Marshall MB4210 - přírůstek do basové řady MBéček

Marshall MB4210 - přírůstek do basové řady MBéček
Marshall MB4210 - přírůstek do basové řady MBéček

Máme tady novinku pro basisty od Jimiho Marshalla. Jedná se o rozšíření basové řady eMBéček. V našem případě budeme mluvit o modelu MB4210.

Spousta čudlíků

Toto na první pohled lehce plastem zavánějící kombo je osazené dvěma 10" reproduktory při výkonu 300 W/4 Ω (při rozšíření o externí box dostaneme 450 W/20 Ω). Velké množství bílých hlaviček potenciometrů na první pohled naznačuje možnou zvukovou variabilitu. A kruci, říkám si v duchu, další pokus o inovaci basového zvuku. Budu zase kroutit knoflíkama a hledat polohu, při které to aspoň nějak hraje. Tak do toho...

Nastavím všechny potenciometry na nulu, gain na jedenáct dopoledne a master na třetí odpoledne a schválně zahraju "háčko". Tak, a teď mi ten prcek uteče na Pohořelec... Nic takového, ozve se konkrétní bas a zkušebna je plná pěkně tlustého "marshallovského" zvuku. Výborně, takže všechny ty čudlíky přeci jenom budou fungovat. Co to teda všechno umí?

 

Rock`n`roll ve dvou kanálech

Především se jedná o dvoukanál, zvukově rozdělený na Modern a Classic. Jak už názvy napovídají, jedná se o koncept "dva zvuky - jeden aparát". V prvním případě jde o "moderní" basový zvuk, tj. čistý, nadupaný bas, nejlépe ve spojení s aktivní baskytarou. Druhá varianta nabízí simulaci lampového zvuku, tj. teplejší a "špinavější". V pre-ampu je sice lampa ECC83, ale spíš je tam kvůli "lampovému" pocitu, než že by skutečně zásadním způsobem ovlivňovala zvuk. Gainem u kanálu Classic ji můžeme vybudit, ale výsledek se nedá porovnávat s opravdu celolampovými aparáty.

Každý kanál má svoje specifické korekce. Gain (v našem případě označený prostě jako Volume), korekce basů a výšek jsou u obou kanálů stejné. Liší se v pojetí ovládání středového pásma. U Modern máme dva potenciometry. Mid Freq nastavuje frekvenční rozsah od 300 Hz po 1,5 kHz, ovladačem Middle pak zvolené pásmo můžeme dle libosti zeslabit či zesílit. U Classic máme k dispozici tři nastavení od výrobce, tzv. Voice Shift. V první poloze jsou potlačené nižší středy a naopak lehce zvýrazněné vyšší střední pásmo pro simulaci klasického "oldschoolového" basového tónu. Druhá pozice nabízí nakopnuté nižší středy a agresivnější, tzv. "growl" zvuk. Třetí nastavení je celkové zvýraznění středového pásma s efektem řezavějšího a ostřejšího basu. Námi nastavenou pozici můžeme ještě přiznat pomocí ovladače Voice Control. Další vychytávkou je tlačítko Boost, které dělá přesně to, co hlásí v názvu - "boostuje".

Abychom plně využili možností dvou kanálů, můžeme si namíchat jejich poměr. K tomuto účelu máme potenciometr Blend. Namíchaný signál pak lze ještě zesílit pomocí klasického Volume. Opravdu musím uznat, že nejde o další dva zbytečné potenciometry na panelu, a že jejich vliv na výsledný zvuk je zásadní.

Aby byl výčet funkcí předního panelu kompletní, hned vedle nástrojového vstupu se nachází přepínání Active/Passive a ještě zbylo místo i na vypínatelný kompresor. Zajímavé je, že i když máte baskytaru s aktivkou, tak stejně aparát hraje líp, když na vstupu přepnete do režimu Passive. Už se mi tohle pravidlo potvrdilo několikrát. Jenom musíte opatrně s volume na baskytaře. Co se týká funkce kompresoru, tak jsem konečně objevil zbytečný čudlík... Kvalitní kompresor ale stojí tolik jako celé naše MBéčko, takže jeho účinnost musíme brát s rezervou. Na druhou stranu je sympatické, že se výrobce snaží napumpovat kombíčko všemi možnými funkcemi a začátečník si může aspoň vyzkoušet jak takový kompresor přibližně funguje. Naopak velice praktickými jsou vstupy na CD/mp3 přehrávač a sluchátka. Uf, ještě pořád nemáte dost? A to jsme ještě nedostali k zadnímu panelu.

Pro využití plného výkonu 450 W budeme potřebovat externí box, proto máme k dispozici hned dva speakon/jack výstupy. Můžeme tedy připojit až dva boxy zároveň (s minimální impedancí 2 Ω). Dále zde máme výstup na footswitch (mimochodem součástí balení, dva přepínače - Modern/Classic a Blend), Balanced Line Out s přepínačem Pre/Post a výstupy sériové efektové smyčky. Docela slušně vybavené kombíčko, hm?

 

Marshall za lidovku

Kombo má na udávané výkony dost subtilní zjev a i díky trochu "plastovému" designu máte při prvním setkání tendenci ho podceňovat. Po zahrání prvních tónů ale zjistíte, že se jedná o nadupaný basový aparát. S přehledem zvládá přenášet i ty nejspodnější frekvence a hraje velice hlasitě. Když jsem kombo zkoušel při hraní s kapelou, tak se přeci jenom projevily menší proporce aparátu. Z praktického hlediska je ale příjemné, že se nám vejde i do menšího kufru a ani moc neváží (33 kg). Ale větší rozměry ozvučné skříně a masivnější překližka by pomohla při větším akustickém tlaku. Díky tomu se trochu ztrácí výhoda velkého výkonu. U Marsahalla ale mají chytré hlavy, a proto nabízí v edici MB i různé externí boxy. Zvukově je kombo dost syrové, zachovává si typický "marshallovský" zvuk. V režimu Modern má tvrdý, konkrétní basový tón. Když jsem přimíchal lampový zvuk z druhého kanálu Clean, tak se mi výsledný zvuk líbil nejvíce. Nebyl už tak nekompromisní a získal teplejší, měkčí charakteristiku. Rozhodně se nejedná o aparát do jazzových klubů a na funky jam sessiony. Značka Marshall je prostě synonymum pro rockovou muziku a to platí bezezbytku i u MB4210. Za příznivou cenu získáte velice výkonné a variabilní basové kombo s logem legendární značky, které potěší zejména rockery.

 

Info:

Marshall MB4210 je dvoukanálové basové kombo nižší střední třídy s dvěma 10" reproduktory, výkonem 450 W. Distributor je Praha Music Center. Doporučená maloobchodní cena je 15 990 Kč.

 

Plus:

poměr cena/výkon

"rockový" zvuk

promyšlená koncepce basové série MB

footswitch v ceně

 

Mínus:

"plastový" design

kompresor

 

Technická specifikace:

výkon: 300/4Ω, 450/2Ω

počet kanálů: 2

předzesilovač: lampa ECC83

repro: 2 x 10" + horna

footswitch: dvoupolohový (součástí dodávky)

rozměry: 630 x 535 x 280 mm

váha: 33 kg

Psáno pro časopis Muzikus