přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíMeinl Classic Custom Dark - německé strojově vyráběné činely ze slitiny B10

24.3.2017 | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - testy

Meinl Classic Custom Dark - německé strojově vyráběné činely ze slitiny B10


Meinl Classic Custom Dark
Německé činely s moderním zvukem a nepřehlédnutelným vzhledem


Tmavá povrchová úprava naznačuje tvrdé hudební styly, do kterých jsou činely řady Classic Custom Dark určeny. Nic pro jazzmany, ale do tvrdší moderní hudby padnou jako ulité. Až půjdete na konkurz do Animals as Leaders nebo do Panzerballettu, nezapomeňte si alespoň něco z této řady přibalit.

Classic Custom Dark je temná (vzhledem i zvukem) verze populárních činelů střední třídy Meinl Classic Custom. Jako první v této řadě vznikl ride činel následován ostatními klasickými modely a v poslední vlně byla řada doplněna o méně typické kousky jako 21” crash a 22” crash ride. Činely jsou strojově vyrobené z bronové slitiny B10 (90 % měďi, 10 % cínu) a lakované na velmi efektní černou povrchovou úpravu. Povrchová úprava je na příjemné hranici mezi tradičním a neobvyklým vzhledem a i já, který nejsem zrovna příznivcem přehnaných barviček, ji považuji za vkusnou. Pro někoho může být důležitá také informace, že činely jsou vyráběné přímo v Německu.

Výroba činelů není zrovna obor, kde by se kladl důraz na společenskou a enviromnentální zodpovědnost. Meinl je však výjimkou a na jejich stránkách i v katalozích a propagačních materiálech se můžete dočíst, co všechno pro matku přírodu dělají. Snad i díky tomu si ještě dlouho budeme hrát žánrově pestrou hudbu, než přijde čas, kdy na Zemi zbyde místo jen pro doom-metalový soundtrack k apokalyptické, post-antropické pustině.

Na test jsem dostal zapůjčenou sadu 14” hi-hat, 16” crash, 18”china a 20” ride. Testování jako obvykle probíhalo tak, že jsem činely na nějakou dobu zařadil do standardního provozu a poslouchal, jak hrají v různých situacích jak pod mou rukou, tak pod rukou mých žáků. Do jazzu jsem si je tentokrát nebral, ale jinak toho zažily dost. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé modely.

Meinl Classic Custom Dark - německé strojově vyráběné činely ze slitiny B10


20” ride

Ride je klasická hardrocková až metalová kovadlina. Činel má konkrétní a průrazný tón a samotný úder je jasně oddělený od přeznění, takže jednotlivé údery se neslévají (aniž by bylo třeba činel podlepovat či jinak tlumit). Tloušťka činelu a konkrétní zvuk má jediný negativní následek, a tím je fakt, že činel nelze crashovat, nebo alespoň ne s uspokojivým výsledkem. Ale od čeho máme crashe, že ano. Bell (pupek) je hlasitý a mohutný - žádný uječenec, ale pořádná kolejnice. Plný, čistý a konkrétní tón činelu jej skutečně předurčuje hlavně do rychlejších a hlučnějších stylů, ve kterých se krásně prosadí. Jazz si na něj nezahrajete, ale do jakékoliv rychlejší a hlučnější hudby ideální.

Meinl Classic Custom Dark - německé strojově vyráběné činely ze slitiny B10


18” china

Osobně mám ve věci china činelů poměrně vyhraněný vkus a málokterý kousek se mi skutečně líbí, ale budu se snažit odložit osobní preference a být pokud možno objektivní. 18” china ještě výrazněji než ride vyžaduje hlasité prostředí. Pokud z ní chcete dostat správný čínový špinavý zvuk, je třeba ji skutečně trochu ztrestat, při nižší intenzitě hry se průrazné „kšá“ vytratí a zbyde pouze kovové „pang“. Do zkušebny nebo na malá pódia opravdu trochu zabiják, ale na větší stage, nebo skutečně s hlasitou kapelou, nebo v kombinaci s dalšími efektovými činely si svoje místo určitě najde.

