přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíMeinl Ergo Bass Cajon - basový cajon z dílen značky Meinl

22.6.2018 | Autor: Mojmír Mohapl | sekce: pro muzikanty - testy

Meinl Ergo Bass Cajon - basový cajon z dílen značky Meinl


Dostal se mi do rukou zajímavý dřevěný kousek - basový cajon z dílen značky Meinl, abych o něm hlasem kmetím procítěného něco sepsal, takže tak činím. Na první pohled bedna ze vkusně upraveného dřeva, zepředu světlá přírodní překližka, ostatní stěny mají sytě tmavý dřevěný odstín. To ale asi nikoho neohromí. Fígl celého nástroje spočívá nejhlouběji a originálně asi v prohnutí bočnic a zadní desky. A taky v konstrukci rezonančního otvoru uprostřed vzdadu, jenž mi přišel o trochu menší než u jiných obvyklé. Přední, stejně tak i horní a spodní stěna jsou pevné a rovné a víc jich tenhle cajon jaksi nemá.
Jak jest známo třeba u mostních konstrukcí nebo klenutých stropů starých staveb, zakřivením se deska zpravidla zpevní oproti stavu, kdy by zůstala rovná. Síly, které by měly způsobit její ohyb, se tak rozloží i do stran, kde tak vytvoří sílu v tahu na sousední stěny, které toho v tahu udrží mnohem víc než ta první v ohybu. Horní a dolní strana jsou malé a tuhé, takže tam tudy toho moc neuteče, a ostatní jsou kromě přední stěny zaklenuty do oblouku, takže ani ty příliš mnoho vibrací přes sebe nepustí. Takže zbývá měkká přední deska, za níž jsou za její horní částí zevnitř nataženy pružinky, podobné jako na malém bubnu, jenže jsou tenčí a je jich tam víc. Kulatý otvor vprostřed zaklenuté zadní desky  tak spolu s vnitřním objemem cajonu tvoří akustický rezonátor, jenž působí tak, že cajon zní příjemně sytě a basově, neb tlak vzduchu vzdutý úderem prstů, dlaně či pěsti na přední desku se nerozptyluje do ostatních stěn a jde správně vyrezonován zadním otvorem ven. Asociace s vaším vlastním trávením tu nejsou na místě.
Úderem ruky na střed přední stěny tedy dosáhnete plného zvuku sytého v basech, údery sunutými postupně na její okraje se basové spektrum zvolna vytrácí a cajon hraje ploše, standardně jako jiné. Pokud nepoužíváte jedinou techniku „um-papa-um-pa“, můžete kombinací předních úderů doprostřed, úderů na přední stěnu na kraj a občas i pianissimo náladami na boční stěny dosáhnout celkem širokého spektra možností, jak rytmicky doprovodit něco melodického, a přitom to neshodit a posluchače nenudit.
Závěrem tedy podotýkám, že jde o velmi zdařilý kousek, pokud si nechcete někam stěhovat celou bicí soupravu, ale přece jen produkovat na ucho příjemný rytmický zvuk, sytější než u běžných cajonových škatulí. Cena je 5010 Kč.

Technická specifikace
Rozměr 330 x 340 x 460 mm
Hmotmost 5,6 kg
Povrch matný
Materiál American White Ash


Web
meinlpercussion.com/products/Product/PER-CAJONS/Product/show/602/601/PER-CAJONS/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Meinl-Ergo-Bass-Cajon-basovy-cajon-zdilen-znacky-Meinl~22~cerven~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.