Medeli MC850 - keyboard s nadstandardní funkční výbavou

Medeli MC850 - keyboard s nadstandardní funkční výbavou
Medeli MC850 - keyboard s nadstandardní funkční výbavou

Hned na úvod se musím přiznat, že k nástrojům značky Medeli jsem neměl velkou důvěru. Ale na druhou stranu je také potřeba říci, že jsem nikdy tento nástroj nezkoušel, nikdy jsem neměl tu touhu si k nástroji této značky na prodejně sednout a „proklepnout ho“. Nyní jsem měl možnost vyzkoušet jeden z lepších keyboardů této značky – Medeli MC850. A musím přiznat, že mě v lecčem mile překvapil. Ale nepředbíhejme. Pěkně popořádku...

Koncepce nástroje

Medeli MC850 je klasický keyboard, jak se v českých luzích a hájích s oblibou říká – samohrajka. Nabídne šedesát jedna kláves s dynamikou úhozu. Klaviatura je mírně tužší než u podobných nástrojů konkurenčních značek. Jak dlouho jí ale tato tuhost vydrží, těžko hodnotit. Zajímavým parametrem je polyfonie, kterou tvoří pro tuto cenovou třídu nadstandardních šedesát čtyři hlasů.

 

Ovládací prvky a konektory

Podívejme se nejprve na ovládací prvky. Nalevo od klaviatury se obvykle nachází kolečko Pitch Bend, popřípadě i modulační kolečko. U Medeli MC850 bych měl výtku k provedení kolečka Pitch Bend. Je celé hladké a poměrně kluzké. Pokud se vám tedy více potí ruce (tréma na vystoupeních umí udělat své), pak bude práce s tímto kolečkem složitější. Nebývá ale obvyklé, aby keyboardy za tuto cenu byly vybaveny modulačním kolečkem (nebo alespoň tlačítkem). Zde je Medeli MC850 výjimkou, za což chválím.

 

Když už jsem u těch pochval, tak jednu musím udělit také za displej. Není zde vidět častá snaha ostatních značek dostat na displej co nejvíce údajů najednou, čímž se ztrácí přehlednost. Na displeji uvidíte jen to, co aktuálně potřebujete (vybraný zvuk, styl, tempo apod.), a to dostatečně velkým písmem. Práci s nástrojem za horších světelných podmínek usnadňuje také podsvětlení displeje.

 

Pochvala patří také za numerickou klávesnici. Pokud prostě vím, že chci zvuk číslo 257, tak je někdy jednodušší a rychlejší vyťukat čísla než tam najet pomocí kolečka Data Dial.

 

A nyní, co najdeme na zadním panelu? Samozřejmě vstup pro adaptér (12 V DC), který je součástí dodávky nástroje. Napájení je možné také přes osm baterií (velikost D). Dále je zde jeden konektor pro stereo výstup, vstupy pro sustain pedál a dokonce i volume pedál. Následují konektory pro MIDI komunikaci – jsou zde klasické DIN MIDI in/out a dnes už ne tak obvyklý port thru a nechybí ani USB to host port pro MIDI komunikaci s počítačem. Konektivita MIDI si zaslouží opět pochvalu.

 

Pokud nechcete rušit při hraní okolí (i když mačkání klaviatury naprázdno nadělá samo o sobě dost hluku), pak využijete také sluchátkový výstup, který najdete zepředu nalevo.

 

Zvuky

Jak už jsme u keyboardů zvyklí, ve zvucích je z čeho si vybírat. Od klavírů přes trumpety až po bicí, od smyčců přes kytary až po saxofony. Medeli MC850 disponuje celkem třemi sty padesáti zvuky, z nichž posledních devět pozic je rezervováno pro uživatelské zvuky. Po stisku tlačítka Synth je možné si firemní připravené zvuky upravit částečně k obrazu svému. K dispozici je základní obálka (attack, decay a release), síla efektu DSP a vibráta. Pokud jde o zvukovou kvalitu, tak tu bych hodnotil bohužel jako průměrnou až podprůměrnou.

 

Díky MC850 jsem si ale alespoň rozšířil své znalosti čínských hudebních nástrojů, hlavně co se názvů týče. Protože těmto nástrojům je zde věnována celá jedna kategorie a najdete zde zvuky jako Du Xian Qin, Hi Suo Na, Pai Xiao a další (celkem je zde třicet pět čínských zvuků).

Nástroj samozřejmě podporuje možnost navrstvit dva zvuky na sebe, popřípadě lze použít i další jiný zvuk pro levou část klaviatury.

