovač pro baskytaru s jednou elektronkou 12AX7 na pre-ampu a s osmi Mosfet tranzistory v koncové sekci. Zesilovač disponuje výkonem poctivých 600 wattů a prodává se v nejlevnější rackové verzi za 36 400 Kč.

 

Plus:

zvuk

výkon

ovládání

 

Mínus:

Někomu nemusí vyhovovat ovládání Push/Pull pro Mute, možné by byl vhodnější samostatný přepínač pro tuto funkci.

 

výkon: 600 W/2-4 Ω; 320 W/8 Ω

počet kanálů: 1

efektová smyčka: ano

ovládací prvky: Active/Passive, Gain, Bass, Mid, Voice, Treble, Di/Level, Master, On/Off

hmotnost: výrobce neuvádí

rozměry: rack 2U

footswitch: ne

lampy/solid state/mosfet: pre-amp:1 x 12AX7, konec: 8 x mosfet

další příslušenství: manuál

efekty analog/digital: ne

Psáno pro časopis Muzikus