muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíMeinl Djembé a Shekeire - africké nástroje

25.10.2006 | Autor: Miloš Vacík | sekce: pro muzikanty - testy

Meinl Djembé a Shekeire - africké nástroje

Meinl Djembé a Shekeire - africké nástroje

Sérii článků, kde jsem vám představil zástupce nástrojů z Brazílie a Kuby, zakončím článkem o dvou nástrojích z Afriky. Podnikli jsme malý společný výlet, kdy jsme se z břehů západní Afriky plavili do velké Brazílie, karibiku na ostrov Kuba a vracíme se přes oceán zpět, ke kořenům kultury afro-brazilské a afro-kubánské - do Afriky. Zmiňoval jsem se, že africké obyvatelstvo, smíšením s evropskými vlivy, mohutně ovlivnilo vývoj nových amerických kultur. Dnes budu mluvit o nástroji, který zůstal věrný své domovině. Je to djembé. Spolu s ním představím nástroj shekere - doprovodný nástroj, také úzce patřící k Africe.


Djembé
Je zajímavé, že tradiční podobu djembé nenajdete ani na Kubě, ani v Brazílii. Je to ryze africký nástroj, který má ve světě velkou popularitu. Myslím, že je to dílem tím jak vypadá, dílem tím jak hraje. Podoba nástroje zůstala neměnná po dlouhá desetiletí, možná staletí. Původně vydlabaný z jednoho kusu kmene, opracovaný do tvaru, který všichni milovníci afrických rytmů i bubnů dobře znají.

Kůže a ladění - provazy, šrouby
Nástroj je potažený tenkou, většinou kozí, kůží, která tvoří charakteristický, silný zvuk. Původní ladění kůží je pomocí provazů - poměrně složitou technikou, jejich vzájemným proplétáním mezi sebou. Tím se zkracují příčné provazy vedoucí od obruče držící kůži a natahují ji. Naladit djembé touto technikou je poměrně velký fyzický výkon, který jednak trvá dlouho, jednak se musí onen postup dobře znát. Naštěstí se dnes dá koupit nástroj, který ladíte pohodlně klíčem pomocí šroubů. Takové naladění trvá pár vteřin. Další výhodou je, že k těmto nástrojům se vyrábějí blány typizované na daný rozměr, které si můžete měnit sami.
Tradičně se hraje na djembé ve stoje, kdy má každý bubeník nástroj pověšený na sobě, pod pasem mezi nohama, ovšem dá se hrát v i sedě. Africké bubny, ale i kubánské a brazilské, jsou vždy úzce spjaty s pohybem a tancem. Na blánu se hraje dlaněmi a prsty, paličky se nepoužívají.

Djembé Floatune Wood DJW3
Firma Meinl má velmi širokou nabídku nástrojů djembé. Jak dřevěných, tak sklolaminátových (fibreglass), laděných pomocí šroubů - klíčem i klasických s provazy. Můžete vybírat z mnoha barev s povrchovou úpravou matnou i lesklou. Nejčastější rozměry jsou 12" a 12 3/4".
V nabídce je i, řekl bych, anomálie - tzv. Mother Djembé, což je se svými 21" a výškou 108 cm opravdu něco jako "Velká matka". Celá série nástrojů djembé, ze které vám jeden nástroj představím, je patentována. Můžete si vybrat ze čtyř různých barevných odstínů dřeva kaučukovníku, vždy ze dvou velikostí 12" a 12 3/4", což je tedy na výběr (v této sérii) z osmera bubnů.

Kůže, mechanika
Blána je z kozí kůže (True Skin Goat Heads), napínána stříbrnou mechanikou. Horní obruč má komfortní zakulacení. Záhy vysvětlím: na djembé se hraje dlaněmi, například v sólech velmi silně. Není-li blána ještě dostatečně utažena, je ráfek blízko blány bubnu a při silném úderu vás samozřejmě dotyk se železem bolí. Vím to z vlastní zkušenosti. Jedno z mých djembe nemá tento komfortní kulatý ráfek a po výměně blány byl takřka na stejné úrovni jako blána. Byl jsem na turné se Sletem bubeníků. Každý večer hrál na djembé několik skladeb a sól, takže ruce byly dosti omlácené a hra bolestivá. V novém katalogu už jsem žádné hranaté ráfky neviděl, takže má zkušenost zřejmě nebyla ojedinělá. Přes kulatý ráfek vás úder nebolí - velmi šetrně opisuje dlaň vaší ruky.
Ladí se pomocí šesti ladících šroubů, které od horního ráfku vedou k nižší stříbrné obruči. Ta je ladně zapuštěna do vyfrézované podélné drážky a čistě, symetricky navazuje na pokračování kónického těla bubnu. Velmi chytré, designově podařené a hlavně, pro ladění praktické. Silné matky se utahují klíčem, který dostanete v základní výbavě. Konce šroubů jsou chráněny černými pryžovými krytkami. V místech, kde se vám stehna dotýkají těla bubnu, jsou na spodní obruči z každé strany připevněny gumové chrániče, aby byl komfort dokonalý - detaily, které svědčí o tom, že výrobce na hráče myslí...

