Maxon Analog Delay AD10 - analogový delay

Maxon Analog Delay AD10 - analogový delay
Maxon Analog Delay AD10 - analogový delay

Bytelné tělo, poctivá železná krabice. Má matný tmavě růžový povrch (ale rozhodně to nevypadá „změkčile“). Efekt je mono, takže konektory Vstup, Výstup a Napájení. Vstupní jack zároveň odpojuje baterii.

 

Lože baterky je zespodu, pro otevření musíme odšroubovat dva šroubky. Škoda, že se výrobce nepokusil o nějaké příjemnější řešení.

 

Ovládá se klasicky: Delay, Repeat a Blend. První dva ovladače, doba dozvuku a počet opakování, mají krásný retro styl. Ten třetí pak nastavuje poměr mezi signálem dry a wet. Maximální doba dozvuku je lehce přes půl sekundy.

 

Nožní přepínač má lehký chod. Je poměrně blízko k ovladači Blend. Takže když člověk nohou efekt zapíná, podrážka současně šlape i na potenciometr. Bylo by výhodnější, kdyby byl Blend o něco nižší, takhle mám trošku strach, že se ulomí.

 

Ovladač Blend má jiný rozsah, než bývá u zpožďovadel zvykem. Až někde od poloviny jsou ozvěny skutečně slyšitelné. Pokud je nastaven na nižší hodnotu, není echo při hře prakticky slyšet. Vnímáme ho, až když nehrajeme. Chvíli jsem si zvykal, ale pak jsem tomu přišel na chuť. Ono to není špatné, funguje to vlastně jako jakýsi ducking, který proslavil TC2290. Pro stejný poměr wet/dry, musíme vytočit Blend na úplné maximum. Škoda, že se nedá nastavit, aby byl efektovaný signál silnější než dry.

 

I když je Repeat na maximum, nejde o nekonečné ozvěny, ale úroveň klesá (zde je manuál v rozporu, hovoří o nekonečných oscilacích). Opakování znělo zhruba dvanáct sekund, než signál utichnul. Pokud je Repeat na nule, ozve se jen jedna ozvěna.

 

Nuže, pojďme k tomu hlavnímu: Jak to hraje? Vlastně nijak nápadně, tak nějak obyčejně... Ale přitom bezva! Zvuk je maličko temný a jakoby lehoulince nakreslený. Působí velmi přirozeně a živě, pěkně se váže k původnímu signálu. Efektu asi nejvíc sluší nastavení takového toho lehounkého delaye na podbarvení. S čistou kytarou lépe vyzní zajímavý zvukový charakter ozvěny. Ale dá se samozřejmě dobře využít i na zkreslenou.

 

Efekt není true bypass, ale nějaký úbytek ani skokový nárůst signálu jsem nezaznamenal. Určitě potěší, že je Made in Japan. Cena je 5290 Kč.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vstupní impedance 500 kΩ
Výstupní impedance 10 kΩ
Bypass buffer bypass
Indikace LED diodou zapnuto/bypass
Čas zpoždění od 35 ms do 600 ms
Napájení 9 V/35 mA (baterie nebo adaptér)

 

www:

www.maxon.co.jp

Psáno pro časopis Muzikus