přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukMarkbass Black Line - Little Mark 250 Black Line, Standard 104HR Black a Standard 151HR Black

8.7.2015 | Autor: Ibrahim Hassan | sekce: pro muzikanty - testy

Markbass Black Line - Little Mark 250 Black Line, Standard 104HR Black a Standard 151HR Black


Zesilovač Little Mark 250 Black Line a kabinety Standard 104HR Black a Standard 151HR Black

Italská firma Markbass, která proslula svými lehkými aparáty, přišla před rokem s řadou výrobků označovaných jako Black Line. Jedná se o kvalitní, nicméně levnější výrobky, které se vyrábí v Indonésii a inspiraci nacházejí v aparátech vyráběných v Itálii. Firma se chválí, že i Black Line dosahuje stejné kvality jako italské výrobky, protože na výstupní kontrole pracují italští pracovníci. My se dnes podíváme, jak se jim to daří a kde můžeme tenhle aparát použít.

Zesilovač

Zesilovač Little Mark 250 Black je vlastně reinkarnace již legendárního zesilovače Markbass Little Mark 250, pouze je vyroben v Indonésii a je vyveden v černé barvě a nikoli klasické černožluté.

Zesilovač váží pouhých 2,6 kg a s rozměry 25,6 x 27,6 x 7,1 cm (h x š x v) poskytuje již klasické výhody zesilovačů Markbass - nízkou hmotnost a malé rozměry. Uložen je v kovovém šasi, které dává dojem bytelnosti.

Aparát poskytuje 250 W výkon do 4 Ω, do 8 Ω je výkon 150 W a jedná se o analogový zesilovač se solid state předzesilovačem. Na předním panelu najdeme úplně vlevo dva vstupy - symetrický XLR a nesymetrický jack. Vedle vstupů je Gain s kontrolkou klipování. Následuje ekvalizační sekce s ovládáním Low (40 Hz), Mid Low (360 Hz), Mid High (800 Hz), High (10 kHz), z nichž všechny pracují v rozpětí ±16 dB. Dále tu najdeme filtry VLE a VPF. Filtr VLE je emulátor vintage reproduktoru a jako takový ořezává frekvence od 250 Hz nahoru. Filtr VPF posiluje basy a výšky a ořezává frekvenci 380 Hz. Na předním panelu ještě najdeme ovládání hlasitosti Master, ovládání hlasitosti výstupní linky Line Out a konečně vypínač celého zesilovače.

Na zadním panelu je zleva vstup pro síťovou šňůru, chladič zesilovače, dva výstupy na reprobedny - 1x speakon a 1x jack, výstup pro ladičku, Send a Return efektové smyčky, spínač Pre/Post Eq, spínač zemnění (Gnd Lift) a XLR linkový výstup.

Markbass Black Line - Little Mark 250 Black Line, Standard 104HR Black a Standard 151HR Black


Reproboxy

Kabinet Standard 151HR Black je reprobox s jedním patnáctipalcovým reproduktorem a jednou jednopalcovou hornou. Váží 24,8 kg (a je tak jen o 0,8 kg těžší než bratříček Standard 151HR) a jeho rozměry jsou 59,4 x 60,4 x 48 cm (š x v x h). Kabinet nabízí výkon až 300 W při impedanci 8 Ω a frekvenční odezvě 45 Hz-20 kHz. Dřevěný kabinet je potažen černým kobercem a na všech rozích je opatřen černými umělohmotnými chrániči. Po stranách kabinetu jsou madla na přenášení. Na zadním panelu jsou pak dva konektory speakon pro připojení do zesilovače případně pro propojení s dalším kabinetem. Vepředu je šesti šrouby přichycen černý chránič, na němž je dole uprostřed umístěno logo firmy Markbass. Basreflexy jsou umístěny vzadu a po straně je ještě umístěno ovládání horny.

Markbass Black Line - Little Mark 250 Black Line, Standard 104HR Black a Standard 151HR Black


V podstatě obdobně jako Standard 151HR Black vypadá další kabinet Standard 104HR Black. Celočerný design dřevěného kabinetu potažený černým kobercem a opatřený v rozích černými umělohmotnými chrániči, po stranách madla na přenášení, zadní panel se dvěma konektory speakon, černý chránič reproduktorů přichycený šesti šrouby s logem firmy Markbass umístěným dole uprostřed. Kabinet je ovšem vybaven čtyřmi desetipalcovými reproduktory a jednou jednopalcovou hornou. Rozměry bedny jsou stejné jako u 151HR Black, tedy 59,4 x 60,4 x 48 cm (š x v x h), ale váha je 37 kg (o více než 10 kg více než Standard 104HR). Reproduktory pojmou výkon až 600 W do 8 Ω a při frekvenční odezvě 45 Hz-20 kHz. Basreflexy jsou umístěny vzadu a po straně je umístěno ovládání horny.

Zatímco reproboxy vyrobené v Itálii používají reproduktory B & C s neodymovými magnety, do série Black Line se používají těžší keramické magnety, vyrobené pro Markbass (a proto označené jejich značkou).

Zvuk

Pokud jste někdy hráli na nějaký zesilovač Markbass, jistě vás nepřekvapí, že zvuk Little Mark 250 je kromobyčejně čistý a přesně reprodukuje zvuk vašeho nástroje - samozřejmě za předpokladu, že máte korekce nastaveny na nule. Potěšitelné je, že aparát takhle hraje již od nízké hlasitosti. Nevýhodou je fakt, že když vytočíte Gain i Master na maximum, zvuk se začne slévat, je přebuzený a už není tak čistý a čitelný. Tohle se stane ale jen opravdu při maximálním vytočení.

