muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíMeinl Slaptop Cajon - elektrofonický cajon neobvyklého tvaru

6.7.2018 | Autor: Mojmír Mohapl | sekce: pro muzikanty - testy
Tak se mi tu cajony scházejí v různých exotických provedeních. Tenhle je pro změnu elektrofonický. Má tvar písmene T, jakoby ze svítícího nápisu někde nad obchodem.

Meinl Slaptop Cajon - elektrofonický cajon neobvyklého tvaruVypadající
Noha toho T je široká stejně jako hluboká, 24 cm. Uspořádání nástroje do tvaru T má přednost v tom, že si jej můžete pohodlně posadit na klín a bez hrbení, bez dolů k zemi natažených rukou můžete hrát, tedy klepat na vodorovnou horní desku nástroje, jako vzpřímeně sedící člověk, a ne jako šimpanz.V předních rozích horní desky jsou kulaté rezonanční otvory a ve spodní části nohy nástroje je rezonanční otvor obdélníkový. Materiál nástroje je tentokrát kompletně plastový. Horní deska má sice dekor dýhy, ale je to pozlátko, tedy otapetovaná umělá hmota. Osobně tenhle detail nesu úkorně, neb nemám rád materiály, které o sobě falešným povrchem něco lžou. Ale výrobce to asi viděl jinak.

Meinl Slaptop Cajon - elektrofonický cajon neobvyklého tvaruHra důstojná
Tvar písmene T umožňuje vzít si celý cajon pohodlně na klín, což tvoří asi největší výhodu tohoto uspořádání. V místě vašich stehen je lub změkčen gumovou podložkou na spodní straně horní desky. Cajon taky nejspíše méně chytá zpětnou vazbu než klasický dřevěný snímaný mikrofonem, což samo sebou záleží i na tom mikrofonu a taky kam jej umístíte, kam bednu a tak dále.
Na levé boční straně horní desky nástroje, pokud jej obrátíte rezonančními otvory k sobě, najdete malý panel se třemi ovládacími potenciometry a jedním výstupním jackem velikosti čtvrt palce, tedy 6,3 mm, podobně jako na kytaře. Vedle bydlící ovládací knoflíky tvoří, taky podobně jako na kytaře, frekvenční filtry, jimiž lze barvu nástroje docela výrazně ladit a upravovat. Regulaci výstupní hlasitosti nástroj nemá - proč taky, stejně by byla vytočená pořád naplno. Veškerá elektronika je pasivní, tedy nepotřebuje vnější napájení - ani baterku, ani zásuvku, ani fantom, dynamo, ani liščí ocas na ebonitové tyči. Elektronický charakter výstupu je kytarový, anebo jako hodně citlivý silný mikrofon. Běžnou linku -10 dBU tedy jeho výstupem slušně nevybudíte. Zkuste tedy kytarové kombo nebo přes direkt-box do PA.

Kudy úderem
Hrát má význam jenom na jeho vodorovnou horní a částečně na svislou přední desku, z boku žádnou slávu neuděláte, nanejvýš mu na boku můžete ulomit ten jack. Uprostřed horní desky je zvuk sytý, basový, ke krajům sytost ztrácí. Úder na přední desku je plytký už od začátku a směrem dolů pak ještě slábne. Na desku tak lze vyloudit několik zvukových odstínů: bříšky prstů, kostkami na hřbetech prstů, zápěstími či s citem i pěstí. Vnitřní snímač vše sejme a přenese. Navíc nepotřebujete pro sebe odposlech, protože nástroj podává i jakýsi zvuk „na sucho“, tedy bez elektrického ozvučení. Ale zase ne takový, aby zněl instrument plně i bez ozvučení.

A tož  tedy, ehm
Takže závěrem. Přestože nástroj u dřeva ani nestál, má docela příjemný zvuk, který lze navíc lehce měnit prostým otáčením třech potenciometrů. Výhoda elektrifikace cajonu spočívá jednak v pohodlnějším hraní na něj bez předklonu, jednak v omezení vzniku zpětných vazeb použitím elektrofonického snímače. Nemusíte držet cajon v jedné poloze u mikrofonu a v míře dané délkou signálového kabelu vám dává i jakousi omezenou možnost pohybu, pokud jej budete mít jinde než na klíně. Naopak při čistě akustickém hraní bez jakéhokoliv ozvučování, třeba u táboráku či doma, nástroj svoje výhody rychle ztrácí a běžný dřevěný cajon je v těchto situacích využitelnější.

Info
Slaptop Cajons (De Patent) je elektrofonický cajon neobvyklého tvaru vyrobený z plastu. Cena je 3680 Kč.

Plus
Tvar do prostoru vytáhlého písmene T jej umožňuje položit na klín a hrát ve vzpřímené poloze trupu hráče.
Amplifikace cajonu jej umožňuje snáz ozvučit.
Kabel umožní snazší pohyb hráče s nástrojem než při jeho snímání mikrofonem na stojanu.
Vyšší odolnost materiálu vůči vlhkosti než u cajonů dřevěných.

Mínus
Snad to, že je vyroben z umělé hmoty.

Technická specifikace
rozměr horní desky 47 x 24 cm
rozměr nohy 24 x 24 cm
výška horní desky 7 cm
hmotnost 3,8 kg.
materiál dýhy Makah-Burl (burl – dýha vyrobená z výrostků)
barva matná

https://meinlpercussion.com/products/Product/PER-CAJONS/Product/show/631/609/PER-CAJONS/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Meinl-Slaptop-Cajon-elektrofonicky-cajon-neobvykleho-tvaru~06~cervenec~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.