Meris Polymoon - daleko více než jenom delay

Meris Polymoon - daleko více než jenom delay
Meris Polymoon - daleko více než jenom delay

Digitální technologie se neustále zdokonalují a bylo by s podivem, kdyby více a více nepronikaly do světa kytarových efektů. To by samo o sobě zase nebylo ale až tak zajímavé. Už je normální, že si stáhnete pomocí chytrého telefonu preset do své krabičky. Existují mraky digitálních efektů, které umějí už snad úplně všechno, na co si vzpomenete. Někoho to nechává chladným, jako jsou mnohdy samy ty přístroje, někdo to má rád a libuje si ve všech možnostech, které poskytují.

Ale může být zajímavé, když se spojí starý analogový zvuk s opravdu špičkovými digitálními převodníky a přidá se tomu nápad, inovace a kreativita. A to vše se ještě naprosto precizně a poctivě vyrobí. Takto nějak by se daly ve stručnosti charakterizovat krabičky - efekty - kalifornské, jak je dneska moderní říkat butikové, firmy Meris. Už vlastně samotná návštěva jejich hezky udělaného webu stojí za to a ledacos napoví.

Polymoon můžeme jednoduše zařadit mezi efekty typu delay s modulací. Nicméně celková koncepce a možnosti tvoří v podstatě novou kategorii efektů, které bychom mohli nazvat modulačně kosmicko-éteriká, anologo-digitální kreativní věc. Ostatně sami výrobci popisují Polymoon jako „stav matematického snu“. :-) Nikdy jsem podobnou krabičku neměl v ruce. Každá funkce, ovladač, či modulace phaser-flanger se navzájem při změně nastavení kaskádovitě ovlivňují a pouhou, byť velmi malou, změnou jednoho parametru získáte zvuk, o kterém se vám ani nesnilo.

Celá filozofie vytváření zvuku funguje, aspoň zpočátku, než se vše naučíte, trochu jinak než řekněme u běžné krabičky. Většinou máme v hlavě tak plus mínus představu, jak by měl delay s modulací znít, a poměrně rychle ho vždy nastavíme. Pak už záleží pouze na kvalitě jednotlivých efektů.

Tady je to jiné, pokaždé se stane něco, co vůbec nečekáte, a ozve se něco, co jste určitě nemohli plánovat předem. :-) Podobně jako když se budete potápět v moři, pokaždé můžete objevit něco zcela nečekaného a zajímavého. Myslím, že možností je zde tolik, že jen stěží se vám povede navolit dvakrát úplně stejný zvuk. Ovládání není ze začátku úplně snadné a občas se v tom můžete pěkně ztratit. Ovladače mají totiž dvě, a některé dokonce až tři funkce, které se mnohdy navzájem ovlivňují a které nejsou jasně patrné z popisu na krabičce. Zde určitě doporučuji manuál, a i tak to chvilku trvá...

No nyní trochu potřebných suchých dat. O čistý zvuk se stará analogový obvod s tranzistorem JFET, efektový obvod má na starosti opravdu velmi kvalitní 24bitový převodník s 32bitovým DSP. Co se týče ovládání, krabička má šest základních ovladačů, které slouží k prvotnímu nastavení delaye a modulace. Nechybí samozřejmě nastavení rychlosti delaye ovladačem nebo pomocí funkce tap tempo. Dále mix suchého a efektového signálu, skvělé fungující ovladač Multiply sloužící k nastavení počtu opakování odrazů původního zvuku. Dále ovladač Dimension, který zjemňuje nebo ponechává originální atak efektovaného signálu. Díky tomu vytváří virtuální prostor, který můžete zvětšovat či zmenšovat. A nakonec ovladač Dynamics, který se stará o přimíchávání dynamického flangeru do delaye. Už to by v podstatě stačilo. Ale tady to teprve začíná. :-)

Každý z ovladačů má však ještě v sobě schovanou sekundární funkci, a to většinou možnost přidání další modulace nebo její nekonečné tvarování. Pedál je vybaven konektory pro vstup a stereo výstup, přepínačem linkové nebo nástrojové úrovně signálu a vstupním konektorem pro expression pedál nebo MIDI, díky kterému je možné uložit až čtyři presety. Napájí se pomocí 9V adaptéru. Spínání efektu je přepínatelné mezi true bypass (relé) nebo bufferovaným.

Co se týče zvuku, můžeme lehce dosáhnout od nejjednoduššího delaye až po po super modulaci, která bude vytvářet neuvěřitelné kaskádové složité textury, které jdou jen stěží popsat. Od ezoterických zvuků hodících se krásně pro jakoukoliv scéniku až po kosmické či hororové zvuky a barvy. Prostě co vám jen fantazie dovolí. A to vše v naprosto špičkové kvalitě. Žádné chemické dozvuky, které mi vadí například u Strymonu apod. Doporučuji si určitě poslechnout YouTtube a nebo si někde v obchodě na chvilku s Polymoonem pohrajte.

Pokud už vás dávno omrzel holý zvuk kytary s „obyčejným“ delayem, budete vyloženě nadšeni. Já jsem místy úplně zabloudil, ale znovu a znovu jsem se vracel a hledal další nové možnosti a textury. Bylo to moc inspirující. Například pro tvorbu ambientních zvuků či scénickou hudbu dokonalé. K tomu navíc luxusní zvuk a zpracovaní.

 

Info:

Meris Polymoon je efektový pedál typu delay pro kytaru, baskytaru nebo klávesy. Nabízí široké možností nastavení a nepřeberné množství zvuků pro všechny milovníky prostoru. Cena je 10 357 Kč.

 

Plus:

dobře promyšlená kombinace zpoždění a modulace

nespočet zvukových variací

MIDI nebo pedálové ovládání parametrů

zvuk!!!

 

Mínus:

Pro přístup k uloženým presetům potřebujete externí zařízení (pedál).

Bez manuálu není vždy úplně jasný popis funkcí všech ovladačů na krabičce.

 

Technická specifikace

rozlišení 24 bitů/48 kHz
vstupní impedance 1 MΩ
odstup signál/šum 115 dB
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
napájení 9 V DC/150 mA
spínání true bupass nebo bufferované
rozměry 108 x 115 x 51 mm
hmotnost 414 g

 

Web

https://www.meris.us/product/polymoon-pedal/

Psáno pro časopis Muzikus