přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíMeinl Direct Drive Cajon Pedal - nový model pedálu k cajonu

27.8.2017 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - testy

Meinl Direct Drive Cajon Pedal - nový model pedálu k cajonu

Firma Meinl se nejen vyšvihla mezi přední světové výrobce činelů, ale také zdatně konkuruje déle existujícím výrobcům perkusí. Množství nástrojů v nabídce je úctyhodné a kvalita je zcela srovnatelná s ostatními zavedenými značkami. A stejně jako v oblasti činelů, i mezi perkusemi se Meinl snaží jít stále vpřed a nabízet nám bubeníkům nová a neotřelá řešení.

Možná se ptáte, proč pedál k cajonu? Nepopírá to ceněné vlastnosti nástroje, jako je přenosnost nebo relativně snadná obsluha? Není to další ze zbytečností, které se nám ziskuchtiví výrobci a obchodníci snaží vnutit? Věřte, že podobné otázky jsem si kladl sám až do chvíle, kdy jsem stroj vybalil z krabice.

V první chvíli, nutno říct, byly všechny pochybnosti po smyslu pedálu nahrazeny jinou otázkou: Jak to sakra funguje? Starší model od Meinlu i pedály jiných výrobců se obvykle skládají z nášlapné plochy pedálu, z bowdenu pro přenos pohybu a z beateru. Ovšem u nového modelu nic podobného není a neznalec si tak chvilku láme hlavu, jak to celé patří dohromady. Balení obsahuje patku, kterou přimontujete k cajonu a která slouží k ukotvení hlavní části pedálu. Namísto nášlapné plochy z pedálu vede zahnutý kovový profil obdélníkového průřezu, který je stočený směrem k pravé noze bubeníka. Právě sešlapáváním tohoto profilu bubeník ovládá beater. Pedál je k cajonu připevněný z přední strany a údery jdou také do přední, hrací desky, ostatní stěny jsou obvykle silnější a zvukově nepěkné.

Bowdenův kabel

neboli bovden či bowden je speciální druh kabelu, který umožňuje přenos mechanické síly a energie. Bowdenův kabel se skládá z pružného obalu, ale pevného, uvnitř něhož se pohybuje pevné jádro. Obal obvykle bývá vyroben z ocelové spirály kryté zvenku bužírkou, uvnitř je pak ocelové lanko nebo ocelový drát. Obvykle se tímto kabelem přenáší posuvný pohyb, na krátké vzdálenosti jím lze přenášet i pohyb rotační.

Počáteční lehkou nedůvěru k podivně vypadajícímu mechanismu rychle vystřídala spokojenost. Beater je příjemně měkký a na všech testovaných cajonech od firem Meinl i Latin Percussion se zvukově skvěle doplňoval s ostřejší barvou tónů hraných rukou. Beater, ač jeho údery dopadají na přední desku, mi při hře nijak nepřekážel, a kdyby ano, dá se nastavit do poměrně nízké polohy, kam hráč už beztak nedosáhne. Faktem samozřejmě je, že konstrukce pedálu nepřipouští možnost používat techniky jako slide nebo heel-toe; ovšem chystáte se hrát na cajon cover verze Fleshgod Apocalypse? Většina uživatelů pravděpodobně ne a na naprostou většinu standardních patternů šlapka bohatě stačí.

Závěrem se vraťme k úvodní otázce po skladnosti a jednoduchosti: Samozřejmě je to vybavení navíc a pro bubeníka, který jede na gig vlakem či na koloběžce, otravná záležitost. Cajon s pedálem je prostě potřeba chápat jako trochu jiný nástroj, který si asi nevezmete k táboráku, ale pro účely profesionálnějších akustických setů je k nezaplacení. Je příjemný zvukově, při hře se méně naohýbáte a například v kombinaci s malou hi-hatkou již máte možnost hraní výrazně komplexnějších a klasické soupravě podobnějších doprovodů. Pokud kupujete erární cajon do školky, pedál vynechte, ale pro každého alespoň čtvrtprofesionálního bubeníka se jedná o velmi použitelný doplněk.

Info:
Meinl Direct Drive Cajon Pedal je nový model pedálu k cajonu. Neobvyklá konstrukce činí pedál lehčím a skladnějším, i když některé hrací techniky budete muset oželet. Cena je 2760 Kč.

Plusy:
skladnost
beater
cena

Mínusy:
nemožnost některých způsobů hry

www:
www.meinlpercussion.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Meinl-Direct-Drive-Cajon-Pedal-novy-model-pedalu-k-cajonu~27~srpen~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.