muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukMatrix FRFR - kytarové a baskytarové boxy

8.9.2018 | Autor: Jan Erle | sekce: pro muzikanty - testy
Kytarové reproboxy FRFR a koncový zesilovač firmy Matrix

Doba se mění, ale i lidé se mění (bohužel v dnešní době většinou ne k lepšímu...), a tak i přenos tolik obdivovaného kytarového zvuku doznal změn (doufejme, že k lepšímu :-)). Pojďme se podívat na produkty firmy Matrix. Tato firma z Velké Británie vyrábí kromě zesilovačů pro PA systémy i zesilovače a reproboxy pro kytaristy/baskytaristy, a především pro ty, kteří používají modelingove pre-ampy a multiefekty (Fractal, Kemper, Line 6 apod.).

Matrix FRFR - kytarové a baskytarové boxyReproboxy FRFR
Flat Range Flat Response - ve zkratce se to dá popsat jako úplný rozsah zvuku s vyrovnanými frekvencemi. Ti, kteří milují zvuk svého kytarovéhoreproboxu, můžou přestat číst, tohle je revoluční změna ve vnímání a poslechu zvuku kytary, a to aniž byste ztratili pocitově kontrolu nad svým zvukem, ale je důležité konstatovat, že nikdy to nebude znít tak jako klasický kytarový reprobox. Přitom ale neztrácíte vše, co u kytarových boxu tak milujeme - přechod do vazby, dynamiku, tlak... Boxy se systémem FRFR mívají frekvenční rozsah okolo 50 Hz-20 kHz, což je již první zásadní rozdíl oproti klasickým kytarovými boxům. Jedna z důležitých charakteristik takového boxu je, že stejný zvuk máte na pódiu, stejný zvuk z PA systému, stejný zvuk, budete mít doma, v domácím nebo profesionálním studiu, a to i díky tomu, že při použití modelingového pre-ampu nemusíte používat mikrofony pro snímání zvuku.. Tím také odpadá složité umisťování a výběr mikrofonů.

Matrix FRFR - kytarové a baskytarové boxyKytarové reproboxy Matrix
Matrix FR12p - velmi kompaktní kytarový reprobox osazeny 12” pro nižší frekvence a 1” pro vyšší reproduktory s neodymovymi magnety, tedy ideální, jako všechny reproboxy s FRFR pro kytaristy, kteří používají modelingové pre-ampy nebo zesilovače. Svojí zvukovou charakteristikou a rozsahem se blíží ke standardním kytarovým boxům s osazením 2x 12”. Jeho výhodou, kromě velikosti 52 x 30 x 45 cm, je i neuvěřitelná hmotnost 11,5 kg. Prodává se i v aktivních verzích pod označením Matrix FR12 s vestavěným zesilovačem Matrix o výkonu 300 W a v menší kompaktnější a lehčí verzi FR10 a FR10p s 10” reproduktorem a rovněž 1” driverem. FR10 v aktivní verzi se stejným zesilovačem váží neuvěřitelných 9,7 kg! Všechny aktivní verze mají ovládání hlasitosti, vypínač On/Off a navíc přepínač pro tři různé mody - Flat (standardní nastavení), Bass Cut (ořezání basu) a korekci hlasitosti Loudness Correction (pro použití „na doma“). Tento model je zvukově blíže ke klasickým kytarovým boxům.

Matrix FRFR - kytarové a baskytarové boxyMatrix FR212 - pasivní kytarový reprobox osazeny 2 x 12” a 1” ve velikosti klasického reproboxu osazeného 2x 12” reproboxu, s tím rozdílem, že tento box je schopen srovnání s boxem osazeným reproduktory 4 x 12”. Byl jsem překvapen celkovou zvukovou barvou a hutností basů.Zvuk je opravdu tak široký, že připomíná fyzicky dvakrát větší kytarové boxy. Měl jsem možnost ho zkoušet jen se šestistrunnými kytarami, ale výrobce jej vřele doporučuje hráčům se sedmi a vícestrunnými kytarami. I když se jedná o univerzální box, troufám si tvrdit, že kytaristé s podladěnými nástroji a hráči věnující se heavy metalu tento box budou zbožňovat, a to ve spojení s modelingovym aparátem. Opět je zvukově bližší klasickým kytarovým boxům.

Matrix FRFR - kytarové a baskytarové boxyMatrix Q12a - poslední box, který jsem měl možnost otestovat je aktivní reprobox s koaxiálním reproduktorem (výškový reproduktor je umístěn uprostřed basového, odpadá problém s fázovým posunem). Tohle je, myslím, nejjednoznačnější představitel modelu FRFR. Úhel jeho vyřazování je osmdesát stupňů jak na výšku, tak na šířku. Díky tomu se slyšíte i mimo „optické vyřazování“ reproboxu, což je velká výhoda pro kytaristy, kteří se rádi pohybují po jevišti. Zvuk je velmi čitelný i při větších hlasitostech, ve spojení s ostatními spoluhráči v kapele nepřebíjí jiná spektra zvuku a krásné se pojí s ostatními nástroji, a to tak, že zvuk je stále konkrétní a dynamický. Tento model má vestavěný modul zesilovače Matrix GM50, který vychází konstrukčně ze zesilovače GT1000X (viz recenze níže) a rovněž se prodává i v pasivní verzi. Jeho výhodou je jak velikost, tak i hmotnost (ta je včetně zesilovače necelých 16 kg). Je určen pro ty, kteří mají rádi zvuk kytary, tak jak zní ze studiových beden při použití kvalitních plug-inů, PA systému nebo sluchátek, včetně jeho konkrétnosti a velké dynamiky, a to i při zkresleném zvuku kytary.