Meinl Classic Custom Dark - německé strojově vyráběné činely ze slitiny B10


16” crash

Crash je z testované sady asi nejslabší kousek a nejvíc je na něm znát, že se nejedná o úplně profesionální řadu. Vysoký, plechový zvuk (který je samozřejmě daný i malým rozměrem) činelu prostě neudělá ono „mechové podloží, na které něžně položíte první dobu rodícího se groovu“. Na druhou stranu pokud hledáte činel ostrý jako špička pentagramu, tak jste na srávné adrese a na akcenty mimo první dobu a jako přídavný crash k něčemu plnohodnotnějšímu si jej představit dovedu. Osmnáctka je například charakterově značně odlišná, má mnohem špinavější, tradičnější zvuk a pohromadě by činely jako takový Jekyll a Hyde mohly fungovat.

Meinl Classic Custom Dark - německé strojově vyráběné činely ze slitiny B10


14” hi-hat

To nejlepší na závěr. Hi-hatka je úžasný kousek a v průběhu testování postupně dozrálo rozhodnutí, že ta už se do Německa s ostatními činely nevrátí. Ve většině ohledů ode mě má pět hvězdiček z pěti. Při hře na zavřenou hajtku je zvuk velmi konkrétní a přitom plný (obvykle mám problém, že zavřená hi-hatka stále trochu přeznívá anebo je naopak zvukově příliš tenká), naopak při otevřených činelech není uřvaná a nepřehluší zbytek soupravy - udělá podklad, ale zároveň se drží stranou a nechává prostor druhé a čtvrté na bubínek. Sešlap je opět konkrétní a přitom vcelku nenápadný (tím že celá hi-hat není laděna nijak vyskoko), někomu by se mohlo zdát, že se až ztrácí, ale podle mého názoru jen zvuk souprvy doplňuje, aniž by vyčnívala. Při hrátkách s otevíráním je velmi citlivá a reaguje na každou změnu v sešlapu - zpočátku je to trochu šok, protože každá nepřesnost ve hře je slyšet, ovšem když si na ni zvyknete, je tato citlivost jen pro dobro věci a mně pak u jiných hihatek scházela. Takže tady firmu Meinl chválím, profesionální nástroj.

Meinl Classic Custom Dark - německé strojově vyráběné činely ze slitiny B10


Závěrem

Obecně se o činelech řady Classic Custom Dark dá říci, že mají skvěle vyváženou hlasitost, průraznost a na druhé straně čistotu a kontrolovanost. Výjimkou je čína, která začne znít pěkně až při poměrně intenzivní hře. U crashe mi úplně nevyhovovala barva zvuku, ale zmíněné charakteristiky také splňuje. Ride a obzvlášť hi-hat jsou v tomto ohledu (který bychom mohli nazvat třeba muzikálností) šampioni, jsou slyšet, ale nepřehlušují, dokážou zároveň nekompromisně udržovat tempo (udržujete-li je nekompromisně i vy) a zároveň si nevynucovat zbytečnou pozornost a jít z cesty tam, kde je to potřeba. Frekvenční čistota a omezený dozvuk je předurčují do hlasité, rychlé a komplikované hudby, kde je třeba slyšet každý úder a hrozí že bohatší činely zvukový prostor přehltí. To samozřejmě neznamená, že je nevyužijete i v pomalejší, tišší a méně moderní hudbě, ale progresivní metalcore je pro tyto činely ten pravý domov. A to všechno za poměrně příjemné ceny.

Info:

Meinl Classic Custom Dark jsou německé strojově vyráběné činely ze slitiny B10. Zvukem i povrchovou úpravou moderní nástroje určené do tvrdší hudby.

Plusy:
povrchová úprava
velmi konkrétní odezva
hi-hat

Mínusy:
nejedná se o univerzální činely
16” crash

Ceny:

14” hi-hat 5 800 Kč
16” crash 3 750 Kč
18” china 4 560 Kč
20” ride 5880,- Kč

www:
meinlcymbals.com/cymbal-series/classics-custom

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Meinl-Classic-Custom-Dark-nemecke-strojove-vyrabene-cinely-ze-slitiny-B10~24~brezen~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.