přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraMartin Ed Sheeran - elektroakustická kytara

29.11.2016 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - testy

Martin Ed Sheeran - elektroakustická kytara


  Martin Ed Sheeran

Zdá se, že dnes je již trvalým pravidlem u renomovaných výrobců hudebních nástrojů chrlit signované modely populárních muzikantů a zpěváků. Americký Martin není samozřejmě výjimkou a podíváme se dnes na kytaru anglického zpěváka nekomplikovaných popových písní Edwarda Christophera Sheerana, který dobývá od roku 2011 světové žebříčky hitparád a je nominován v prestižních cenách.

První, co upoutá na modelu Martin Ed Sheeran, je velikost. Jedná se o menší tříčtvrteční jumbo v matném přírodním laku. Dalším poznávacím znamením je vlisované písmeno X na přední masivní smrkové desce. Materiál X je dle popisu ze dřeva koa. Je to pochopitelně připomínka úspěšného alba X, vydaného roku 2014 a má být čteno „multiply“. Celý nástroj dýchá elegantní jednoduchostí bez zbytečného lemování a ozdobné rozety kolem ozvučného otvoru. Na rezonanční desce nalezneme už jen typickou kobylku s upínacími kolíčky. Zde byl použit certifikovaný materiál Richlite, což je, laicky řečeno, lisovaný papír napuštěný pryskyřicí a obarvený načerno. Firma Martin se tím hlásí k ochraně přírody a používá náhradní materiály místo dřeva, což je jistě ušlechtilé. A ve výčtu kompozitů budeme ještě pokračovat.

Tělo celého nástroje je totiž vyrobeno z další tajemné hmoty a tou je vysokotlaký laminát HPL. Obdobným procesem je zde slisován papír a pryskyřice a nejčastěji jsou HPL desky používány pro výrobu nábytku nebo např. billboardů. No a když se dostaneme ke krku kytary, tak nás jistě nepřekvapí, že natrefíme na další laminát, tentokrát ovšem z tenkých proužků hnědého březového dřeva. A aby toho nebylo ještě dost, tak hmatník opět z Richlite. Plátek hlavice s logem je z HPL.

Celý nástroj je tedy doslova z překližky a „papundeklu“. Ovšem kromě ozvučné desky. Tady je velmi kvalitní americký smrk Sitka s velice hustými lety. Potvrzuje se tím pravidlo, že na vrchní desce opravdu nejvíce záleží. Nástroj totiž hraje opravdu dobře.

Dnešní moderní technologie dokážou nahradit to nejtvrdší dřevo na planetě, což je bezesporu eben a brazilský palisandr, zvaný rio. Těžba tohoto dřeva je pochopitelně velmi přísně kontrolovaná a podléhá certifikačním vývozům. Při kvantitě vyráběných hudebních nástrojů zejména asijské produkce se není čemu divit. Dočetl jsem se asi před pěti lety, že jen v Číně se vyrobí přibližně pět miliónů kytar ročně. Uff...

Co je tedy na modelu Ed Sheeran tak unikátního, si lehce domyslíme sami. Dá se říci, že přírodní materiály - ovšem jinak technologicky pojaté. Před cca 35 roky jsme žasli nad konstrukcí kytar firmy Kaman (Ovation), která průkopnicky použila umělá vlákna na výrobu plastového těla, a nástroje hrají skvěle. Tady Martin zachoval klasický design, avšak materiály zcela nové. Čeho se ještě dočkáme?

Martin Ed Sheeran - elektroakustická kytara


Parametry a stavba

Zaměříme se teď na stavbu ozvučné desky. Jak již psáno, smrk sitka, který se nejlépe hodí pro kytary s ocelovými strunami. Není tak náchylný na praskání a borcení jako smrk evropský alpský, jež se užívá u klasických kytar a smyčcových nástrojů. Na spodní části desky najdeme klasické žebrování ve tvaru X, což je právě vynález geniálního původního stavitele a zakladatele firmy C. F. Martina od roku 1833. Žebrování je provedeno stejným materiálem jako deska, tzn. smrk sitka, a nejsou seříznuté, takže opět jednoduchý princip konstrukce. Spojení krku a těla je lepením na tzv. rybinu, což je drážka v těle a krk do ní je vsazen na čtrnáctém pražci. Design materiálu těla odpovídá dřevu koa. Krk mírně oválný obsahuje 20 pražců a menzura je vyměřena na 23 palců (což je 58,42 cm), tedy velmi krátká. Rádius hmatníku a sedla kobylky činí 16”.

Celý nástroj působí dojmem, že je vyroben pro děti. Ed Sheeran je ovšem malého vzrůstu, takže zřejmě dokonalá kytara na tělo. Písmeno X je užito i na orientačních značkách na hmatníku v barvě zelené, zrovna tak na hlavici jako logo. Mechaniky olejové v černé barvě. Na vrchním lubu nalezneme elektroniku renomované americké firmy Fishman. Struny jsou fosforbronzové Lifespan Martin .013-.056.

Snímač Fishman

Tak tady ve filosofii jednoduchého designu použit typ Isys T. Oplývá jen ovladačem volume, spínačem ladičky, spínačem otáčení fáze a spínačem ekvalizéru. Napájení 9V baterií indikuje malá dioda. Dle dokumentace by měla baterie vydržet v chodu 111 hodin. Ve spojení s piezosnímačem Sonicore pod sedlem kobylky dává kvalitní zvuk, což se asi předpokládá.

Hratelnost a zvuk nástroje

Kytara je příjemná, dohmat a hratelnost vynikající. Nástroj oplývá lehce středovým zvukem s velkým podílem alikvót. Nekoná se příliš velká dynamika, což ani při tak malém těle nelze. Ladí ve všech polohách - přece jen je tu znát kvalita značky Martin a stoosmdesátileté dědictví a skvělé dílenské zpracování, které drží Martin na špici světového obchodu.

Ed Sheeran používá nástroj na koncertech ozvučený, takže zde nepožadujeme kdovíjaké ryze akustické vlastnosti. Prostě opravdu hezký jednoduchý a moderní nástroj s velkými možnostmi. Cena je přijatelná a fanoušci přímočarých písniček Eda můžou doma při těch „čtyřakordovkách“ lehce blouznit. K nástroji je přibaleno luxusní měkké firemní pouzdro. A ještě něco: Je to parádní kytara pro holky z Holywoodu, které Eda zvolily roku 2014 nejvíce sexy hudebním umělcem planety Země...

Info:
Martin Ed Sheeran je elektroakustická kytara se snímačem a elektronikou Fishman Isys T. Ke kytaře je přiloženo měkké pouzdro. Cena je 18 880 Kč.

Plus:
celkově design
dílenské zpracování
ekologické materiály
hratelnost
kvalitní snímání
zvuk
cena

Mínus:
paradoxně malé rozměry, ale pro holky dobré
paradoxně design - samé X


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
  
Tělo HPL
Ozvučná deska smrk Sitka
Žebrování systém X (smrk sitka)
Krk bříza (laminát)
Hmatník Richlite
Kobylka Richlite
Plátek hlavice HPL
Kolíčky uchycení strun černý plast
Počet pražců 20
Mechaniky olejové černé
Snímač Fihman Isys T + Sonicore

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Martin-Ed-Sheeran-elektroakusticka-kytara~29~listopad~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.