Mezi řady známých hráčů, kteří používají zesilovače a reproboxy patří i Metallica, od jiných kapel se také liší tím, že zesilovače Matrix používají jak kytaristé, tak i basista.

Ovládání je velmi jednoduché, je zde jen vypínač On/Off a jeden potenciometr hlasitosti. Pro zajímavost: Box se dá použít i v pasivním modu a rovněž se dá využít pro zpěv nebo klávesy. Měl jsem možnost vyzkoušet řadu reproboxů různých výrobců a porovnat tento box i se svými vlastními aparáty (2x Marshall a MESA/Boogie), ale tohle je opravdu to nejlepší, co jsem kdy zkoušel. Samozřejmě je nutné jej použít v kombinaci s modelingovym pre-ampem, a v v tomto případě jsem využil modely AX8 a AXE II od americké firmy Fractal. Zvukově dokonalý představitel koncepce FRFR. Rolls-Royce v uvedené třídě.

Matrix FRFR - kytarové a baskytarové boxyMatrix GT1000FX-1U - je dvoukanálový koncový zesilovač navržený speciálně pro kytaristy/baskytaristy. Tento model je navíc určen pro ty, kteří více inklinují k charakteristickému lampovému zvuku. Není to myšleno tak, že nahrazuje lampové koncové zesilovače nebo je chce nahradit, spíše jde o pocit z odezvy a dynamiky. Koncový zesilovač má výšku 1U a hloubku pouhých 21 cm. V propojení obou kanálu můžete dosáhnout výkonu 1000 W při zátěží 4 Ω. Musíme si ale uvědomit, že 1 kW v tomto provedení odpovídá v dynamice cca lampovým 100 W.

Matrix FRFR - kytarové a baskytarové boxyZesilovač kromě možnosti použít každý kanál pro jiný pre-amp je schopen zvládnout i různé kombinace impedance, a to i separátně na každý kanál zvlášť. Např. první kanál zvládá 4 Ω a druhý 16 Ω, takže je zde možnost zapojit dva rozdílné reproboxy, a to stále ve stereo modu. Jednou z velkých přednosti, kromě účinnosti zesilovače, je i hmotnost. Díky nově používanému hliníkovému šasi váží zesilovač neuvěřitelných 2,6 kg! Zesilovač se ovládá velmi jednoduše pomoci dvou korekcí hlasitosti (v případě zapojení stereo nebo v zapojení v můstku). Na předním panelu indikuje intenzitu výstupního signálů a má ochranné obvody proti nesprávnému zapojení nebo zkratu v sítí. Pro volbu zapojení stereo (každý kanál zvlášť), mono (paralelně oba kanály v mono modu) a můstku (v sérii mono) je na zadním panelu přepínač. Zesilovač jsem testoval v různých kombinacích s boxy osazenými reproduktory 2x 12”, 4x 12” nebo se systémem FRFR. U žádných nebyl problém s dostatečným výkonem, a navíc pro ty, kteří by je rádi používali i doma při menších výkonech anebo mají rádi i nižší šum ve studiu, doporučují verzi v provedení 2U - má stejně parametry, jen nejsou tolik slyšet ventilátory jako u 1U verze. Pro jistotu jen dodávám, že hlasitost šumu je u 1U verze srovnatelná s jakýmkoliv lampovým zesilovačem.

Matrix FRFR - kytarové a baskytarové boxy


Matrix FRFR - kytarové a baskytarové boxyInfo
Matrix FR jsou kytarové a baskytarové boxy určené hlavně pro propojení s modelingovými procesory. Označují se také FRFR. Matrix GT1000FX-1U je koncový dvoukanálový zesilovač s výkonem až 1000 W a je určen k vybuzení reproboxů se systémem FRFR.

Plus
zvuk
účinnost
hmotnost a velikost jak u reproboxu, tak u zesilovačů
stále vyrovnaný a stabilní zvuk
úhly vyřazování (zvláště u verze Q12a)

Mínus
Nic pro dobře urostlé chlapce, kteří rádi stěhují těžké aparáty.

Ceny
Matrix FR12 – aktivní verze 799 eur
Matrix 212 – pasivní verze 899 eur
Matrix Q12 – pasivní verze 699 eur
Matrix Q12a – aktivní verze 999 eur
Matrix GT1000FX–1U – koncový zesilovač 699 eur


https://www.g66.eu/
http://www.matrixamplification.com/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Matrix-FRFR-kytarove-a-baskytarove-boxy~08~zari~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.