 

Doprovody

Automatické doprovody jsou dalším typickým znakem keyboardů. Můžete vybírat celkem ze sto deseti stylů různých žánrů. Stejně jako u zvuků, ani zde nechybí trocha exotiky, tentokrát v podobě osmi indonéských stylů. Vedle popových, rockových a disco stylů si tak můžete zahrát i v rytmu Keroncong, Dandut apod. Už ne až tak obvyklé, zvláště v této cenové třídě, je možnost vytvářet styly vlastní.

 

Každý doprovod má začátek (Intro), dvě hlavní fráze (Normal a Variation) s přechody (Fill In) a závěr (Ending). Kvalita zpracování jednotlivých doprovodů odpovídá dané cenové třídě.

 

Doprovodná jednotka dokáže rozeznat celkem třicet jedna typů akordů od základního tónu. Škoda jen, že nepozná i akordy lomené s basovým tónem (C/G apod.)

 

Disketová mechanika

Ano, čtete správně. I v roce 2008 je možné koupit nový nástroj vybavený disketovou mechanikou. Přiznám se, že jsem diskety už hodně dlouho nekupoval. A tak ani nevím, jestli se dnes ještě dají běžně sehnat. Naštěstí mé osobní „technické muzeum“ obsahuje ještě i pár exemplářů disket (z dob, kdy jsem je také hojně využíval v klávesách), takže jsem mohl vyzkoušet i to, jak se na Medeli MC850 pracuje s MID soubory na disketách. Žádné příjemné ani nepříjemné překvapení mě nečekalo. Disketová mechanika zde funguje prostě tak, jak má. Slouží jak pro ukládání dat (stylů, vlastních nahraných písní atd.), tak pro jejich zpětné načítání a následné spouštění.

 

Dlouho jsem váhal, zda disketovou mechaniku uvést na závěr jako plus nebo mínus. Nakonec jsem ji nezařadil ani do jedné této kategorie. Patří totiž tak trochu tam i tam. Určitě je dobře, že je možné si vlastní nahrávky uložit i jinam než do často malé interní flash paměti. Je také dobře, že lze poměrně snadno přehrávat soubory s příponou *.mid přímo z paměťového média. Ale už si nejsem tak úplně jistý tím, zda volba tohoto paměťového média je v podobě diskety ta pravá. Zvláště s ohledem na spolehlivost a kapacitu (a dnes již také určitě dostupnost a cenu). Určitě by bylo lepší místo disket používat nějakou paměťovou kartu nebo USB flash disk. Ale tady buďme rádi i za tu disketu.

 

Další zajímavé funkce

Funkční výbava Medeli MC850 je na svou cenu opravdu zajímavá. Ať už to jsou již zmíněné tlačítko modulace, trojice klasických MIDI konektorů včetně USB to host portu, možnost tvorby vlastních stylů, externí paměťové médium (i když jen disketa) atd. Bohužel zvuková kvalita, kterou tento nástroj nabízí, za těmito funkcemi trochu pokulhává.

 

Ale pojďme zpět k funkcím a podívejme se na další zajímavé perličky, které konkurence často nabízí až u dražších nástrojů. Jednou z nich je například Album. Jde o databázi sto nastavení, kde si vyberete přímo název skladby, a tím se vám nastaví příslušný zvuk, doprovod a tempo. Nebo bych zde mohl zmínit ještě funkci One Touch Setting, kde jsou uloženy čtyři doporučené zvuky (nebo kombinace zvuků) pro každý ze sto deseti doprovodů. Nechybí ani registrační paměti, kam si uložíte nastavení celého nástroje. K dispozici zde máte šest tlačítek pro přímou volbu a osm bank (celkem tedy čtyřicet osm registračních pamětí).

 

Info:

Medeli MC850 je keyboard, který nabídne ve své cenové kategorii nadstandardní funkční výbavu, ale bohužel průměrnou zvukovou kvalitu. Doporučená cena je 7990 Kč.

 

Plus:

dobře čitelný displej

tlačítko modulace

možnosti nahrávání

úprava zvuků

polyfonie

USB + MIDI in, out a thru

 

Mínus:

průměrná zvuková kvalita

kolečko Pitch Bend

 

Technická specifikace:

počet kláves: 61

počet zvuků: 350

polyfonie: 64 hlasů

počet stylů: 110

sekvencer: 16 stop

registrační paměti: 48

displej: podsvětlený LCD

MIDI: in, out, thru, USB to host

kompatibilita: GM Level 1

ozvučení: 2 x 15 W

rozměry: 955 x 390 x 160 mm

hmotnost: 9 kg

Psáno pro časopis Muzikus