Zvuk
Mé djembé mělo 12", což je rozměr sólového nástroje. Hlas bubnu tvoří dílem tělo nástroje, samozřejmě kůže a také to, zda kvalitně ovládáte techniku hry. Jak jsem výše zmiňoval, charakteristický silný a nezaměnitelný zvuk tvoří tenká kůže, díky níž djembe "křičí" - můj výraz pro hlasitou hru, která je tomuto nástroji z principu vlastní.
Technika hry se skládá ze tří základních úderů - tónů, které by měly být při hře zvukově vyvážené, v harmonii. Otevřený, basový úder i "klaké" - otevřený slap, který se používá při sólech, zní navzájem vyrovnaně. Otevřený i klaké úder zní suše, basový je mohutný s delším tónem - tedy vše je tak, jak má být. Djembé opravdu zní tradičním, africkým, zvukem. Je mi jasné, že milovníci originálních afrických bubnů budou namítat a argumentovat, že originál z Afriky je nezaměnitelný. Já si však myslím, že ve studiu nebo při zavřených očích nepoznáte, na které djembé hraji.
Také mám doma jeden africký nástroj. Mám ho moc rád, ale na koncerty a do studia si z 99 % beru djembé, které mohu okamžitě naladit na

Meinl Djembé a Shekeire - africké nástroje

Meinl Djembé a Shekeire - africké nástroje

výšku tónu, jaký chci a je potřeba. To u originálu zkrátka možné není...

Design - tradice versus moderna
Je tady samozřejmě otázka, jak nástroj vypadá. Jsou bubeníci, kteří vyžadují africkou podobu s provazy a originální kůží. Rozumím tomu a uznávám to. Zvlášť specializuje-li se někdo přímo jen na africké rytmy a hledí na svoji africkou image. Djembé od Meinlu je ovšem designově velmi podařené a v určitých ohledech, výše popsaných, mnohem praktičtější.

Závěrem
Podařený, krásně vypadající nástroj s kvalitní kůží. Hraje jak má, pohodlně se ladí. Jeho koupí získáte profesionální buben s autentickým africkým zvukem. Stejně jako u minulých testů, doporučuji s nástrojem hned koupit kvalitní obal, který dostatečně ochrání jak dřevo, tak hlavně tenkou, snadněji zranitelnou, kůži.

design
mechanika
zvuk

Kdyby se vyráběla plastová blána, je to nástroj navždy. U tenké kůže nemůže člověk čekat, že tomu tak bude. Hodně však záleží, jak často na djembé hrajete a jak kůži chráníte.

Shekere
Plní funkci doprovodného nástroje, čili doprovází rytmy ostatních bubnů. Patří do rodiny "chřestidel". Původně byl nástroj vyráběn ze sušené tykve (kalebasy), která po vydlabání a vyschnutí ztvrdla, opletla se speciální síťkou, v níž byly vetkány korálky, mušle, či tvrdé ořechy. Pohybem rukou se síťka dá do pohybu a tvrdé předměty v ní bubnují na duté tělo nástroje, čímž ho rozeznívá. Shekere se používá i na Kubě, například v rytmu rumby.

Materiál, zvuk
Meinl vyrábí dva typy shekere - menší Shekere a velké Shekere Jumbo Size. Oba z kvalitního, barevného sklolaminátu (fiberglass), který vydrží samozřejmě daleko víc než vyschlá tykev, ta snadno praskne. V Tam-Tam Orchestra používáme pravidelně do afrických rytmů Shekere Jumbo Size. Jednak má autentický zvuk a také hra na něj impozantně vypadá.

Závěrem
Těm, kdo se věnují africkým rytmům, by shekere nemělo ve výbavě chybět, jelikož svým soundem doplňuje paletu afrických zvuků.

Pokud vás zajímá více informací ohledně djembé a shekere techniky - ladění úderů, rytmy i funkce ostatních bicích nástrojů v africké hudbě, vyšla nedávno má Škola hry na perkuse. Ke škole je přiloženo DVD s ukázkami hry a rytmů na djembé, shekere, agogo - zvonce, mluvící buben + rytmy, i na nástroje kubánské...

nerozbitné
autentický zvuk


nesmí mít síťku s korálky dole moc utaženou, pak se špatně rozeznívá

... a úplně nakonec
V minulých čtyřech článcích jsem vám představil jen malou část z etnického instrumentáře, který si pomalu, ale jistě nachází místo u nás, na českém slunci.
Když se začnete více zajímat o etnickou hudbu a její nástroje, zjistíte, že je to napínavé dobrodružství plné zvuků, barev, radosti a úžasného svědectví o lidské kultuře, o jejích rozličných podobách a podivuhodnostech. Věřím, že v budoucnu, na stránkách Muzikusu, budu opět moci představit další z mnoha nástrojů rozsáhlé rodiny bubnů.

INFO
Djembé Floatune Wood DJW3
Dřevo - kaučukovník (Hevea brasiliensis Muell.-Arg.)
kozí kůže (True Skin Goat Heads)
african brown, gold amber sunburst, natural, super natural
DJW3: 8750 Kč
Shekere
sklolaminát vlákno (fiberglass)
SH1BK: 3270 Kč
SH2VSB (jumbo size): 3680 Kč

Psáno pro: časopis Muzikus 2006/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Meinl-Djembe-aShekeire-africke-nastroje~25~rijen~2006/

Komentáře

celkový počet: 1

Tomáš Malina - Bubny a udu  Prodej atd.

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.