Přestože je tato série levnější alternativou ke klasickým aparátům Markbass, světové hvězdy nemají problém s tím, aby ji používaly. Jeff Berlin často používá svůj „studentský“ aparát CMD JB Players School a na pražském koncertu používal Chris Minh Doky reprobox Standard 104HR Black.

Zajímavé zvukové možnosti ale poskytuje čtyřpásmový ekvalizér a oba zvukové filtry. Ať již si nakroutíte jakýkoliv zvuk, vždycky vám vyjde něco zajímavého. Nejspíš nemá smysl detailně popisovat, co který potenciometr dělá, stačí jen poznámka, že všechny pracují, jak mají, a poskytují, co se od nich očekává. Osobně mi nejvíc sedělo nastavení všech korekcí na nule nebo lehce stažené basy a výšky a naopak lehce vytažené vyšší i nižší středy.

Markbass Black Line - Little Mark 250 Black Line, Standard 104HR Black a Standard 151HR Black


Co mě hodně bavilo, a u zesilovačů Markbass to platí obecně, byly filtry VPF a VLE. Jak jsem již napsal výše, filtr VPF ořezává frekvenci 380 Hz a filtr VLE ořezává frekvence od 250 Hz do 20 kHz. S těmihle filtry si lze opravdu vyhrát a nakroutit si výborný zvuk. Líbilo se mi především nastavení na jedné třetině VPF a dvou třetinách VLE, kdy jsem dostal krásný, kulatý a uhlazený zvuk, hluboký, ale čistý a konkrétní, z mého pohledu ideální do popu či soulu. Samotný filtr VLE pak dobře fungoval s bezpražcovou baskytarou.
Pokud máte zapojenou celou sestavu, dostanete přirozený a plný zvuk s rychlou odezvou a hutnými basy. Díky 4x 10” kabinetu dostanete výborný střílející zvuk při slapu a 1x 15” zase dodává potřebný basový pocit. Samostatně mi přišla bedna 4x 10” o něco všestrannější, například právě slap na 1x 15” nezněl tak výrazně. U 4x 10” mi zněly všechny herní styly přeci jen výrazněji a čitelněji. Celá sestava zněla ale nejlépe a také (samozřejmě) nejhlasitěji.

Závěrem

Musím říct, že mě testování bavilo a myslím, že sestava Little Mark 250 Black Line, Standard 104HR Black a Standard 151HR Black má příznivý poměr cena/výkon. Výsledná cena 39 170 Kč odpovídá kvalitě aparátu, který lze bez kompromisů použít i na profesionální úrovni. S výkonem 250 W není problém ozvučit menší a střední podia. Nejsem si jist, zda obstojí na velkých podiích vedle velkých kytarových stacků, ale v méně hlasitých kapelách nebude mít problém ani tam.

Při srovnání s v Itálii vyrobenými komponenty vychází poměr cena/výkon zhruba stejně. O co je standardní sestava zvukově lepší a hmotnostně lehčí, o to je dražší - vychází zhruba na 56 500 Kč.

Info:
Sestava Markbass Little Mark 250 Black Line, Standard 104HR Black a Standard 151HR Black je cenově dostupný basový stack o výkonu 250 W, který se hodí do všech hudebních stylů a je vhodný jak pro zkušebny, tak menší až střední podia. Ceny jednotlivých komponentů jsou: Little Mark 250 8 390 Kč, Standard 104HR 16 790 Kč, Standard 151HR 13 990 Kč.

Plus:
čistý zvuk
možnosti ekvalizace a zvukových filtrů
cena
všestrannost použití

Mínus:
při vytočení hlasitosti a gainu na maximum se zvuk stává nečitelným
hmotnost (především 104HR)


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Little Mark 250 Black Line

Výkon 250 W/4 Ω; 150 W/8 Ω
Hmotnost 2,6  kg
Rozměry 25,6 x 27,6 x 7,1 cm
Vstupy nástrojový jack, nástrojový XLR,
Výstupy 1x speakon (repro), 1x jack (repro), 1x XLR symetrický
Efektová smyčka ano
Výstup pro ladičku ano
Ekvalizace basy, nižší středy, vyšší středy, výšky
Filtry VPF (ořezává 380 Hz), VLE (ořezává 250 Hz–20 kHz)
Ground lift ano
Stránky http://www.markbass.it/product_detail.php?id=239

Technická specifikace Standard 151HR Black

Výkon 300 W
Impedance 8 Ω
Reproduktor 1x 15”
Horna 1x 1”; ovládání hlasitosti
Basreflex vzadu
Frekvenční rozsah 45 Hz–20 kHz
Hmotnost 24  kg
Rozměry 59,4 x 60,4 x 48 cm (š x v x h)
Stránky http://www.markbass.it/product_detail.php?id=243

Technická specifikace Standard 104HR Black

Výkon 600 W
Impedance 8 Ω
Reproduktor 4x 10”
Horna 1x 1”; ovládání hlasitosti
Basreflex vzadu
Frekvenční rozsah 45 Hz–20 kHz
Hmotnost 37  kg
Rozměry 59,4 x 60,4 x 48 cm (š x v x h)
Stránky http://www.markbass.it/product_detail.php?id=242

Psáno pro: časopis Muzikus 2014/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Markbass-Black-Line-Little-Mark-250-Black-Line-Standard-104HR-Black-a-Standard-151HR-Black~08~cervenec~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.